کاشت ابروی طبیعی یا پیوند ابرو باید توسط متخصصین کاشت موی طبیعی انجام شود. در این مقاله دکتر مریم ملکی، متخصص پوست و مو به این موضوع می‌پردازد. کاشت ابروی طبیعی یا پیوند ابرو جهت بهبود جلوه زیبایی ابرو در چهره، که در اثر اسکار، نازک شدن، و  یا ریزش کامل موهای ابرو دچار مشکل شده است به کار می رود. از بین رفتن ابروها ممکن است بدلیل عوامل ژنتیک، اصلاح کردن و برداشتن بیش از حد ابروها، اختلالات هورمونی و بیماری‌های تیروئید، ضربه، سوختگی یا تصادف رخ داده باشد، که در هیچ یک از این موارد محدودیتی جهت انجام کاشت ابرو وجود ندارد. موهای مناسب جهت کاشت ابرو از ناحیه پشت سر و عموماً به روش FUT (برداشت یک باریکه از پشت سر) برداشت و به ناحیه ابروها منتقل می‌گردد. این موها تا پایان عمر رشد کرده و هر ۲ هفته نیاز به اصلاح دارند.

نمونه‌ای از کاشت ابرو

مرحله طراحی ابرو

معمولاً در این مرحله از بیمار درخواست می‌کنیم تا شکل ابروی دلخواه خود را روی صورت خود ترسیم کند. سپس پزشک با بررسی طرح دلخواه بیمار و اندازه‌گیری مختلف، طرح را زیباسازی کرده و تلاش می‌کند تا تقارن بین ابروها رعایت شود.

مرحله استخراج گرافت‌ها

برای کاشت ابرو معمولاً از ناحیه‌ی پشت سر، به عنوان بانک مو یا ناحیه دهنده استفاده می‌شود. موهای ناحیه‌ی پشت سر، ضخیم، بلند و معمولاً چندتایی هستند؛ ولی موهای ناحیه‌ی پشت گوش یا گردن ظریف‌تر و کوتاه‌تر بوده و واحدهای فولیکولی تک تار مویی بیشتری دارند. پس از بیحس کردن محل برداشت مو، در پشت سر، کاشت ابرو با تکنیک FUT انجام می‌شود، که شامل برداشت موهای پشت سر به صورت یک باریکه چند سانتیمتری و سپس جداسازی بسیار دقیق پیازهای مو و انتقال آن‌ها به ناحیه پوست ابرو و کاشت در جهت مناسب و طبیعی در این ناحیه می‌باشد. (موها بدلیل ماندگاری بیشتر و جنس مرغوبتر از ناحیه پشت سر انتخاب می‌شوند، با بخیه زدن ظریف لبه‌های پوست ناحیه برداشت، هیچ اثری از برداشت موها از پشت سر باقی نمی‌ماند.)

مرحله کاشت

کاشت ابرو یک پروسه بسیار ظریف و زمان‌بر است که در طی آن موها در شکاف‌هایی به قطر کمتر از نیم میلیمتر کاشت می‌شوند، شکاف‌هایی که در زاویه طبیعی رشد ابروها و کاملاً خوابیده روی پوست ایجاد می‌گردند. توجه به زاویه ایجاد شکاف‌ها و خواب موها از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. چرا که در صورت عدم رعایت این نکته موهای کاشته شده بصورت سیخ، سیخ رشد خواهند کرد. این میزان از ظرافت باعث می‌شود که این جراحی با حداقل جای زخم و آسیب به پوست و موهای موجود در ناحیه ابرو انجام شود، بطوری که بعد از کاشت تشخیص جای کاشت ابرو ناممکن است و به موهای قبلی ابرو نیز آسیبی وارد نمی‌گردد. این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و در حدود ۵ تا ۶ ساعت زمان برده و در حین و پس از جراحی حداقل درد را دارد.  

مراحل کاشت ابرو

چه افرادی کاندید مناسب کاشت ابرو هستند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند، کاندیدای مناسبی برای کاشت ابرو هستند:
  • آن‌هایی که صورت مادرزادی و ژنتیکی ابروهای نازک یا کم‌پشتی دارید یا به طور کلی موهای ابرو در آنان رشد نکرده‌.
  • به علت سوختگی، بخیه، جراحی، شکستگی و … همه یا قسمتی از ابروی از دست رفته یا می‌خواهند جای زخم یا بخیه‌ در آن ناحیه را بپوشانید.
  • اگر به علت یک بیماری زمینه‌ای (مانند اختلالات غده‌ی تیروئید) یا بیماری‌های پوستی، ابروها دچار ریزش شده‌اند؛ بعد از درمان یا کنترل بیماری می‌توانید برای کاشت ابرو اقدام کنید.
  • به دلیل برداشتن بیش از حد ابروها، دچار نازکی یا کم‌پشت شدگی ابروها شده‌اند.
  • افرادی که ابروهای خود را تاتو کرده یا هاشور زده‌اند و می‌خواهند ظاهر ابروها طبیعی‌تر به نظر برسد

کاشت ابرو در محل سوختگی

کاشت مو برای چه مواردی موثر نیست؟

یکی از دلایل مهمی که سبب می‌شود بر ضرورت انجام کاشت توسط متخصصین پوست تاکید داشته باشیم، همان تشخیص درست علت ریزش ابروها و ای‌که آیا انجام عمل کاشت مو برای این فرد پاسخ‌گو خواهد بود یا خیر، زیرا در برخی از افراد انجام کاشت مو نمی‌تواند موثر باشد.برای مثال، کاشت ابرو برای افرادی که به دلایل ارثی یا بیماری‌های مربوط به موها نظیر آلوپسی آره‌تا، آلوپسی وتالیس یا یونیورسالیس دچار ریزش ابرو شده‌اند، گزینه مناسبی برای کاشت ابرو نیستند. در مورد بیماری‌های دیگر نیز تا زمانی که بیماری کنترل نشده یا از بین نرود، نمی‌توان از کاشت ابرو برای فرم دهی به ابروها استفاده کرد.

مدت زمان عمل کاشت ابرو چقدر است؟

مدت زمان انجام این عمل معمولا بستگی به تعداد گرافت مورد نیاز، برای فرد مورد نظر دارد. افرادی که ابروهای پهن را می‌پسندند، نیاز به تعداد بیشتری گرافت دارند. برای بیشتر بیماران، حدود ۵ تا ۷ ساعت زمان نیاز دارد.

زمان بهبود چقدر است؟

در طی ۲ تا ۴ روز اول پس از کاشت ابرو امکان یک تورم مختصر پشت پلک و ایجاد دلمه در نواحی کاشت وجود دارد که پس از آن از بین می روند و ممکن است حدود ۳ تا ۵ روز پس از آن پوست ناحیه کاشت حالت صورتی رنگ داشته باشد. بخیه‌های پشت سر بین ۱۰ روز تا ۲ هفته بعد کشیده می‌شوند. اصولاً بیماران می‌توانند به طور معمول ۴۸ ساعت پس از پیوند ابرو، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند.

نتیجه کاشت ابرو چگونه است؟

معمولاً ابروها در طی ماه اول رشد می‌کنند، ولی ریزش ابروها، بین ۳ تا ۵ هفته بعد از عمل جراحی به صورت طبیعی وجود دارد، بعد از یک بازه زمانی حدود ۳ ماه حالت نهفتگی دوباره موهای ابرو شروع به رشد می‌کنند. ارزیابی نتیجه کاشت ابرو پس از ۹ ماه تا یکسال انجام می‌گیرد.

آیا می‌توان بر روی تاتو یا هاشور ابرو کاشت؟

بله. حتی بعضی از پزشکان معتقدند که کاشت ابرو بعد از تاتو یا هاشور می‌تواند نتایج طبیعی‌تری را ایجاد کند. گرچه خود هاشور یا تاتو به تنهایی می‌تواند باعث غیرطبیعی نشان دادن ابروها شود، اما اگر آن را با کاشت ابرو ترکیب کنید، حتما به نتایج خوبی خواهید رسید. توجه کنید که همه موهای کاشته شده در ابرو لزوما رشد نخواهند کرد و این امری کاملا طبیعی است. به همین دلیل ممکن است بعد از تثبیت نتایج کاشت نواحی بسیاری کوچکی در بین موها، دیده شود، درصورتی‌که قبل از کاشت تاتو یا هاشور انجام شده باشد، این فواصل خود را نشان نمی‌دهند، و قابل‌تشخیص نیستند. در برخی از کلینیک‌ها به دنبال عمل کاشت ابرو از میکروبلیدینگ ابرو جهت رفع نواقص کاشت استفاده می‌کنند.

موهای مناسب برای کاشت ابروها از کجا برداشت می‌شوند؟

بانک موهای کاشت ابرو معمولا ناحیه پشت سر، پایین گردن و پشت گوش‌ها است. موهای پشت سر معمولا ضخامت بیشتری دارند و رشد آن‌ها نیز سریع‌تر است. به همین دلیل این موها برای آقایان مناسب‌تر است. در خانم‌ها که طول ابروها کمتر است و ابروها نازک‌تر هستند، موهای پشت گوش و گردن مناسب‌تر هستند. توجه کنید که موهای بدن نمی‌توانند گزینه خوبی برای کاشت ابرو باشند. چراکه احتمال رشد این موها در مکان جدید بسیار کم است و امکان تغییر حالت آن‌ها نیز وجود دارد.

استخراج گرافت‌ها از پشت سر

عوارض احتمالی کاشت ابروها چیست؟

احتمال دارد در برخی از افراد، در ۳ تا ۴ روز  پس از جراحی کاشت ابرو، پوست ناحیه اطراف ابرو کمی قرمز شود و جوش‌ها و لکه‌های ریز قرمز رنگ در پوست مشاهده شود. معمولا بعد از گذشت چند روز این موارد از بین می‌روند و پوست اطراف ابرو به حالت عادی بر می‌گردد؛ بنابراین نیازمند درمان خاصی نیست. در صورتی که قرمزی پوست برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، بیمار باید به پزشک خود اطلاع دهد. مطمئنا پزشک با انجام معاینات، راهکارهای درمانی مورد نیاز را ارائه می‌دهد. ظاهر ناخوشایند ابروها از دیگر عوارض احتمالی و مهم کاشت ابروهاست. در صورتی که کاشت ابرو به درستی انجام نشود و فولیکول‌های مو در زاویه منایب کاشته نشوند، بعد از عمل کاشت، ابروها در جهت عمودی و نامطلوب رشد می‌کنند و حالت غیرطبیعی به خود می‌گیرند. در این شرایط بیمار از انجام عمل کاشت ابروها به شدت پشیمان خواهد بود، و چاره‌ای جز لیزر کردن و برداشت موها، نخواهد داشت. بنابراین در انتخاب پزشک و مرکزی که کاشت ابرو را در آن انجام می دهید، دقت کنید. پس از انجام تحقیقات کافی، اقدام به کاشت ابرو کنید. به این ترتیب از بسیاری از عوارض بعد کاشت ابرو پیشگیری می‌شود و از نتیجه کاشت ابرو، رضایت بیشتری خواهید داشت.

آیا ابروهای کاشته شده دائمی است؟

روش پیوند ابرو می‌تواند به عنوان یک راه حل دائمی برای نازک شدن ابرو استفاده شود. بعد از کاشت ابرو فرد، رشد، ریزش و بازسازی طولانی مدت را همانند ابروهای طبیعی تجربه می‌کند. ماندگاری و رشد ابروها تا پایان عمر، و دائمی می‌باشد. در پایان دکتر مریم ملکی می‌افزاید، عمل کاشت ابرو ، علاوه بر این‌که باید توسط متخصصین پوست انجام شود، نیاز به مهارت و هنر دارد. طراحی ابروها و اجرای کاشت، علاوه بر مهارت‌های جراحی، نیاز به دید زیبایی شناختی و هنری دارد. پزشک باید با شکل ابروی خانم‌ها و آقایان آشنا باشد، تا بتواند با توجه به شکل صورت، زیباترین طرح را برای ابرو در نظر بگیرد و از الگوهای از پیش آماده استفاده نکند.

تعداد بازدید از این مطلب: 3714
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *