تلوژن افلوویوم ( نوعى ریزش موى ناگهانى و شدید )
تلوژن افلوویوم حالتی است كه در آن موها بیشتر از میزان طبیعی می ریزند. یعنی به نوعی خالی شدن كلی موهاست. بر خلاف برخی دیگر از بیماریهای مو و پوست سر، موقت بوده و رویش مو معمولا بهبود می یابد.

چرخه حیات طبیعی موهای سر
مو در كیسه های ریزی در پوست كه فولیكول مو نامیده میشوند ساخته میشود. هر مویی در سر یك چرخه حیات طبیعی دارد. اغلب موهای سر حدود سه سال عمر داشته و هر ماه یك سانتی متر رشد می كنند. بعد از مدت زمانی (حدودا سه سال) هر مو در سر به انتهای عمر خود می رسد و می ریزد. فولیكولهای مو برای مدت كوتاهی استراحت می كنند. سپس شروع به ساختن موی جدید می كنند.
هر مویی در سر در محله متفاوتی از چرخه حیات خود قرار دارد. در هر زمانی حدود یك مو از ۱۰۰ موی سر در انتهای چرخه حیات خود قرار داشته و آماده ریختن هستند. به همین دلیل است كه اغلب چند موی ریخته روی شانه هایتان پیدا می كنید و در هر بار شستن مقداری از موهایتان می ریزد.
یک فولیکول طبیعی مو فاز رشد بسیار طولانیای به مدت ۶-۲ سال (عموما ۳ سال) دارد.بعد از آن، یک فاز بینابینی (حدود ۳ هفته) رخ میدهد که در آن پیاز مو تحلیل میرود و بعد به دنبال آن وارد فاز استراحت میشود (حدود ۳ ماه) که در این فاز موها میریزند. این فاز آخر، تلوژن نامیده میشود. پس از فاز تلوژن، دوباره رویش مجدد موها شروع میشود. در بیشتر مردم بهطور طبیعی حدود ۹۰-۸۰ درصد موها در فاز رشد، ۵۰ درصد در فاز بینابینی و ۱۵-۱۰ درصد در فاز تلوژن است و هر روز حدود ۱۵۰-۵۰ مو میریزد و موهای جدید جایگزین میشود.
عوامل متفاوتی میتواند باعث ابتلای فرد به تلوژن افلوویوم شود. این موارد شامل تب بسیار بالا، جراحی یا بیهوشی عمومی، مصرف ویتامین A زیاد و استرس طولانی و شدید است. شاید در مورد بچهها این استرس به چشم نیاید اما آنها به دنبال استرس ناشی از از دست دادن فرد موردعلاقه، رفتن ناگهانی مربی دلخواه از مهد یا فوت پرستار محبوبشان دچار آسیبهای جدی میشوند. خیلی وقتها بچه در پی جراحی و بستری در بیمارستان دچار تلوژن افلوویوم میشود که با گرفتن شرححال و تاریخچه پزشکی بیمار به تشخیص میرسیم. درمان این بیماری در بچهها از زمان حادثه استرسزا تا رشد کامل مجدد موها، بین ۶ ماه تا یک سال طول میکشد که اطلاع از این امر برای والدین ضروری است و از نگرانیشان میکاهد.

علائم تلوژن افلوویوم چیست
اگر تلوژن افلوویوم داشته باشید، موی زیادی از سرتان می ریزد. این مقدار بیش از میزان طبیعی است و وقتی موهایتان را می شویید قابل توجه تر است. با این وجود پوست سر و مابقی موها به نظر سالم می رسند. تكه های طاسی نخواهید داشت بلكه كلا از حجم مو كم میشود.

چه كسانی به تلوژن افلوویوم مبتلا میشوند
تلوژن افلوویوم اغلب یك تا سه ماه بعد از یك فشار قابل توجه به بدن به وجود می آید. در زنان حدود یك تا سه ماه بعد از تولد فرزند به وجود می آید. زمانهای دیگر عبارتند از سه ماه بعد از یك جراحی، تصادف یا بیماری.

تلوژن افلوویوم چرا اتفاق می افتد
یك واقعه استرس آور مثل زایمان یا یك عمل جراحى ، تب شدید، و استرس زیاد ،
می تواند رشد برخی از موها را متوقف و مختل نماید. اغلب بر روی موهای قدیمی تر تاثیر می گذارد كه زودتر از سه سال به پایان چرخه حیات خود رسیده اند. در این صورت موهای بیشتری آماده ریزش میشوند. یك تا سه ماه طول می كشد تا موهای آسیب دیده قبل از پایان رشدشان بریزند. بعد از مدت كوتاهی، موهای جدید از فولیكولهای مو همانند معمول می رویند. الگو و ضخامت طبیعی مو، بعد از چند ماه وقتی موهای جدید شروع به رشد كردند،باز می گردد.
با این وجود، ریزش بیش از اندازه مو ممكن است در نتیجه كمبود آهن یا كم كاری تیروئید نیز به وجود آید. اگر علائم دیگری از این مشكلات داشته باشید ممكن است پزشكتان آزمایش خونی برای تایید آنها برایتان تجویز كند.

درمان تلوژن افلوویوم چیست؟
در اغلب موارد درمانی وجود ندارد و لازم نیست. وقتی رخداد استرس زا از بین رفت، در عرض چند هفته موها به حجم معمول خود باز می گردند. به ندرت، ممكن است تلوژن افلوویوم در شما در نتیجه كمبود روی یا آهن ایجاد شده باشد و با مصرف مكلمهای مناسب می توان مشكل را حل كرد.تعداد بازدید از این مطلب: 5028
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *