نقش نور مصنوعی در بروز سرطان چیست؟
ملاتونین هورمونی است در بدن که در پاسخ به دوره های تاریکی و روشنایی روز و شب ساخته می شود. این هورمون مهم بدن که در سال 1958 میلادی کشف شد توسط غده پینه آل در مغز ترشح می شود.
ملاتونین یک هورمون محافظ در همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که در طول هزاران سال در حیوانات و گیاهان وجود داشته است. یکی از وظایف ملاتونین کاهش تولید استروژن در شب است. استروژن ریسک سرطان های بدخیم را زیاد می کند. در 20 سال گذشته دانشمندان متوجه شدند که قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی درشب بالانس استروژن را تغییر می دهد. (با کاهش ملاتونین ترشح استروژن افزایش می یابد.)
بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان موسسه تحقیقات باست نیویورک و دانشگاه فیلادلفیا توقف ترشح ملاتونین در اثر قرار گرفتن اشخاص در معرض نور مصنوعی در شب موجب افزایش خطر ابتدا به سرطان سینه می شود. وقتی که دوره های ترشح ملاتونین به دلیل وجود نور مصنوعی مختل می شود ، ترشح هورمون زنانه استروژن از تخمدان ها بیشتر می شود. استروژن زیاد پس از احتمال ابتلا به تومورهای حساس به استروژن بالا می رود. یکی از تومورهای حساس به استروژن سرطان سینه است.
طبق نظر پژوهشگران دانشگاه هاروارد ، کار کردن مستمر در شیفت شب خطر ابتلا به سرطان سینه را به مقدار 50 درصد افزایش می دهد. همچنین کارمندانی که به صورت چرخشی حداقل 3 شب در ماه شب کار هستند و این روند را برای 15 سال با بیشتر ادامه می دهند و میزان %35 در معرض شیوع سرطان روده بزرگ و انتهای آن هستند. یک تحقیق در مورد تعداد مرگ و میر نشان داده است که ضرر شب کاری مداوم از ضرر کشیدن سیگار در روز بیشتر است

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.