چربی زیر چانه معمولا مقاوم است و با ورزش کردن یا رژیم‌های غذایی به راحتی از بین نمی‌رود. اکثر افرادی که دارای چربی زیر چانه یا غبغب هستند، در مورد ظاهر زیبایی خود ناراضی هستند اما خوشبختانه امروزه با انواع روش‌های درمانی جراحی و بدون جراحی به راحتی می‌توان غبغب را از بین برد که در ادامه به توضیح کامل آن‌ها پرداخته شده است.


غبغب چیست؟

غبغب یعنی حالت برجستگی یا آویزانی زیر چانه که علت ایجاد آن در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی‌ها که به‌طور ژنتیکی چاق هستند یا سر و صورت چاقی دارند ممکن است حتی در همان اوایل کودکی هم غبغب داشته باشند. بعضی دیگر که در سنین کودکی دچار این مشکل نبوده‌اند، اگر در دوران بزرگسالی چاق شوند، زیر ناحیه چانه آن‌ها چربی جمع شده و یک غبغب برجسته و چاق ایجاد می‌شود.
بعضی‌ها نیز به علت بیماری ممکن است دچار اشکال در توزیع چربی در نواحی مختلف بدن شوند. یکی از نواحی بدن که ممکن است چربی به‌طور غیرعادی در آن جمع شود، ناحیه زیر چانه است که این، غبغب را ایجاد می‌کند. بعضی‌ها هم به دلیل گردن کوتاه و چانه عقب، درجاتی از تجمع چربی در زیر چانه دارند و به نظر می‌آید که دارای غبغبی برجسته باشند.

غبغب

به گفته دکتر مریم ملکی برخى افراد با بالا رفتن سن ممکن است دچار فراز و نشیب‌های متعدد چاقی و لاغری در نواحی مختلف بدن‌شان به‌خصوص در ناحیه گردن شوند. ممکن است این حالت همراه با شلی پوست زیر چانه و گردن باشد. بعضی از افراد به علت افزایش سن دچار شلی پوست عضلات صورت و عضلات زیر گردن می‌شوند و پوست و عضلات زیر گرد‌ن‌شان آویزان می‌شود که این هم به اصطلاح ایجاد غبغب می‌کند.
اغلب بیمارانی که غبغب دارند معمولا در مورد زیبایی ظاهری و پیر به نظر رسیدن صورت خود ناراضی هستند. غبغب به دلایل ارثی و مسائل مربوط به رشد و افزایش سن به وجود می‌آید. غبغب ارثی که به دلیل تجمع چربی زیر چانه به وجود آمده باشد فقط با کاهش وزن و تمرینات ورزشی از بین نمی‌رود.
اکثر اوقات غبغب و چاقى صورت به دلیل کاهش و افزایش‌های متناوب وزن و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست به وجود می‌آید. بیماران گزینه‌های متعددی برای درمان غبغب به‌منظور بهبود ظاهر ناحیه گردن و صورت خود پیش رو دارند.
روش‌های مختلفی برای رفع غبغب وجود دارد که متناسب با غبغب بیمار و نظر پزشک معالج یکی از آن‌ها انتخاب می‌شود که در تصویر زیر به انواع روش‌های از بین بردن غبغب اشاره شده است.

غبغب

تکنیک‌های رفع غبغب

اگر فرد داراى غبغب، دچار مشکل فک، به خصوص فک تحتانی نباشد؛ می‌توان با روش سرپایی و از طریق یک سوراخ دو سه میلی‌متری چربى غبغب را خارج کرد. در صورتی که شخص دچار مشکلات فک تحتانی باشد و چانه عقب و یا فک تحتانی آن کوچک باشد، باید قبل از اصلاح غبغب، مشکلات فک و چانه را اصلاح کرد که با اصلاح آن موارد، اگر غبغب بزرگ نباشد، به شکل و حالت طبیعی خود بر می‌گردد. مثلا این‌گونه افراد با تزریق ژل و یا چربى در چانه و اصلاح ظاهر چانه، سبب بهبود وضعیت غبغب شوند.
دکتر مریم ملکی گفت: افرادى که فقط مختصرى غبغب دارند و دچار شلى زیاد پوست نیستند و نسبتا جوان هستند می‌توانند از روش درمان دارویی که توسط مزوتراپى وارد زیر پوست می‌شود طى سه تا پنج جلسه به فاصله‌های دو یا سه ‌هفته‌ای استفاده کنند.

مزوتراپی غبغب


رفع غبغب بدون جراحی

این درمان غیر تهاجمی برای غبغب‌های افتاده از انرژی رادیو فرکانسی برای سفت کردن و از بین بردن پوست شل شده‌ی اطراف فک و گردن استفاده می‌کند. این روش شامل قرار دادن پوست در معرض پالس‌های امواج رادیویی کوتاه و قوی است که به اعماق لایه‌های زیر پوستی نفوذ می‌کند بدون این که به سطح پوست آسیب برساند.
بنا به گفته دکتر ملکی متخصص پوست و زیبایی، این کار باعث می‌شود الیاف کلاژن فرسوده در هم بشکند و تولید کلاژن‌های جدید و با کیفیت را در طول مدت ۴-۶ ماه تحریک کند. همچنان که منطقه‌ی تحت درمان به تدریج محکم شد، غبغب کاهش پیدا می‌کند. حُسن این روش این است که تمام این فرآیند بدون جراحی انجام می‌شود.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این فرآیند که باید به آن توجه شود این است که فقط برای غبغب‌ها و افتادگی‌های متوسط موثر خواهد بود یعنی در اوایل سالخوردگی.

رفع غبغب با لیزر


عمل جراحی برای رفع غبغب

بعضی از غبغب‌ها به‌راحتی و با ایجاد یک سوراخ سه میلی‌متری کوچک در پوست زیر چانه و خارج کردن چربی‌های اضافی از بین می‌روند. این روش بیشتر مناسب افراد نسبتا جوان است که چربى انباشته زیادترى در این ناحیه دارند و قوام پوست خوب دارند، اگر فرد مسن‌تر باشد و یا شلى پوست زیادترى داشته باشد باید علاوه بر خارج کردن چربی‌ها از لیزر نیز جهت تقویت و تحریک کلاژن‌سازی در زیر پوست استفاده کرد تا پوست خود را جمع کند و دچار افتادگى پوست نشود. در بیماران مسن‌تری که شلى شدید پوست غبغب و گردن دارند؛ عمل جراحى کشیدن یا لیفت گردن نیز مورد نیاز است.

روش انجام جراحی غبغب چگونه است؟

عمل رفع غبغب در 5 مرحله انجام می‌شود که مراحل آن به ترتیب عبارتند از:
1. این عمل زیبایی به‌صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می‌شود.
2. عمل با ایجاد یک تا سه سوراخ دو تا سه میلی‌متری در زیر فک آغاز می‌شود.
3. مطابق با شرایط هر فرد، چربی به‌صورت جذبی (ساکشن) خارج می‌شود.
4. در صورت شلى کم پوست از لیزر آندولیفت زیر پوست استفاده می‌شود.
5. در صورت شلى و آویزان بودن پوست از طریق یک برش عرضى زیر چانه، پوست و عضلات گردن کشیده و سفت می‌شود.

رفع غبغب با جراحی


دوران بهبودی و نقاهت رفع غبغب

 • بیماران یا یک گردن بند ارتجاعی (گن) به خانه باز می‌گردند.
 • ناراحتی‌های اولیه به‌راحتی با استفاده از داروهای خوراکی برطرف می‌شود.
 • تورم و کبودی به وجود آمده پس از حدود دو هفته از بین می‌رود.
 • نتیجه نهایی عمل پس از یک یا دو ماه مشخص می‌شود.

رفع غبغب با جراحی

چه افرادی کاندید مناسب برای جراحى لیفتینگ پوست گردن هستند؟
 • افرادی که تجمع چربی در قسمت جلوی گردن (غبغب) دارند.
 • آن دسته از افرادی که عضلات‌شان در قسمت زیر چانه سست و شل است.
 • افرادی که چین پوستی آویزان در قسمت جلوی گردن (فقط در قسمت زیر چانه) دارند.

از بین بردن غبغب بدون جراحی

مزایای روش درمانى برای از بین بردن غبغب

مزایای ظاهرى روش درمان غبغب عبارت‌اند از:

 • مشخص شدن زاویه گردن و جوان‌تر شدن ظاهر
 • از بین رفتن غبغب
 • کاهش پوست اضافی گردن
 • رفع شلى و افتادگى پوست غبغب و گردن
 • روش خارج کردن چربى و لیزر غبغب برای افراد در همه سنین که از وجود غبغب خود ناراضی هستند، مطلوب است. لیفتینگ پوست گردن (ساکشن لیپِکتومی زیر چانه)

هزینه رفع غبغب

عوارض برداشتن غبغب

معمولا در روش مزوتراپی عوارض خاصی جز مختصر تورم، درد و کبودی وجود ندارد ولی در برداشت غبغب به روش ساکشن ، لیزر و یا جراحی حتما باید در دست پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، در غیر این صورت می‌تواند عوارض خاصی ایجاد کند. این عوارض شامل ناهمواری سطح پوست در ناحیه، چسبندگی و اسکار است.


هزینه برداشتن غبغب

در ابتدا پس از معاینه پزشک روش مناسب برای شما مشخص می‌شود و بر حسب روش هزینه تعیین می‌شود. برای مزوتراپی بسته به قیمت دارو از جلسه‌ای ۲۵۰ شروع می‌شود. این روش معمولا برای غبغب‌ کوچک در نظر گرفته می‌شود و جلسات از سه تا پنچ جلسه است. هزینه برداشت غبغب به روش ساکشن، یا بدون لیزر نیز براساس حجم چربی و قیمت فیبر لیزر محاسبه می‌شود.
جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به گالری تصاویر رفع غبغب مراجعه نمایید.

رع غبغب در اصفهانتعداد بازدید از این مطلب: 14521
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *