پوست بدن و صورت اگرچه ارتباط مستقیم با محیط بیرون دارد اما بافت بسیار ظریف و حساسی است که نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد. باید تمیز نگه داشت و علاوه‌بر آن مواد مغذی به آن رساند که این کار هم از طریق تغذیه مناسب و هم از طریق مراقبت‌های بهداشتی پوست صورت می‌گیرد. ازطرفی باید پوست را در مقابل عوامل حساسیت‌زا حفظ كرد، شاید عده زیادی ندانند که چگونه از پوست خود محافظت کنند و یا این که عده ای از آن مراقبت می‌کنند اما نتیجه معکوس می‌گیرند، بنابراین برای حفاظت و مراقبت باید ساختار آن را شناخت و سپس برای داشتن پوست سالم اقدام کرد.

شما چه قدر پوست خود را می‌شناسید؟

پوست را از نظر ویژگی می‌توان به چند دسته تقسیم‌بندی کرد که عبارت است از: طبیعی، خشک، چرب، ترکیبی و حساس که هریک دارای ویژگی متفاوتی است. این که شما بدانید چه نوع پوستی دارید، برای رعایت نکات بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مراقبت نادرست از پوست به مشکلات متعددی از جمله ایجاد آکنه و جوش سرسیاه منجر می‌شود. علاوه‌بر این با تشخیص دادن نوع پوست خود می‌توانید درخصوص تهیه محصول آرایشی و بهداشتی مناسب، تصمیم صحیحی بگیرید. به گفته دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، ویژگی هر نوع پوست به ساختار ژنتیکی، رژیم غذایی، میزان استرس و محصولات آرایشی مورد استفاده ارتباط دارد. به مطلبی از «Readers digest» دراین خصوص توجه کنید.

  • پوست معمولی:

دارای میزان چربی مناسبی است و منافذ پوست اندازه عادی دارد. این نوع پوست نرم، شفاف با بافت صاف است. از آن جایی که پوست معمولی نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است، نگهداری از آن آسان است و به ندرت آکنه و تغییر رنگ دراین نوع پوست دیده می شود. برای تشخیص این که آیا پوست معمولی دارید یا نه، صورت خود را با آب خالی و به طور کامل شست‌و‌شو دهید و سپس با حوله خشک کنید. یک دستمال کاغذی سفید بردارید و به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست قرار دهید. اگر لایه یکنواخت از چربی روی دستمال دیده بشود این به آن معنا است که پوست شما معمولی است. توجه داشته باشید حتی اگر پوست معمولی دارید، احتمال بروز جوش‌های سرسیاه و آکنه باز هم وجود دارد.

  • پوست خشک:

ویژگی این پوست از منافذ کوچک و نوعی ماده چربی به نام «sebum» که نقش محافظ و نرم‌کننده پوست را دارد، مشخص می‌شود و به علت کمبود رطوبت طبیعی، اغلب پوسته‌پوسته می‌شود. این نوع پوست ظاهر ظریفی دارد و نسبت به تغییرات اقلیمی مانند باد، دما و رطوبت آسیب‌پذیر است. پوست خشک، شکننده، شفاف و لکه‌دار است. برای پی بردن به این که آیا پوست خشک دارید یا نه، صورت خود را با آب بشویید و سپس خشک کنید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه دستمال کاغذی را روی پوست خود قرار دهید. اگر دستمال کاغذی به وسیله چربی پوست تغییر رنگ نداد، نشانه خشک بودن پوست است. این افراد اغلب هنگام شست‌وشوی صورت با آب خالی احساس آزردگی می‌‌کنند. بهترین مراقبت برای این پوست مرطوب کردن آن است. اما قبل از مرطوب کردن، با استفاده از ماده تمیز کننده (scrub) پوست مرده را از سطح پوست بزدایید. بهتر است از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده و روزی ۲ بار پوست خود را تمیز و مرطوب کنید.

  • پوست چرب:

این نوع پوست بیش از حد چربی که پوست نیاز دارد، تولید می‌کند بنابراین پوست ظاهر چرب دارد. به علت رسوب چربی بیش از حد، منافذ روی آن بند می‌آید و به آکنه و جوش‌های سرسیاه تبدیل می‌شود. پوست چرب دارای ظاهری زبر با منافذ بزرگی است. صورت این نوع افراد به خصوص بینی، پیشانی و چانه برق می‌‌زند. برای تشخیص این نوع پوست پس از شست‌‌وشوی صورت با آب و خشک کردن به مدت ۱۰ دقیقه دستمال کاغذی را روی پوست خود قرار دهید. وجود چربی زیاد روی دستمال کاغذی نشانه چرب بودن پوست است. این نوع پوست پس از شستن بلافاصله چرب می‌شود. پوست چرب نسبت به آکنه و جوش‌های سرسیاه مستعد است و باید تحت مراقبت‌های شدید قرار بگیرد. برای کاهش دادن رسوب چربی پوست را با محلول شست‌وشوی صورت که فاقد چربی است، بشویید و به طور مرتب روی آن را از پوست مرده تمیز کنید. نیازی به استفاده از کرم مرطوب‌‌کننده نیست.

  • پوست ترکیبی:

این نوع پوست نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است بلکه ترکیبی از هر ۲ نوع پوست است. در قسمت‌‌‌های خاص صورت اغلب در پیشانی، بینی و چانه چربی را نگه می‌دارد در حالی که قسمت‌‌های دیگری از جمله گونه و دور چشم خشک است. برای تشخیص دادن این نوع پوست، پس از شست‌‌وشو وخشک کردن، صورت خود را با استفاده از دستمال کاغذی به آرامی پاک کنید. وجود چربی تنها در برخی از قسمت‌‌های صورت نشانه پوست ترکیبی است. بیشتر افراد دارای این نوع پوست به هنگام انتخاب محصولات آرایشی سردرگم می‌‌شوند. تمیز و مرطوب کردن پوست سبب متعادل شدن چربی در صورت می‌‌شود. قسمت‌‌های چرب را به طور منظم تمیز و قسمت خشک را نیز به طور منظم چرب کنید.

  • پوست حساس:

این نوع پوست نسبت به چند نوع عامل از جمله آب و هوا، دما و مواد شیمیایی آسیب‌‌پذیر است. برای شناسایی این نوع پوست باید عواملی را که به پوست شما آزار می‌رساند، در نظر بگیرید. اگر کار زیبایی روی پوست مانند برداشتن ابرو در خانم‌ها ناراحتی پوستی ایجاد می‌کند، پس پوست حساسی دارید. برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی، تغییر در آب و هوا و دما از لوسیون‌های ضدآفتاب و مرطوب‌کننده استفاده کنید. تمیز کردن و زدودن سلول‌‌های مرده و مرطوب کردن پوست به طور مرتب باعث شادابی پوست می‌‌شود. از محصولات بهداشتی ملایم استفاده کنید و از آرایش کردن بپرهیزید.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 3733
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *