تلوژن افلوویوم ( نوعى ریزش موى ناگهانى و شدید )
تلوژن افلوویوم حالتی است که در آن موها بیشتر از میزان طبیعی می ریزند. یعنی به نوعی خالی شدن کلی موهاست. بر خلاف برخی دیگر از بیماریهای مو و پوست سر، موقت بوده و رویش مو معمولا بهبود می یابد.

چرخه حیات طبیعی موهای سر
مو در کیسه های ریزی در پوست که فولیکول مو نامیده میشوند ساخته میشود. هر مویی در سر یک چرخه حیات طبیعی دارد. اغلب موهای سر حدود سه سال عمر داشته و هر ماه یک سانتی متر رشد می کنند. بعد از مدت زمانی (حدودا سه سال) هر مو در سر به انتهای عمر خود می رسد و می ریزد. فولیکولهای مو برای مدت کوتاهی استراحت می کنند. سپس شروع به ساختن موی جدید می کنند.
هر مویی در سر در محله متفاوتی از چرخه حیات خود قرار دارد. در هر زمانی حدود یک مو از ۱۰۰ موی سر در انتهای چرخه حیات خود قرار داشته و آماده ریختن هستند. به همین دلیل است که اغلب چند موی ریخته روی شانه هایتان پیدا می کنید و در هر بار شستن مقداری از موهایتان می ریزد.
یک فولیکول طبیعی مو فاز رشد بسیار طولانیای به مدت ۶-۲ سال (عموما ۳ سال) دارد.بعد از آن، یک فاز بینابینی (حدود ۳ هفته) رخ میدهد که در آن پیاز مو تحلیل میرود و بعد به دنبال آن وارد فاز استراحت میشود (حدود ۳ ماه) که در این فاز موها میریزند. این فاز آخر، تلوژن نامیده میشود. پس از فاز تلوژن، دوباره رویش مجدد موها شروع میشود. در بیشتر مردم بهطور طبیعی حدود ۹۰-۸۰ درصد موها در فاز رشد، ۵۰ درصد در فاز بینابینی و ۱۵-۱۰ درصد در فاز تلوژن است و هر روز حدود ۱۵۰-۵۰ مو میریزد و موهای جدید جایگزین میشود.
عوامل متفاوتی میتواند باعث ابتلای فرد به تلوژن افلوویوم شود. این موارد شامل تب بسیار بالا، جراحی یا بیهوشی عمومی، مصرف ویتامین A زیاد و استرس طولانی و شدید است. شاید در مورد بچهها این استرس به چشم نیاید اما آنها به دنبال استرس ناشی از از دست دادن فرد موردعلاقه، رفتن ناگهانی مربی دلخواه از مهد یا فوت پرستار محبوبشان دچار آسیبهای جدی میشوند. خیلی وقتها بچه در پی جراحی و بستری در بیمارستان دچار تلوژن افلوویوم میشود که با گرفتن شرححال و تاریخچه پزشکی بیمار به تشخیص میرسیم. درمان این بیماری در بچهها از زمان حادثه استرسزا تا رشد کامل مجدد موها، بین ۶ ماه تا یک سال طول میکشد که اطلاع از این امر برای والدین ضروری است و از نگرانیشان میکاهد.

علائم تلوژن افلوویوم چیست
اگر تلوژن افلوویوم داشته باشید، موی زیادی از سرتان می ریزد. این مقدار بیش از میزان طبیعی است و وقتی موهایتان را می شویید قابل توجه تر است. با این وجود پوست سر و مابقی موها به نظر سالم می رسند. تکه های طاسی نخواهید داشت بلکه کلا از حجم مو کم میشود.

چه کسانی به تلوژن افلوویوم مبتلا میشوند
تلوژن افلوویوم اغلب یک تا سه ماه بعد از یک فشار قابل توجه به بدن به وجود می آید. در زنان حدود یک تا سه ماه بعد از تولد فرزند به وجود می آید. زمانهای دیگر عبارتند از سه ماه بعد از یک جراحی، تصادف یا بیماری.

تلوژن افلوویوم چرا اتفاق می افتد
یک واقعه استرس آور مثل زایمان یا یک عمل جراحى ، تب شدید، و استرس زیاد ،
می تواند رشد برخی از موها را متوقف و مختل نماید. اغلب بر روی موهای قدیمی تر تاثیر می گذارد که زودتر از سه سال به پایان چرخه حیات خود رسیده اند. در این صورت موهای بیشتری آماده ریزش میشوند. یک تا سه ماه طول می کشد تا موهای آسیب دیده قبل از پایان رشدشان بریزند. بعد از مدت کوتاهی، موهای جدید از فولیکولهای مو همانند معمول می رویند. الگو و ضخامت طبیعی مو، بعد از چند ماه وقتی موهای جدید شروع به رشد کردند،باز می گردد.
با این وجود، ریزش بیش از اندازه مو ممکن است در نتیجه کمبود آهن یا کم کاری تیروئید نیز به وجود آید. اگر علائم دیگری از این مشکلات داشته باشید ممکن است پزشکتان آزمایش خونی برای تایید آنها برایتان تجویز کند.

درمان تلوژن افلوویوم چیست؟
در اغلب موارد درمانی وجود ندارد و لازم نیست. وقتی رخداد استرس زا از بین رفت، در عرض چند هفته موها به حجم معمول خود باز می گردند. به ندرت، ممکن است تلوژن افلوویوم در شما در نتیجه کمبود روی یا آهن ایجاد شده باشد و با مصرف مکلمهای مناسب می توان مشکل را حل کرد.


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.