آیا ضد آفتاب ها از سرطان پوست جلوگیرى می كنند؟

استفاده صحیح از ضد آفتاب به طور موثر از آفتاب سوختگى وتیره شدن پوست جلوگیرى مى كند ولی اثرات آن در جلوگیرى از كانسر پوست تا حدودى كمتر است .
اشعه ماوراى بنفش خورشید (UV) شامل دو طیف (UVB) و (UVA) مى باشد . عدد SPF اثر حفاظتى ضد آفتاب در مقابل UVB را نشان مى دهد. ضد آفتاب با SPF مناسب از انواع شایع تر كانسر پوست یعنى :
‏BCC (Basal Cell Carcinoma) و‏SCC(Squamous Cell Carcinoma) جلوگیری مى كند. ولی نوع خطرناك تر كانسر پوست یعنى ملانوم تنها به UVB بستگى ندارد و UVA هم در ایجاد آن موثر است .
اثر حفاظتى ضد آفتاب در برابر UVA به طور دقیق قابل سنجش نیست و عمدتأ به فاكتورهاى فیزیكى نظیر (زینك اكساید ، تیتانیوم دی اكساید) بستگى دارد. بنابراین اثر ضد آفتاب در جلوگیرى از ملانوم هم چنان محل بحث است .
در واقع بدون سابقه آفتاب سوختگى باز هم ملانوم ممكن است ایجاد شود.
از سوى دیگر كسانى كه ضد آفتاب مى زنند با فرض اینكه از مضرات آفتاب در امان هستند بدون ترس خود را در معرض نور خورشید قرار مى دهند و همین امر مى تواند افزایش ریسك كانسر را به همراه داشته باشد . به طور كلی باید توجه داشت كه اگر چه استفاده منظم از ضد آفتاب خیلى موثر است ولی نباید به جایگزین حفاظت فیزیكى نظیر كلاه و لباس مناسب شود.تعداد بازدید از این مطلب: 2989
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *