همه شنیده ایم که پا قلب دوم ماست. دلیل آن، این است که در طول روز پا با پمپاژ کردن، خون را به قسمت های بالایی بدن می رساند. این جمله اهمیت رسیدگی و مراقبت از پاها را برای ما ضروری و مهم می کند. پس باید در حفظ سلامت پاهای خود بکوشیم و آن را از هرگونه مشکلی دور نگه داریم. پاهای شما در طول روز وزن کل بدن شما را تحمل می کنند و به همین دلیل آنها همیشه در معرض آسیب، کوفتگی و عفونت قرار دارند. جدای از بهداشت و سلامت پاها امروزه زیبایی آن ها نیز بسیار موردتوجه همه است. داشتن پوست پای زیبا نیاز به مراقبت روزانه دارد. سعی کنید حتما ۱۰ نکته مراقبتی زیر را رعایت کنید تا سلامت و زیبایی پاهای شما تضمین شود.
پاهای خود را به طور مرتب بشویید.
پاهای شما نسبت به قسمت های دیگر بدنتان بیشتر در معرض آلودگی و عرق کردن قرار دارند. پس شستوشوی مرتب پاها اهمیت فراوانی دارد. شستن دو بار در روز پاهای خود را به یک عادت تبدیل کنید. شما میتوانید با استفاده از آب ولرم و یک صابون ملایم و یا ضدعفونی کننده از شر عرق، خاک و باکتری های موجود در پاهای تان خلاص شوید.
برای شستن پاهای خود هیچ وقت از آب داغ استفاده نکنید زیرا باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست شما شده و این امر باعث خشکی و ترک خوردگی کف پای شما میشود. پس از شستوشو، حتما پاهای خود را با استفاده از یک حوله جداگانه خشک کنید. خشک کردن بین انگشتان پاهای خود را فراموش نکنید زیرا باقیماندن آب بین انگشتان ممکن است سبب عفونت های قارچی شود.

هفته ای دو بار از سنگ پا استفاده کنید :

درست مثل شستوشوی مرتب پاها، استفاده منظم از سنگ پا برای سایش پاشنه ی پا بسیار مهم و ضروری است. همانطور که میدانید پوست پا بسیار ضخیم است. بنابراین برای داشتن کف پاهای نرم و صاف، برداشتن پوست مرده کف پا با استفاده از سنگ پا بسیار میتواند موثر باشد. علاوه بر این لایه برداری منظم با استفاده از سنگ پا، خطر ابتلا به میخچه و پینه کف پا را کاهش میدهد.
فقط توجه کنید قبل از لایهبرداری با استفاده از سنگ پا حداقل به مدت ۱۰ دقیقه پاهای خود را در آب ولرم نگه دارید و سپس به مدت ۵ دقیقه با حرکات دایرهای کف پاهای خود را ماساژ دهید.پس از این كار حتماً از كرم هاى مرطوب كننده استفاده كنید.

همیشه پاهای خود را مرطوب نگه دارید :

در طول روز و به خصوص قبل از رفتن به رختخواب چندین بار از یک مرطوب کنندهی خوب استفاده کرده و روی پوست پاهای خود بمالید. همینطور بهتر است قبل از خواب به مدت ۱۰ دقیقه پاهای خود را با یک کرم ماساژ دهید. اگر پاشنه پاهای شما در طول ماه های سرد زمستان ترک می خورد، بهترین راه حل این است که بعد از ماساژ پاهای خود با یک مرطوب کننده، با جوراب آنها را بپوشانید.
شما همینطور می توانید از روغن های طبیعی مثل روغن نارگیل و یا زیتون نیز استفاد کنید. این روغنها باعث می شوند که پوست شما از درون مرطوب بماند. همینطور برای اینکه این روغنها سریع جذب پوست شوند، میتوانید قبل از مصرف آنها را کمی گرم کنید.

دو هفته یکبار ناخن پاهای خود را بگیرید :

برای داشتن ناخن های سالم و قوی هر دو هفته یک بار باید به آنها رسیدگی کنید. استفاده از قیچی را فراموش کنید و فقط از ناخن گیرهای مناسب استفاده کنید. بهتر است بعد از حمام زمانی که ناخنتان کمی نرم است، این کار را انجام دهید. ابتدا ناخن خود را مستقیم بگیرید و سپس گوشه های آنها را سوهان بزنید.

هر روز چند دقیقه پاهای خود را ماساژ دهید :

یکی از ساده ترین راهها برای داشتن پاهای سالم و عاری از هر گونه مشکلات پا ماساژ آنها است. چند دقیقه ماساژ پا در روز باعث قوی شدن مچ پا، تسکین درد و التهاب پا، کاهش ناراحتی و سوزش پا و همینطور بهبود گردش خون در پاها می شود. برای این کار میتوانید از روغن های طبیعی مثل روغن زیتون و نارگیل استفاده کنید ولی حتما قبل از استفاده آنها را گرم کنید.

از کفش های مناسب استفاده کنید :

برای کسانی که بیشتر زمان خود را در محیط کار و بیرون از خانه صرف می کنند انتخاب کفش خوب بسیار مهم است.

در هنگام خرید کفش به نکات زیر توجه کنید :

_ حتما در هنگام خرید کفش، آن را بپوشید و چند قدم راه بروید تا متوجه شوید که آیا کفش راحتی است یا نه!
_ مطمئن شوید که کفش شما از مواد مرغوبی تهیه شده است.
_ همیشه اواخر بعداز ظهر و یا شب برای خرید کفش اقدام کنید زیرا در این مواقع از روز پاهایتان کمی متورم می شوند و کفشی با اندازه مناسب را خواهید خرید.
_ اگر پاهای شما زیاد عرق میکند، از کفش هایی با پارچه های توری استفاده کنید تا پاهای شما بتوانند نفس بکشند.
_ در تابستان از کفش هایی که پاهای شما را گرم می کنند و باعث بوی بد پا و عفونت های قارچی می شوند، خودداری کنید.
_ سعی کنید همیشه همراه کفش از جوراب استفاده کنید.
_ از کفش های پاشنه بلند و نوک تیز فقط در صورت اجبار استفاده کنید و از پوشیدن آنها به صورت طولانی مدت خودداری کنید.
_ از پوشیدن دم پایی لاانگشتی خودداری کنید زیرا باعث قوس و درد پاشنه پای شما میشود.
_ هر از گاهی پاهای خود را در آب خیس کنید.
خیس کردن پاها علاوه بر تمیز شدن و نرم کردن آنها سبب تسکین درد، از بین بردن مواد سمی از بدن و حس آرامش بخشی می شود. سولفات منیزیم بهترین گزینه برای خیس کردن پاهای تان است. حدود نصف فنجان سولفات منیزم را در یک وان آب گرم بریزید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پاهای خود را در آن خیس کنید. همینطور میتوانید چند قطره اسانس معطر به انتخاب خودتان به آن اضافه کنید. بعد از آن پاهای خود را بشوئید و خشک کنید. این روش در مراقبت از پوست شما بسیار موثر است. سعی کنید هفته ای یکبار از این روش استفاده کنید.

از درمان های خانگی برای پوست پای زیبا استفاده کنید :

پوست پای شما همانند پوست دست و صورتتان به شدت در معرض نورخورشید قرار دارد. پوست در چنین شرایطی برای اینکه بتواند به خوبی از خود محافظت کند، ملانین بیشتری تولید میکند. همین عامل سبب تیرگی پوست دست و پاهای شما نسبت به دیگر قسمت های بدنتان است. تیرگی پوست زشت بنظر میرسد و اگر مراقبت های به موقع صورت نگیرد می تواند بدتر شود. شما می توانید از یک سری درمان های خانگی برای رفع این مشکل استفاده کنید.
مقدار مساوری از گلسیرین و گلاب و آبلیمو را با هم ترکیب کرده و سپس آن را روی پاهای خود بمالید. البته قبل از آن حتما پاهای خود را بشوئید تا تمیز باشند. بگذارید این ترکیب به مدت ۲۰ دقیقه روی پاهای شما بماند و سپس پاهای خود را بشویید. می توانید از این روش ۲ الی ۳ بار در هفته استفاده کنید.
یک روش دیگر استفاده از شیر و پودر پوست پرتقال است. شما میتوانید با نصف فنجان پودر پوست پرتقال و مقداری شیر یک خمیر سفت درست کرده و به پاهای خود بمالید. بگذارید تا ترکیب موردنظر روی پوست شما خشک شود. سپس دستهای خود را خیس کرده و پاهای خود را مالش دهید و بعد از آن با آب ولرم پاهای تان را بشویید. می توانید از این روش هفته ای ۳ بار استفاده کنید .

پاک کردن لاک ناخن های پا :

قبل از اعمال لاک ناخن جدید، باید تمام لاک قدیمی را از بین ببرید، اجازه دهید ناخن های شما چند ساعت بدون لاک باشند و بعد، از لاکی استفاده کنین که به تقویت ناخن های شما کمک کند.همیشه سعی کنید که لاک ناخن قدیمی خود را با پاک کننده از بین ببرید .

اگر می توانید کفش بسته بپوشید.
پوشیدن جوراب و کفش میتواند به حفظ رطوبت پوست در پاشنه و کاهش خشکی در طول روز کمک کند.

به تناوب بنشنید و بایستید
اگر در طول روز میزان زیادی می ایستید، سعی کنید برای مدت کوتاه در فواصل معین بنشینید. لازم نیست تمام طول روز بنشینید، فقط کافیست کمی به پاها و پاشنه ی پا استراحت دهید.

ترک ها را تمیز نگه دارید :

ترکهای پاشنه به راحتی آلوده می شوند، بنابراین اگر ترک پاشنه دارید، اندکی از پماد ضد عفونی کننده روی آن بزنید و آن را با باند پانسمان بپوشانید. این کار را هر روز تا بهبودی ترک انجام دهید.

به پزشک مراجعه کنید :

به ویژه اگر ترک دردناک است، خونریزی کرده، یا به نظر نمیرسد رو به بهبود باشد، به پزشک مراجعه کنید. پزشکان میتوانند به کنترل شکاف پاشنه کمک کنند و این که با یک استراتژی خوب از ترک های پاشنه در آینده جلوگیری خواهید کرد.تعداد بازدید از این مطلب: 7425
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *