مایکوزیس فونگوئیدیس (MF) یک بیماری نادر است که علت آن ناشناخته بوده و با ازدیاد رشد غیر کنترل شده لنفوسیت‌های T همراه است. ویروس HTLV-1 ممکن است به عنوان فاکتور مشارکت‌کننده در روند ایجاد این بیماری محسوب شود. گمان می‌رود، ژنتیک و برخی مواد شیمیایی در ایجاد این بیماری پوستی مرتبط هستند.

دکتر مریم ملکی، متخصص پوست در این رابطه می‌گوید:شیوع MF در حال افزایش است که این افزایش می‌تواند به خاطر بهتر تشخیص داده شدن بیماری و یا افزایش واقعی شیوع آن باشد. گاهی اوقات تحریکات پوستی (راش‌های پوستی) قرمز، صرفا یک مشکل پوستی آزار دهنده نیست بلکه ممکن است نشان دهنده وجود یک بیماری مانند نوعی سرطان خون به نام مایکوزیس فانگوئید باشد. این وضعیت که به آن سندرم الیبرتبازین (Alibert-Bazin) نیز گفته می‌شود وضعیتی نادر است و زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول‌های سفید خون به نام سلول‌های T رشدشان خارج از کنترل شده و از خون به سمت پوست حرکت می‌کنند.

مایکوزیس فانگوئید سلول های سرطانی

تصویر1: سلول‌های سرطانی T در خون

هنگامی که سلول‌های سرطانی T هم در خون و هم در پوست وجود دارند، به آن سندرم سزاری (Sézary) گفته می‌شود. مشخص نیست آیا سندرم سزاری نوع پیشرفته مایکوزیس فانگوئید است یا چیزی متفاوت از آن است. پزشکان نمی‌دانند چه چیزی باعث می‌شود مایکوزیس فانگوئید اتفاق بیفتد اما این وضعیت می‌تواند به وجود یک ویروس، قرارگیری در معرض مواد شیمیایی یا ژنتیک مرتبط باشد. دکتر مریم ملکی می‌افزاید، این بیماری در هر سنی ممکن است دیده شود اما بیشتر در دهه 50 تا 60 زندگی اتفاق می‌افتد. مردان دو برابر زنان به آن مبتلا می‌شوند، ولی گاهی در سنین زیر ۳۵ سال هم دیده شده است.

مایکوزیس فانگوئید

تصویر 2: فرد مبتلا به بیماری مایکوزیس فانگوئید

علائم مایکوزیس فانگوئید

این بیماری معمولا به کندی پیش می‌رود و دارای چهار مرحله می‌باشد که همه افراد هر چهار مرحله آن را تجربه نمی‌کنند. چهار مرحله بیماری مایکوزیس فانگوئید عبارتند از:
مرحله اول: تحریکات پوستی قرمز پوسته پوسته معمولا در نواحی که آفتاب نمی‌خورند، مانند باسن. علائم دیگری در این مرحله ایجاد نمی‌شود، ممکن است بیماری چند ماه یا حتی چند سال در همین مرحله بماند.
مرحله دوم: تحریکات پوستی قرمز که شبیه لکه به نظر می‌رسند.
مرحله سوم: جوش‌های برجسته کوچک یا پلاک‌های سفتی که ممکن است قرمز باشند.
مرحله چهارم: تومور یا جوش‌هایی که ممکن است شکل قارچ داشته باشند. این جوش‌ها ممکن است پاره شده و عفونی شوند.

پلاک‌ها ممکن است بسیار بزرگ شوند و یا چند درجه پسرفت کنند و یا ممکن است به ضایعات غیر معمول هلالی یا نعل اسبی شکل که ممکن است تفاوت‌های قابل توجهی در رنگ، میزان پوسته ریزی و حاشیه داشته باشند، تبدیل شوند.

مراحل بیماری ام اف (MF)

تصویر 3: مراحل بیماری ام اف (MF)

دکتر ملکی گفت: ممکن است لکه، پلاک و تومور همزمان ایجاد شوند اما در بیشتر افرادی که دچار مایکوزیس فانگوئید می‌شوند تا سال‌های زیادی تنها دو مورد اول دیده می‌شود. بیماری ام اف معمولا در پوست باقی می‌ماند و به نواحی غیر از پوست انتشار ندارد، فقط در ۱۰% از افراد ممکن است تومور به غدد لنفاوی و یا ارگان‌های دیگر بدن انتشار یابد که در این موارد بیماری خطرناک می‌شود.

برخی از افراد نیز به سندرم سزاری مبتلا می‌شوند. سلول‌های سرطانی در خون وارد می‌شوند و بیماری تقریبا تمام پوست را فرا می‌گیرد، ظاهرا شبیه آفتاب سوختگی کل بدن است. سندرم سزاری به سرعت رشد و گسترش می‌یابد و درمان آن از مایکوزیس فونگوئیدس دشوارتر است.

 سندرم سزار

تصویر4: فرد مبتلا به سندرم سزار

درمان بیماری مایکوزیس فانگوئید

بیماری ام اف، به ندرت درمان می‌شود و درمان قطعی ندارد، اما برخی از افراد برای مدت طولانی در بهبودی باقی می‌مانند. در مراحل اولیه بیماری، اغلب با داروها یا روش‌هایی که فقط پوست را هدف قرار می‌دهند، درمان می‌شود. پزشک شما ممکن است بیش از یک روش استفاده کند: کرم، ژل یا لوسیون فتوتراپی تابش – تشعشع شیمی‌درمانی درمان هدفمند و بیولوژیک قرص‌های رتینوئید نوری. در مقاله «بیماری ام اف چیست» می‌توانید توضیحات بیشتر را در رابطه با این بیماری و روش‌های درمانی آن بخوانید.


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.