FDA به پزشكان متخصصین زیبایی در خصوص استفاده از كرم ها ، پمادها یا ژل های حاوی داروی بیحس كننده موضعی مانند لیدوكائین ، تتراكائین ، بنزوكائین و پیروكائین هشدار داد. این محصولات بطور وسیع در روش های درمانی و زیبایی و به منظور كاهش دادن درد ، سوزش و خارش مورد استفاده قرار می گیرند.FDA تعداد زیادی از این محصولات را مورد تایید قرار داده و تعدادی از آنها را محدود به تجویز پزشك نموده است. تعدادی نیز نیاز به تجویز پزشك ندارند و توسط مصرف كنندگان تهیه می شوند. در مواردی كه این مواد بدون نظارت پزشك مورد استفاده قرار می گیرند ، ممكن است بیمار با مصرف مقادیر زیاد این كرم ها به روی پوست ، زندگی خود را به خطر انداخته و حتی منجر به مرگ ناگهانی شود.
به همین دلیل لازم است در صورت استفاده از كرم های بیحس كننده موضعی موارد زیر رعایت گردد:
استفاده از كرم های موضعی مورد تائید FDA
استفاده از كرم های موضعی دارای غلظت كم دارویی بیحس كننده.
مشورت با پزشك در مورد نحوه استفاده دوزایمن دارو.
خطرات استفاده از این كرم ها در موارد زیر افزایش می یابد :
در صورتیكه كرم یا ژل حاوی چند داروی بیحس كننده باشد.
دو یا چند كرم بیحس كننده موضعی بطور همزمان استفاده شوند.
كرم در نواحی وسیع بدن مانند ران ، شكم و غیره استفاده شود.
موضع استفاده بوسیله پوشش های پلاستیكی ، بانداژ و غیره پوشیده شود.
دارو به مدت طولانی روی موضع باقی بماند.
در صورت استفاده از آن در كودكان ، بیماران قلبی و بیماران كبدی.
درمان رضایت بخش Vitiligo با Narrow-Band UVB
Des Groseiller و همكارانش در دانشگاه اوتاوا ، مطالعه ای بر روی 50 بیمار مبتلا به Vitiligo بوسیله Naroow-band UVB انجام دادند. متوسط سن بیماران در زمان درمان 4/41 سال ، متوسط شروع بیماری در سن 31 سالگی و اكثریت بیماران دارای فتوتیپ 3 تا 5 بودند. محققین پاسخ درمانی را براساس درصد پیگمانتاسیون مجدد ملانوسیت ها به سه گروه ضعیف (0 تا 33%)- خوب (33 تا 66%) و خیلی خوب (66 تا 100) طبقه بندی كردند. بیش از 70% پلاكهای صورت و 60% پلاكهای بدن پاسخ درمانی خیلی خوب داشتند.
موفقیت درمان در اندام ها كمتر بود و تنها در 10% از پلاك های دست و پا پاسخ درمانی خیلی خوب مشاهده شد. محقق اعلام می دارد پاتوفیزیولوژی استفاده از این نور در درمان ویتیلیگو عبارت است از تحریك ملانوسیت هایی ، كه هنوز در انتهای فولیكولها مو وجود دارند ، در جهت تكثیر و باز گرداندن رنگ پوست.
عوارض این درمان شامل خارش ، درد ، قرمزی ، سوختگی (بویژه در نوك پستانها) ، تاول لب و تحریك مجدد ضایعات هرپسی است. Narrow-band UVB برای بیماران دارای پوست های خیلی روشن مناسب نیست چون باعث تیره شدن زمینه نرمال و مشخص تر شده ویتیلیگیو می شود. محقق معتقد است Narrow-band UVB ایمن ترین و موثرترین مدالیته درمانی است چراكه ، نه تركیب Psoralen با UVA و نه كرم های كورتیزون ، رضایت كامل بیمار و پزشك را در بر ندارند. چنانچه بیمار از درمان كلینیكی رضایت داشته باشد می تواند درمان را با دستگاه های خانگی ادامه دهید.

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 34421
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *