لب بالای مردان عموما بلندتر بوده که این باعث می‌شود دندان‌های بالا اصلا دیده نشده یا تنها کمی دیده شوند؛ اما در زنان جوان فاصله بین قاعده بینی و لب بالا کوتاه‌تر بوده و در نتیجه مقدار بیشتری از دندان‌های بالا دیده می‌شوند. این یکی از ویژگی‌های عمومی چهره زنان است که در عین حال یکی از نشانه‌های جوانی صورت نیز می‌باشد، چرا که بالا رفتن سن لب بالایی، پایین افتاده و دندان‌ها را می‌پوشاند.
با بالا رفتن سن، علاوه بر نازک شدن قسمت صورتی لب‌ها، فاصله بین بینی و لب‌ها نیز افزایش می‌یابد که یکی از عمل‌های زیبایی برای رفع این مشکل لیفت لب می‌باشد. به‌ طور کلی لیفت لب به دو روش انجام می‌شود که در شکل زیر نمایش داده شده است و در ادامه به توضیح کامل هر یک از روش‌ها پرداخته شده است.

لیفت لب یا سانترال لب
تصویر 1: انواع روش‌های لیفت لب

لیفت سانترال لب

لیفت لب، لب بالا را کوتاه می‌کند و ورمیلیون یا بخش قرمز لب را افزایش می‌دهد. برای رسیدن به این هدف، یک برش افقى کوچک که به آسانی جای زخم آن پنهان می‌شود در زیر بینی اعمال می‌شود.
روش لیفت سانترال لب همان‌طورکه از نامش پیداست بالا کشیدن قسمت میانی لب بالا می‌باشد. به گفته دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در اصفهان روش لیفت لب (سانترال لب) برای افرادی که فاصله لب با بینی زیاد است یا لب بالا باریک است روش مناسبی می‌باشد زیرا با این عمل فاصله لب بالا با بینی کاهش می‌یابد و همچنین قسمت میانی لب بالا به خارج و بالا کشیده می‌شود و در نگاه به فرد، لب بالا حجیم‌تر و گوشتی‌تر شده و در نتیجه فرد جوان‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد.

لیفت لب
تصویر2: لیفت سانترال لب

روش عمل لیفت سانترال لب چگونه است؟

روش عمل ساده است و نیم ساعت تا یک ساعت زمان می‌برد. ابتدا پس ‌از اینکه فرد گزینه مناسبی برای این عمل شناخته شد و فرد از نحوه عمل و نتیجه آن آگاه شد، پس از گرفتن شرح‌حال و سابقه پزشکی بیمار و تشکیل پرونده بیمار، حال می‌توان پروسه لیفت سانترال لب را آغاز نمود.
ابتدا براى قسمت میانی لب بالا بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود و سپس از قاعده سوراخ بینی پایین‌تر به سمت لب علامت‌گذاری می‌شود. سپس این قسمت برداشته می‌شود و لبه‌های پایین و بالا با نخ بخیه ظریف به هم دوخته می‌شود. باید دقت کرد که بخیه در قاعده سوراخ بینی زده شود تا در دید نباشد. بعد از یک هفته بخیه‌ها کشیده می‌شود. باید مقداری که از پوست که برداشته می‌شود به ‌اندازه‌ای باشد که لب بیش از حد کشیده نشود تا در صحبت کردن فرد اثر منفی نگذارد.
مانند هر عمل دیگری باید این عمل به‌صورت استریل انجام شود و آنتی‌بیوتیک لازم تجویز شود تا خطر عفونت به حداقل برسد.
در این روش، برش پوست درست زیر بینی انجام می‌شود، به طورى که وقتى زخم بهبود می‌یابد، اسکار یا جای زخم در شیار طبیعی واقع در پایه بینی قرار می‌گیرد و بنابراین، اسکار به‌خوبی پنهان می‌شود. ازآنجا که عرض برش ایجاد شده پوست هم‌عرض بینى است، تنها بخش مرکزی (سانترال) لب بالایی لیفت می‌شود. گوشه‌های لب بالایی همانند قبل باقی می‌مانند این قسمت‌ها همراه با لیفت لب، بالا کشیده نمی‌شوند. این حالت در واقع لیفت لب سانترال را از لیفت لب به روش‌های معمول متمایز می‌نماید.

لیفت لب بدون بی هوشی
تصویر 3: نحوه عمل لیفت سانترال لب


افراد مناسب برای لیفت سانترال لب چه کسانی هستند؟

کاندیدای مناسب برای جراحی لیفت لب بیمارانی هستند که :

 • تمایل به نتایج دائمی‌تر از تزریق ژل‌‌های موقت (که تنها حجم لب‌ها را افزایش می‌دهد) دارند.
 • لب‌های آن‌ها با افزایش سن، نازک، برگشته، بی‌شکل و یا شل شده است
 • سایر جراحی‌های جوان ‌سازی صورت را انجام داده‌اند و می‌خواهند لب‌های خود را با بقیه چهره خود هماهنگ سازند.
 • اخیرا جراحی زیبایی را انجام داده و دریافته‌اند که فاصله لب بالای آن‌ها بیش از حد زیاد است.
 • در افرادی که لب‌های آن‌ها به طور طبیعی نازک، برگشته و یا تخت بوده، به ‌طوری که تقریبا نامرئی هستند.
 • در افرادى که با هر بار تزریق ژل لب ، لب بالا آن‌ها اردکى می‌شود.

عوارض عمل لیفت سانترال لب چیست؟

به نقل از دکتر ملکی، همه انواع عمل‌های جراحی دارای خطرات و عارضه‌های احتمالی هستند. لیفت لب به ندرت عوارض جدى دارد. این خطرات عبارت از باقی ماندن جای زخم (اسکار)، باز شدن زخم، ناراحتی و درد موقت، خونریزی، کبودی، از دست دادن احساس، عفونت (در موارد بسیار نادر) و آسیب‌دیدگی سلول‌های عصبی و رگ‌های خونی (که یک خطر معمول در تمام انواع عمل‌های جراحی است) هستند. همچنین افرادی که قبلا تزریق ژل لب انجام داده اند، در هنگام جراحی لب تورم بیشتری را تجربه خواهند کرد .


لیفت گوشه‌های لب

لیفت لب کرنر یا لیفت گوشه‌ی لب نیز برای افرادی که اندوهگین به نظر می‌رسند، انجام می‌شود زیرا گوشه‌های بیرونی لب‌ها در این حالت دچار افتادگی شده و ظاهری اندوهگین به شخص می‌دهد. برش‌ها دقیقا روی لبه بیرونی لب‌های بالایی ایجاد می‌شوند.
یک ناحیه کوچک مثلثی از پوست در گوشه دهان برداشته می‌شود تا لب‌ها کمی جوان‌تر به نظر برسند. لیفت گوشه‌ی لب یک جایگزین مناسب برای بیمارانی است که به دنبال یک راه‌حل دائمی برای رفع شیارهای عمیق محل اتصال لب به پوست هستند. اگر شیارها عمیق و برجسته باشند، ممکن است عمل جراحی به طور صد درصد مشکل را رفع نکند، اما معمولا روش لیفت لب کرنر تا حدود زیادی این مشکل را از بین می‌برد.مشکل این عمل این است که امکان دارد جای بخیه کمی مشخص باشد و شاید برای محو شدن نیاز به لیزر باشد.

لیفت گوشه های لب با جراحی سانترال لب
تصویر 4: لیفت گوشه‌های لب

مراقبت‌های پس از جراحى لیفت لب

 • پس از لیفت لب ۵ تا ۷ روز چهره به حالت طبیعی برمی‌گردد.
 • معمولا تا ۷۲ ساعت پس از جراحی، ورم شدیدی در بالای لب بیمار به وجود می‌آید که می‌توان با کمپرس یخ تا حدودی آن را کنترل کرد.
 • برای کاهش درد از داروهای مسکن می‌توان استفاده کرد.
 • بخیه‌ها معمولا پس از یک هفته کشیده و خارج می‌گردند. معمولاً گذشت زمان اسکار برش و بخیه را محو می‌کند ولی با این حال برای به جا ماندن کمترین اثر از محل بخیه، دکتر مریم ملکی یک هفته تا ماه پس از جراحی به‌طور رایگان ناحیه جای برش را لیزر می‌کند. به این ترتیب کمترین آثار از جراحی باقی خواهد ماند.
 • شما باید حداقل یک هفته پس از انجام عمل لیفت لب از انجام تمرینات ورزشی اجتناب کنید و سیگار نکشید. سیگار کشیدن فقط روند بهبودی را به تأخیر می‌اندازد و می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در بدن شما شود.
 • اگر شما عمل لیفت لب را همراه با عمل بزرگ کردن لب انجام داده باشید، همان مراقبت‌های ویژه‌ی بعد از عمل جراحی اعمال خواهد شد.

جهت مشاهده انواع نمونه کارهای لیفت لب، به گالری تصاویر لیفت لب مراجعه کنید.

سانترال یا یفت لب بدون بی هوشی

هزینه لیفت لب

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و زیبایی در اصفهان، در انتخاب بیمار جهت انجام این عمل با حساسیت زیادی برخورد می‌کند و هر شخصی را مناسب برای این عمل نمی‌داند مخصوصا اگر خیلی جوان باشد. در صورت صلاحدید و تصمیم به انجام عمل هزینه بر حسب میزان سختی کار در روز معاینه تعیین می‌شود همچنین چون لیفت لب عمل زیبایی محسوب می‌شود، هزینه آن تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. عمل در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور انجام می‌شود.تعداد بازدید از این مطلب: 13803
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *