بوتاکس چیست؟

بوتاکس یا همان سم بوتولینوم از سال ۱۹۷۸برای درمان حرکات غیرطبیعی صورت و پس از آن برای درمان لوچی چشم کودکان (استرابیسم) و نیز بلفارواسپاسم (پرش پلک) آغاز شده است و از سال ۱۹۹۲ نیز برای مقاصد زیبایی بکار گرفته شده است و امروزه یکی از بهترین و موثرترین درمانها در زمینه زیبایی پوست بوده و می‌توان به عنوان کمک درمانی به همراه اعمالی مانند جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و یا تزریق ژل‌های پرکننده یا چربی و یا انجام لیزردرمانی از آن با موفقیت استفاده کرد. در این مقاله دکتر مریم ملکی، متخصص پوست و مو، به توضیحات بیشتر در این رابطه می‌پردازد.

 

تفاوت دیسپورت و مصپورت چیست؟

دیسپورت(Dysport) یک بوتولینیوم توکسین ساخت انگلیس است، دارای تاییدیه جهانی FDA، و در بسیاری از کشورهای جهان مصرف می‌شود. مصپورت تولید داخل ایران و مشابه دیسپورت است، ولی تاییدیه‌های معتبری مثل FDA را ندارد. دیسپورت از نظر کیفیت جزو بهترین برندهای جهانی است و در ایران هم طرفداران بسیاری دارد، دیسپورت دارای تاییدیه از وزارت بهداشت ایران است.

دیسپورت و مصپورت

شرایط نگهداری از دیسپورت انگلیسی

دیسپورت از نظر سرما نیاز به نگهداری شدید در محیط ۱۰۰% سرمای زیر صفر را ندارد. اگر در دمای معمول یخچال نگهداری شود کفایت می کند. از نظر تاثیر گذاری حدود ۴ الی ۶ ماه ماندگاری دارد ولی قیمت آن بالا است. درحال حاضر از نظرکیفیت و ایمن بودن، مسپورت، جایگزین نسبتاً خوبی برای جهت افراد متوسط جامعه است.

اثر بوتاکس چقدر بعد از تزریق نمایان می‌شود؟

تأثیر بوتاکس ۳ تا ۵ روز بعد از تزریق نمایان می‌شود. برای کامل شدن اثر آن باید۲ هفته منتظر بمانید، چراکه تأثیر آن کامل بعد از ۲ هفته مشخص می‌شود. تا قبل از ۲ هفته هیچ قضاوتی در مورد اثر نهایی بوتاکس نمی‌شود کرد.

بوتاکس چقدر ماندگاری دارد؟

بوتاکس از ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. در افراد مختلف ماندگاری بوتاکس‌ها متغییر است، در برخی بعد از دو ماه اثر بوتاکس رفته رفته کم می‌شود.

چه مراقبت‌هایی بعد از تزریق باید انجام داد؟

بعد از تزریق بوتاکس تا ۴ ساعت اقدامات زیر را انجام ندهید:
  • سرتان را خم نکنید
  • دراز نکشید
  • به نواحی تزریق شده را ماساژ یا مالش ندهید
  • ورزش سنگین انجام ندهید
  • دوش آب گرم نگیرید

بوتاکس برای چه سنی مناسب است؟

انجام اقدامات زیبایی از ۱۸ سالگی به بعد به لحاظ اخلاق پزشکی مجاز است. سن، عامل مهمی در اقدامات درمانی و طبی به شمار نمی‌رود. آنچه اهمیت دارد شروع علامت است. اگر علائم خطوط افقی پیشانی، خط اخم و پنجه کلاغی گوشه چشم را دارید، بوتاکس برای شما مناسب است.

آیا بوتاکس عوارض دارد؟

دیسپورت بسیار کم عارضه است و با تزریق درست توسط متخصص پوست، حالت چهره و فرم ابروها را غیرطبیعی نمی‌کند. بوتاکس‌های تقلبی مانند بوتاکس کاندایی که در اصل ساخت چین است، بسیار پر عارضه است و چهره را مصنوعی می‌کند. دیسپورت اگر با تکنیک درست تزریق شود، فرم و حالت چشم‌ها را عوض نمی‌کند و به هیچ عنوان حالت مصنوعی به چهره نمی‌دهد. همانطور که گفته شد تکنیک نادرست تزریق، می‌تواند علاوه بر ظاهر غیر طبیعی، لبخند غیرقرینه و یا افتادگی ابرو، افتادگی پلک (پتوز) و یا حتی دوبینی ایجاد کند. با اینکه تمامی این عوارض گذرا هستند و به طور کامل محو می‌شوند، ولی فرد باید بین ۲ تا گاه ۴ ماه این عوارض را تحمل کند.

عوارض بوتاکس غیراستاندارد

تزریق بوتاکس و ظاهر طبیعی یا غیر طبیعی

بسیاری از افراد از انجام بوتاکس و نتیجه ظاهری آن ناراضی هستند، و از ظاهر غیرطبیعی خود، مخصوصاً در حالت خندیدن ابراز ناراحتی می‌کنند. به نحوی که این افراد وقتی به مکانی وارد می‌شوند ظاهری «بوتاکسی» صورتشان جلب توجه می‌کند، با دم ابروی بالا کشیده و خنده‌های مصنوعی، به این حالت «صورت بوتاکسی» یا «بوتاکس فیس» اطلاق می‌شود. نحوه تزریق، میزان تزریق و غلظت بوتاکس تزریق شده، و همچنین فرم عضلات و میمیک صورت فرد، در نتیجه تاثیر زیادی دارد. برای اینکه خیالمان از طبیعی بودن صورت‌مان راحت باشد باید از تجربه و مهارت پزشک‌مان مطمئن باشیم. تزریق بوتاکس در هر چهره با چهره دیگر یک سری تفاوت‌های ظریف اما مهم دارد. پس حتما از مهارت پزشک‌تان و تجربه بالای او مطمئن شوید.

قبل و بعد از تزریق دیسپورت

درمان افتادگی پلک به دنبال تزریق بوتاکس چگونه است؟

در پلک فوقانی دو عضله، عملکرد بالا بردن پلک را انجام می‌دهند. اول عضله بالا برنده پلک فوقانی که ارادی است و دوم عضله مولر که تحت تاثیر سیستم سمپاتیک و غیرارادی است؛ عضله مولر تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی‌گیرد و با تقویت این عضله با استفاده از داروهای تقویت‌کننده سیستم سمپاتیک، پلک حدود ۳ میلی‌متر به طرف بالا جا به جا شده و افتادگی پلک درمان می‌شود. قطره چشمی آپراکلونیدین Apraclonidine0.5% یک داروی آدرنرژیک است که هر ۶ تا ۸ ساعت ۲ قطره بمدت ۲ تا ۴ هفته تجویز می‌شود تا پروسه درمان افتادگی پلک در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

افتادگی پلک و ابرو بر اثر تزریق بوتاکس غیراستاندارد

آیا بوتاکس فقط کاربرد زیبایی دارد؟

خیر، برای درمان تعریق بیش از حد کف دست و پا و زیر بغل بکار می‌رود و البته در درمان برخی بیماریهای پوستی مانند بیماری هیلی_هیلی نیز تاثیر مثبت دارد. از دیسپورت یا بوتاکس در رشته‌های پزشکی دیگر شامل نورولوژی (درمان سردردهای میگرنی و تنشی، دیستونی‌های گردن و…)، چشم‌پزشکی (بلفاراسپاسم و…) و گوارش (فیشرآنال و…) نیز استفاده می‌شود.

در چه نقاطی از صورت و بدن می‌توان بوتاکس و دیسپورت تزریق کرد؟

در رشته پوست و زیبایی، تزریق دیسپورت به منظور از بین بردن یا بهبود خطوط اخم بین دو ابرو، خطوط افقی پیشانی، خطوط پنچه‌کلاغی دور چشم، بالا بردن و شکل دادن ابروها، کم کردن خطوط دور لب، لبخند لثه‌ای، بالا بردن گوشه‌های لب، بالا بردن نوک بینی، کم کردن عمق چال چانه، بهبود پوست پرتقالی بودن پوست چانه، ایجاد تعادل در غیرقرینگی‌های صورت، بهبود خطوط عرضی و عمودی گردن.

برای کدام چروک‌ها ژل و برای کدام آمپول بوتاکس یا دیسپورت باید استفاده کرد؟

اگر چین و چروک صورت را به دسته ظریف، متوسط و عمیق تقسیم کنیم، باید گفت که تزریق ژل، عبارتست از تزریق ماده‌ای کاملا مجاز شامل اسید‌هیالورونیک به زیر پوست ، که در درمان چین وچروک عمیق، متوسط و نسبتا ظریف کابرد داشته و بیشتر مناسب چین‌های غیرحرکتی، یعنی چین‌هایی که به حرکات عضلات صورت فرد ارتباط ندارد، مانند خط خنده (چین بین بینی و گوشه‌ دهان). در مورد چین‌های دینامیک (حرکتی) یعنی چین وچروکی که ارتباط مستقیم با حرکات عضلات صورت دارند، به عنوان مثال چین‌های افقی پیشانی، چین اخم بین ابرو ها و چین‌های دور چشم و  کناره‌های بینی و نیز چین‌های ظریف روی لب بالا، می‌توان از دارویی به نام دیسپورت یا بوتاکس استفاده کرد که بسیار موثر و بی‌خطر می‌باشد (در صورت تزریق مناسب توسط متخصص پوست).

 

موارد مناسب برای بوتاکس و دیسپورت

آیا برای از بین بردن چین‌های ظریف راه دیگری وجود دارد؟

در مورد چین‌های ظریف و متوسط از روشهای درمانی دیگری شامل لیزر درمانی (لیزر فرکشنال، IPL، اینفرارد Infrared، مزوتراپی، پیلینگ سطحی و عمقی)، میکرودرم‌ابریشن، تیکسل، و نخ جوانساز نیز، می‌توان استفاده کرد.

آیا همه انواع خط  اخم‌ها حتی نوع عمیق با بوتاکس از بین می رود؟

خیر، در بعضی از افراد چین‌های دینامیک به مرور زمان به استاتیک تبدیل می‌شوند، و چین‌ها، نه فقط در حال حرکت دادن مشخص می‌شوند، بلکه در حالت استراحت عضله، نیز عمق چین مشخص است. برای از بین بردن این چین‌ها، علاوه بر روش‌های فلج کننده عضله مانند دیسپورت یا بوتاکس مجبور به استفاده از روش‌های درمانی دیگر مانند تزریق ژل یا فیلر، می‌باشیم.

چه عوامل باعث تشدید چین وچروک در صورت می‌گردد؟

از جمله عواملی که باعث تشدید چین وچروک صورت می‌شوند، می‌توان به نور آفتاب و سیگار اشاره کرد. توصیه ما استفاده از کرم‌های ضدآفتاب ( بخصوص بین ساعات ۹صبح تا ۴ بعد از ظهر)، مصرف مرتب میوه و سبزیجات و عدم مصرف سیگار می‌باشد. استفاده از عینک آفتابی در روز جهت جلو‌گیری از جمع کردن چشم‌ها که موجب تشدید خطوط پیشانی و خط اخم و دور چشم می‌باشد.

در چه مواردی استفاده از بوتاکس ممنوع می‌باشد؟

  • وجود هر گونه اختلال عصبی عضلانی شامل میاستنی گراویس، ALS
  • خانمهای حامله و شیرده
  • بیمارانی که درحال مصرف آنتی‌بیوتیکهای آمینوگلیکوزیدی می‌باشند
  • بیماران حساس به آلبومین
  • وجود عفونت فعال در پوست محل تزریق

همان‌طور که می‌دانید قیمت دیسپورت ساخت انگلستان نسبت به مصپورت که تولید داخل کشورمان است گران‌تر است. هزینه تزریق هر پزشک بر اساس تخصص و تجربه تعیین می‌شود و به هزینه خرید دیسپورت یا مصپورت اضافه می‌شود.

در پایان دکتر مریم ملکی می‌افزاید، سعی کنید برای تزریق بوتاکس، به پزشکان متخصص، در مراکز معتبر مراجعه کنید، و از انجام تزریق بوتاکس توسط دوستان، آرایشگران و افراد غیر متخصص پرهیز کنید، متخصصین پوست می‌توانند با کمترین عوارض ظاهر طبیعی و زیبایی برای شما ایجاد کنند، بدون این‌که کسی متوجه شود شما تزریق بوتاکس داشته‌اید.تعداد بازدید از این مطلب: 14445
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *