آیا ضد آفتاب ها از سرطان پوست جلوگیرى می کنند؟

استفاده صحیح از ضد آفتاب به طور موثر از آفتاب سوختگى وتیره شدن پوست جلوگیرى مى کند ولی اثرات آن در جلوگیرى از کانسر پوست تا حدودى کمتر است .
اشعه ماوراى بنفش خورشید (UV) شامل دو طیف (UVB) و (UVA) مى باشد . عدد SPF اثر حفاظتى ضد آفتاب در مقابل UVB را نشان مى دهد. ضد آفتاب با SPF مناسب از انواع شایع تر کانسر پوست یعنى :
‏BCC (Basal Cell Carcinoma) و‏SCC(Squamous Cell Carcinoma) جلوگیری مى کند. ولی نوع خطرناک تر کانسر پوست یعنى ملانوم تنها به UVB بستگى ندارد و UVA هم در ایجاد آن موثر است .
اثر حفاظتى ضد آفتاب در برابر UVA به طور دقیق قابل سنجش نیست و عمدتأ به فاکتورهاى فیزیکى نظیر (زینک اکساید ، تیتانیوم دی اکساید) بستگى دارد. بنابراین اثر ضد آفتاب در جلوگیرى از ملانوم هم چنان محل بحث است .
در واقع بدون سابقه آفتاب سوختگى باز هم ملانوم ممکن است ایجاد شود.
از سوى دیگر کسانى که ضد آفتاب مى زنند با فرض اینکه از مضرات آفتاب در امان هستند بدون ترس خود را در معرض نور خورشید قرار مى دهند و همین امر مى تواند افزایش ریسک کانسر را به همراه داشته باشد . به طور کلی باید توجه داشت که اگر چه استفاده منظم از ضد آفتاب خیلى موثر است ولی نباید به جایگزین حفاظت فیزیکى نظیر کلاه و لباس مناسب شود.


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.