چاقى شکمى شامل افزایش چربى زیر پوست و اطراف احشاء مى باشد . در ابتدا باید بدانیم که عمل خارج کردن چربى ( که روشهاى مختلفى دارد ) فقط شامل چربى زیر پوست مى باشد و خارج کردن چربى داخل شکمى و دور احشاء امکان پذیر نیست .

روشهاى خارج کردن چربى زیر پوست ، شامل روشهاى قدیمى تر مانند لیپوساکشن ، و روشهاى جدیدتر مانند لیپولیزر ، لیپوماتیک ، لیپوست مى باشد .در ابتدا باید گفت که بازگشت چاقى در افراد ، پس از عملهاى خارج کردن چربى ، ربطى به اینکه این عمل از چه دستگاهى استفاده شده ندارد . کسی نمیتواند ادعا کند که مثلاً با لیپولیزر ، و یا لیپوماتیک هرگز بازگشت چربى نخواهید داشت .تمام این دستگاهها با هدف کم کردن تعداد سلولهاى چربى زیر پوست ساخته شده اند .باید بدانید که در لیپوساکشن ، لیپولیزر و یا لیپوماتیک چه اتفاقی میافتد ؟

آیا با لیپوساکشن یا لیپوماتیک و یا لیپولیزر سلولهای چربی کاملا خارج میکند ، یا ممکن است بعد از مدتی دوباره جایگزین شود؟
در لیپوساکشن و یا لیپوماتیک و یا حتى لیپولیزر ، سلولهای چربی بیرون کشیده میشود. تعداد این سلولها در بدن کاملا مشخص است. فرض کنید این عدد یکصد هزار تا باشد. ما با لیپوساکشن 70تا 80 هزار سلول چربی را برمیداریم. یعنی 20 درصد از چربی را خارج نمیکنیم.در افراد با وزن نرمال و چاقى موضعى معمولا هیچ مشکلى پیش نمى آید مگر اینکه به دلایلى مانند پرخورى زیاد و یا بى تحرکى زیاد و یا حاملگى فرد به مرور دچار اضافه وزن شود. در این صورت باز به نسبت سایر نواحى بدن که چاقتر میشود منطقه عمل شده کمتر دچار چاقى میگردد ، و این به دلیل کم شدن تعداد سلولهاى چربى در آن ناحیه است .

در افرادى که دچار چاقى و اضافه وزن زیاد هستند اگر فرد سبک زندگى خود را اصلاح نکند و تغذیه و کم تحرکى خود را همانند قبل ادامه دهد ، 20 درصد باقیمانده میتواند چربیهای بیشتری تولید کند وحجم هر سلول بیشتر شود و در نتیجه ، دوباره انباشتگی چربی در همان منطقه ایجاد شود، ولى در مقایسه با نواحى دیگر بدن که لیپوساکشن یا لیپوماتیک نشده است همچنان کوچکتر باقى خواهد ماند . بنابراین براى افرادى که با وزن بالاتر از نرمال اقدام به لیپوماتیک لیپولیزر و یا لیپوساکشن میکنند ، توصیه میشود قبل از اقدام به این عمل تمرین تغییر سبک زندگى کنند .

تغییر سبک زندگی
به این معنى که کلاً و براى همیشه و نه به صورت رژیم موقت ، سلیقه غذایی خود را تغییر دهند . مثلاً اگر عادت به خوردن غذاهاى فست فود و چرب و یا شیرینى جات دارند ، براى همیشه دفعات مصرف و مقادیر مصرف اینها را کاهش دهند و مصرف سبزیجات ،و مواد پروتینى در سبد غذایی خود را افزایش دهند ، همچنین وعده هاى غذایی خود را کوچکتر کنند ولى میان وعده تا دو یا حتى سه بار در روز داشته باشند .این روش تغییر سبک زندگى ، با رژیم هاى موقت غذایی کاملا متفاوت است و آسیب به بدن و اعصاب نمى زند ، وزن آهسته و تدریجى کم میشود ، و بصورت یک عادت همیشگى در مى آید . تغییر سبک زندگى همچنین شامل ، افزایش تحرک بدنى نیز میشود .

فردى که دچار اضافه وزن است ، و تمایل به کاهش وزن دارد ، اگر مثلاً شکم و پهلوى خود را لیپوساکشن کرد ولى فعالیت بدنى خود را همانند قبل نگه داشت بمروز زمان دوباره دچار انباشتگى چربى در ناحیه شکم و پهلو خواهد شد، ولى اگر تصمیم بگیرد که براى همیشه فردى فعالتر باشد و یک ورزش ، مانند پیاده روى ، شنا ، و یا هر فعالیت ورزشی مورد علاقه اش را بصورت مستمر ، جزو بخشى از زندگى خود قرار دهد ، طبیعتاً علاوه بر اینکه بازگشت چربى نخواهد داشت ، چاقی کل بدن بمرور کمتر خواهد شد . این کاهش وزن در فرد اعتماد به نفس بیشتر ، روحیه شادابتر و رضایتمندى و خشنودى بیشترى بدنبال دارد .


تعداد بازدید از این مطلب: 5365
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.