بوتاکس دارویی تزریقی است که از باکتری سمیِ کلوستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) تهیه می‌شود. به گفته دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو اگر سم تولید شده از این باکتری را بخورید، شکلی از مسمومیت خطرناک خونی و کشنده ایجاد می‌شود که بوتولیزم (botulism) نام دارد اما وقتی آن را به بدنتان تزریق می‌کنید، نشانه‌های متفاوتی بروز می‌کند. بوتاکس بعضی از پیام‌های شیمیایی اعصاب را مسدود می‌کند و باعث فلج‌شدن موقتی ماهیچه‌ها می‌شود.

اولین بار در اوایل دهه 1980 یک چشم‌پزشک در آمریکا نشان داد که این سم در درمان انحراف چشم مفید و بی‌خطر است اما اثرات درمانی بوتاکس فراتر از آن بود. در سال 1988 شرکت داروسازی آلرگان حق توزیع سم بوتولیوم نوع A را به ‌دست آورد و یک‌ سال بعد سازمان غذا و داروی امریکا تاثیر این سم در درمان پلک زدن عصبی و انحراف چشم را تایید کرد. با ادامه تحقیقات هر روز جنبه دیگری از اثرات درمانی بوتاکس مشخص شد و در سی سال اخیر اثر بوتاکس در زیبایی مورد توجه قرار گرفته است.

مکانیسم اثر تزریق بوتاکس

مقادیر مشخصی از سم بوتاکس خالص به صورت رقیق و استریل برای اهداف زیبایی یا درمانی به کار می رود. پس از تزریق بوتاکس در محلی که پزشک متخصص و متبحر آن را مشخص می‌کند، تجزیه دارو آغاز می‌شود و با کاهش حرکت عضلات از طریق بلوک ایمپالس عصبی و فلج کردن ماهیچه باعث شل شدن آن می‌شود و سبب می‌گردد تا سطح پوست به تدریج صاف شود و چروک‌های متوسط تا شدید ناپدید شوند. با توجه به طول مدت اثر دارو و نظر پزشک فواصل تزریق دارو تعیین می‌گردد.

مکانیسم اثر تزریق بوتاکس

شکل 1 مکانیسم اثر تزریق بوتاکس

اثرات درمانی و ضددرد بوتاکس تنها به دلیل شل شدن عضلات نیست بلکه به طور مثال بوتاکس با ممانعت از ترشح استیل‌کولین از پایانه های عصبی مانع از ترشح انتقال دهنده‌های عصبی همچون ماده پی substance P نیز می‌شود.

کاربرد بوتاکس در زیبایی

 1. چین‌وچروک‌های پوستی به مرور زمان در اثر عواملی متعددی همچون تغییرات سلولی، کاهش کلاژن‌سازی پوست، آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد، تماس با نور خورشید، استرس و غیره ظاهر می‌شوند. در این میان استفاده از بوتاکس می‌تواند باعث از بین بردن چین‌وچروک‌هایی دینامیک (ناشی از حرکت ماهیچه) گردد.
 2. جلوگیری از پیشرفت و توسعه چین‌وچروک‌های استاتیک (ناشی از کاهش کشسانی پوست)
 3. از بین بردن خط اخم
 4. از بین بردن چین‌وچروک‌ها در ناحیه گردن، چانه و دور لب
 5. بالا کشیدن گوشه لب‌های آویزان
 6. رفع خطوط پاکلاغی در اطراف چشم
 7. بهبود حالت ابروها
 8. جلوگیری از دیده شدن بیش از حد لثه در هنگام خندیدن
 9. بالاتر بردن نوک بینی

خطوط پا کلاغی در اطراف چشم

شکل 2 خطوط پا کلاغی در اطراف چشم

کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

 1. رفع تعریق زیاد در کف دست و پا و زیر بغل (هیپروهیدروزیس)
 2. حلیل عضله و کوچک کردن عضله در ساق پا
 3. رفع دندان قروچه با کاهش حجم عضلات مسئول جویدن
 4. درمان کجی گردن با رفع انقباض عضلات گردن (تورتیکولی)
 5. درمان کمردرد
 6. درمان پلک زدن بیش از حد و غیرقابل کنترل (بلفارواسپاسم)
 7. درمان اسپاسم‌های گردن
 8. رفع شل‌شدگی اسفنکتر تحتانی مری (آشالازی)
 9. رفع سفتی و اسپاسم عضلات پس از سکته
 10. رفع سفتی و اسپاسم عضلات ناشی از پارکینسون و فلج مغزی
 11. درمان میگرن و سردردهای تنشی و خوشه‌ای
 12. درمان اختلالات ماهیچه‌ای چشم همچون تنبلی و لوچی چشم
 13. رفع اسکارهای برجسته و گوشت اضافه
 14. درمان شقاق مقعد
 15. درمان مثانه بیش‌فعال و بزرگی پروستات
 16. پیشگیری از انقباض کپسولی در افراد دارای پروتز پستان

دوز مورد نیاز بوتاکس، محل صحیح تزریق، تعداد دفعات تزریق و غیره بستگی به شرایط هر بیمار دارد و این کار تنها باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

رفع تعریق زیاد زیر بغل

شکل 3 رفع تعریق زیاد زیر بغل (هیپروهیدروزیس)

در دهه ۹۰ و ابتدای سال‌های حدود ۲۰۰۰ میلادی، بوتاکس برای کاهش چین‌وچروک صورت محبوبیت پیدا کرد. اما بعضی افرادی که سردردهای میگرنی داشتند، بعد از تزریق بوتاکس برای برطرف‌ کردن چروک پیشانی خود، متوجه شدند که علائم میگرن در آن‌ها کاهش پیدا کرده است. این امر باعث شد پژوهشگران به این فکر بیفتند که اثر تزریق بوتاکس را در درمان میگرن مطالعه کنند. در سال ۲۰۱۰، سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از بوتاکس آ (Botox-A) یا همان بوتاکس را برای درمان میگرن مزمن تایید کرد. اگر روش‌های درمانی دیگر بر شما اثری نگذاشته‌اند، می‌توانید تزریق بوتاکس را برای میگرن امتحان کنید.

برای درمان میگرن با بوتاکس باید آن را هر سه ماه یک بار تزریق کرد. بسته به واکنش بدن شما به بوتاکس، پزشکتان دوره‌‌ زمانی مشخصی را برای درمان تعیین می‌کند. در هر جلسه، دُوزهای مختلفی از دارو را در نقاط مشخصی در پل بینی، شقیقه‌ها، پیشانی، پشت سر، گردن و قسمت بالایی پشت بدن تزریق می‌کنند.

محل‌های تزریق بوتاکس برای رفع میگرن

شکل ۴ محل‌های تزریق بوتاکس برای رفع میگرن

درمان خط اخم

برای برطرف کردن خط اخم در درجه اول باید از بوتاکس استفاده کرد اما اگر این خط پیشرفته و عمیق باشد و با بوتاکس کامل از بین نرود می‌توان از یک فیلر نیز استفاده کرد، یعنی اول بوتاکس تزریق می‌شود و بعد از حدود ۱۰ روز با کامل شدن اثر بوتاکس مشخص می‌شود که آیا نیاز به فیلر وجود دارد یا خیر. این حالت معمولا در افرادی اتفاق می‌افتد که خط اخم‌شان عمیق است و برای رفع آن دیر اقدام می‌کنند.

طبق پژوهش‌های انجام شده، خطرات تزریق بوتاکس به منظور زیباسازی و جوانسازی پوست به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده‌های درمانی است. در آمار ذکر شده تقریبا تمام کسانی که دچار عوارض حاد شده بودند، تزریق‌های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند. دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی بسیار کم و بی‌خطر است. در استفاده‌های درمانی بوتاکس از دوزهای بالاتری استفاده می‌شود برای همین احتمال وقوع عوارض جانبی بیشتر است.

برندهای معتبر بوتاکس

تا پیش از سال ۲۰۰۹ تنها فرآورده‌ی بوتولونیوم نوع A که تاییدیه سازمان FDA را داشت، برند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان بود. برای همین تزریق بوتولونیم با نام بوتاکس معروف شد. در صورتی که بوتاکس فقط یکی از فرآورده‌های دارای این ماده است که برای درمان اختلالات عضلانی و همچنین زیباسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکسِ ساخت شرکت آلرگان در ایران کمیاب است و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوتاکس دیسپورت

شکل ۵ بوتاکس دیسپورت

در سال ۲۰۰۹ دومین فرآورده‌ی بوتولونیوم مورد تایید FDA قرار گرفت. برند دیسپورت ساخت کشور انگلستان است و در بیش از ۶۵ کشور دنیا استفاده می‌شود. میزان اثربخشی و همچنین عوارض این دارو همانند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان است. دیسپورت یکی از پرمصرف‌ترین برندهای بوتاکس در ایران به شمار می‌رود.

برند نورونوکس محصول کشور کره، دومین برند فراگیر بوتاکس در ایران است. این فرآورده قیمت پایین‌تری نسبت به دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد. نورونوکس مورد تایید سازمان FDA نبوده ولی استفاده از آن در ایران مجاز است.

سومین برند مجاز بوتاکس در ایران برند مسپورت است. مسپورت یا مصپورت (Masport) برندی ایرانی است که نسبت به سایر بوتاکس‌ها قیمت پایین‌تری دارد، دارای تاییدیه FDA نمی‌باشد ولی تاکنون عوارض خطرناک یا جدی از آن گزارش نشده است. مسپورت از لحاظ کیفیت با نمونه‌های مشابه خارجی قابل رقابت می‌باشد.

برندهایی با نام‌های کانادایی همه در واقع چینی هستند و عوارض خطرناکی ممکن است به دنبال داشته باشند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از آن‌ها را در فهرست زیر مطرح کرده‌ایم:

 • برند بوتاکس: با توجه به نوسانات ارزی، قیمت فرآورده‌های بوتاکس متغیر است. به طور کلی برند دیسپورت گران‌ترین و برندهای نورونوکس و مسپورت در رده‌های بعدی از نظر قیمت جای می‌گیرند. بسته به این که کدام از برند برای تزریق استفاده کنید، قیمت درمان هم تغییر می‌کند.
 • مقدار بوتاکس مورد نیاز جهت درمان ناحیه که بستگی به بزرگی عضله مورد نظر دارد، هر چه مقدار بیشتری از بوتاکس جهت فلج عضله مصرف شود هزینه بالاتر خواهد رفت.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)
 • تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 1295
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *