نقش نور مصنوعی در بروز سرطان چیست؟
ملاتونین هورمونی است در بدن كه در پاسخ به دوره های تاریكی و روشنایی روز و شب ساخته می شود. این هورمون مهم بدن كه در سال 1958 میلادی كشف شد توسط غده پینه آل در مغز ترشح می شود.
ملاتونین یك هورمون محافظ در همچنین یك آنتی اكسیدان قوی است كه در طول هزاران سال در حیوانات و گیاهان وجود داشته است. یكی از وظایف ملاتونین كاهش تولید استروژن در شب است. استروژن ریسك سرطان های بدخیم را زیاد می كند. در 20 سال گذشته دانشمندان متوجه شدند كه قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی درشب بالانس استروژن را تغییر می دهد. (با كاهش ملاتونین ترشح استروژن افزایش می یابد.)
بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان موسسه تحقیقات باست نیویورك و دانشگاه فیلادلفیا توقف ترشح ملاتونین در اثر قرار گرفتن اشخاص در معرض نور مصنوعی در شب موجب افزایش خطر ابتدا به سرطان سینه می شود. وقتی كه دوره های ترشح ملاتونین به دلیل وجود نور مصنوعی مختل می شود ، ترشح هورمون زنانه استروژن از تخمدان ها بیشتر می شود. استروژن زیاد پس از احتمال ابتلا به تومورهای حساس به استروژن بالا می رود. یكی از تومورهای حساس به استروژن سرطان سینه است.
طبق نظر پژوهشگران دانشگاه هاروارد ، كار كردن مستمر در شیفت شب خطر ابتلا به سرطان سینه را به مقدار 50 درصد افزایش می دهد. همچنین كارمندانی كه به صورت چرخشی حداقل 3 شب در ماه شب كار هستند و این روند را برای 15 سال با بیشتر ادامه می دهند و میزان %35 در معرض شیوع سرطان روده بزرگ و انتهای آن هستند. یك تحقیق در مورد تعداد مرگ و میر نشان داده است كه ضرر شب كاری مداوم از ضرر كشیدن سیگار در روز بیشتر است

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 4782
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *