چرا موهای شما بور ، قهوه ای ، قرمز یا سیاه است و چرا به سفید و خاکستری تغییر رنگ می دهند ؟

رنگ موی شما تا حد زیادی توسط ژن هایی که به شما از پدر و مادر و اجدادتان به ارث رسیده تعیین می شود. چند مورد استثناء وجود دارد که با بیماری یا ناهنجاری مادرزادی همراه است و موجب تغییر در رنگ مو می شود.
آگاهی از اینکه رنگ مو تحت کنترل ژنتیکی است تنها آغاز داستان رنگ مو می باشد. دانشمندان هنوز مشغول کشف ژن ها و مولکول های تنظیمی هستند که سیگنال هایی را به فولیکول های مو ارسال می کنند تا رنگ خاصی را تولید کنند.

برخی از مکانیسم های مولکولی مشابه در کنترلی ژنتیکی رنگ پوست نقش دارند. بنابراین پیدا کردن افرادی با موهای بور و پوست سفید و افرادی با موهای سیاه با پوست تیره تعجب آور نیست. تمام رنگ موها با گذر زمان رنگدانه های خودشان را از دست می دهند و با بالا رفتن سن سفید و خاکستری می شوند.
ملانوسیت ها (سلول های تولید کننده رنگ مو و پوست) تحت انواع دیگری از کنترل نیز هستند.کراتینوسیت ها ، سلولهای سختی هستند که لایه خارجی پوست و فیبر های مو را تشکیل می دهند و عوامل بیوشیمیایی تنظیم کننده رشد ملانوسیت ها و تولید ملانوسیت ها را تولید می کنند.در فولیکول مو ، ملانوسیت ها در نزدیکی پایه فولیکول یعنی جایی که موی جدید در آغاز مرحله آناژن (رشد) چرخه رشد مو تشکیل می شود قرار دارند. ملانوسیت ها در پایه فولیکول مو سیگنال هایی را دریافت می کنند که شروع تولید ملانین را به آنها مخابره می کند. ملانوسیت ، ملانین را تنها در طول فاز آناژن سنتز می کند. سنتز ملانین در طول فازهای کاتاژن (ریزش) و تلوژن (استراحت) از مراحل چرخه رشد مو انجام نمی گیرد.

ملانینی که توسط ملانوسیت ها ساخته می شود ، مویی که به تازگی شکل می گیرد را در مراحل اولیه شکل گیری رنگ نمی کند. ناحیه نوک موی تازه شکل گرفته به طور کامل بی رنگ است زمانی که ساقه مو شروع به رشد در فولیکول کرد، رنگدانه ها وارد قشر ساقه مو می شود.
زمانی که ملانوسیت شروع به غیر فعال شدن می کند ، موهایی که به تازگی شکل می گیرند به خاطر کاهش سنتز ملانین خاکستری رنگ می شوند. عدم فعالیت کامل ملانوسیت موجب سفید شدن موها به خاطر نبود رنگ در ساقه مو می شود. علت غیر فعال شدن فولیکول ها با افزایش سن همچنان مشخص نیست ، دانشمندان به دنبال مشخص کردن ژن های خاص درگیر در رنگ مو و مکانیسم های سیگنال دهی مولکولی هستند که توسط آن ژن ها و مولکول های تنظیمی با ملانوسیت های فولیکول مو ارتباط برقرار می کنند.
همچنین مشخص شده است که سلول های بنیادی در رنگ مو نقش دارند. بررسی ها نشان داده است که حضور یک سلول بنیادی و گیرنده آن برای تشکیل و فعالیت ملانوسیت در رنگدانه های مو لازم است .
تحقیقات تا به امروز تأیید کرده اند که (1) رنگ مو تحت کنترل ژنتیکی است (2) هیچ راه شناخته شده ای برای تغییر رنگ مو در سطح ژنتیکی وجود ندارد (3) غیر فعال شدن ملانوسیت های فولیکول مو با افزایش سن به احتمال زیاد در اکثر افراد تغییر رنگ سفید یا خاکستری را ایجاد می کند.تعداد بازدید از این مطلب: 14378
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۱۲ دیدگاه

الینا · ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۴:۴۷ ب.ظ

سلام . من تو بچگی رنگ موهام قهوه ای بود و رگه های طلایی داشت . اعضای خانوادم میگن موهات طلایی بوده اما الان قهوه ای تیره شده و روز به روز داره کم رنگ تر میشه . بچه بودم هن پوستم خیلی روشن بود اما الان احساس می کنم تیره شده . مادرم هم میگه مثل من پوستش تیره بوده بعد سفید شده .
حالا بگید واسه موهام چیکار کنم؟؟؟

  مریم ملکی · ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ در ۶:۰۵ ب.ظ

  سلام رنگ مو در طول رشد ، مخصوصا در تماس با آفتاب ممکنه دچار تغییر بشه و کار خاصی نمیشه انجام داد .

یاسین · ۲۳ دی ۱۴۰۰ در ۲:۴۰ ب.ظ

سلام ببخشید من حدودا ۲ ساله که به شیراز سفر کردم و موهام از اون روز خیلی تیره تر شده دلیل خاصی میتونه داشته باشه؟

  مریم ملکی · ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ در ۶:۴۵ ب.ظ

  سلام بله تغییر آب و هوا و تماس بیشتر با آفتاب میتون نقش داشته باشه

زهرا · ۰۳ دی ۱۴۰۰ در ۸:۰۵ ب.ظ

سلام وقت بخیر رنگ موهای من مشکی هستند اما امروز متوجه شدم که یه تیکه از موهای من به رنگ خرمایی و قهوه ای روشن در اومده در صورتی که قبلا اینجوری نبود رنگ مو یا سوختگی ناشی ازحرارت هم ندارم و چند سال قبل هم این تغییر رنگ اتفاق افتاده بود برام میخواستم بپرسم این دلیلش چی میتونه باشه؟

  مریم ملکی · ۰۹ دی ۱۴۰۰ در ۵:۴۷ ب.ظ

  سلام میتونه طبیعی باشه

بهمن · ۰۱ آذر ۱۴۰۰ در ۵:۲۲ ق.ظ

سلام مو های صورت من سیاه هست ولی قسمتی از ان ها به قهوه ای تبدیل شده است علت چیست می توان به سیاه بر گرداند؟با تشکر

  مریم ملکی · ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ در ۶:۳۱ ب.ظ

  سلام طبیعی هست ، ممکنه مربوط به تماس با آفتاب باشه

Abol fazl · ۲۷ آبان ۱۴۰۰ در ۵:۴۲ ق.ظ

رنگ مویه من بوره ولی نمیدونم برای چی داره رنگ عوض میکنه داره رو به مشکی شدن میره دلیلش چیه چجوری رنگ مورو ثابت نگه دارم

  مریم ملکی · ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ در ۶:۳۲ ب.ظ

  سلام کار خاصی نمیشه انجام داد، پرهیز از آفتاب شاید کمک کنه

فاطمه · ۰۹ مهر ۱۴۰۰ در ۸:۰۶ ق.ظ

سلام موهای من بور ولی در قسمت ریشه رنگش تیره تره و در انتهای مو رنگ زیباتر و روشن تری داره علتش چیه

  مریم ملکی · ۱۹ آبان ۱۴۰۰ در ۱۰:۵۴ ق.ظ

  سلام طبیعی است
  ممکنه در اثر نور آفتاب و یا سایر عوامل محیطی مانند آلودگیها ، شامپوها ، اسپری ها ، تغییر رنگ ایجاد بشه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *