برای پیشگیری از این بیماری باید سن ازدواج را پایین بیاوریم. پدر و مادرها نیز باید دختربچه های شان را با بردن نزد متخصصان عفونی و درخواست واکسن «گارداسیل» در برابر این بیماری واکسینه کنند.


متاسفانه هزینه این واکسن در ایران چون با دلار تعیین می شود بالاست و باید کاری کرد که در دسترس همه قرار گیرد.
خیلی از کشورها مثل انگلیس، ایالات متحده، کانادا و استرالیا تمام دخترهای مدرسه ای را در بدو ورود به راهنمایی و انتهای دبستان در برابر این بیماری به صورت رایگان واکسینه می کنند زیرا می خواهند در چند سال آینده نسلی عاری از سرطان دهانه رحم داشته باشند. اخیرا سازمان جهانی بهداشت تزریق را برای آقایان نیز توصیه کرده است. این واکسن در ایران همیشه در دسترس نیست اما اگر بیمار تمایل داشته باشد تزریق کند، می تواند با دکتر متخصص خود در تماس باشد تا هر موقع واکسن در دسترس قرار گرفت، او را خبر کند.

ویروس زگیل همیشه در بدن می ماند؟
امکان از بین رفتن ویروس وجود دارد. خوشبختانه تعداد زیادی از این ویروس ها بعد از حدود 6 ماه و گاهی 24 ماه از بدن خودبه خود پاک می شوند.
درست مثل زگیلی که ممکن است روی دست یا پای بچه ها ایجاد شود، سیستم ایمنی بدن می تواند بر آن غلبه کرده و کلا ویروس را حذف کند.
حتی ممکن است به طور موقت تغییراتی روی گردن رحم و مخاط واژن ایجاد شود اما آنها نیز امکان دارد بدون درمان خودبه خود با سیستم ایمنی بدن رفع شوند.
پس اینطور نیست که اگر فردی مبتلا به ویروس زگیل تناسلی شود تا آخر عمر درگیر باشد و فقط هم به همان نوع مبتلا باشد، بلکه ممکن است یک نوعی را بگیرد، خوب شود و بعد از مدتی دوباره با تماس با یک فرد مبتلا، نوع دیگری از HPV را بگیرد. درنتیجه یک فرد در طول زندگی اش، ممکن است مبتلا به چند نوع ویروس HPV در دروه های مختلف یا همزمان شود.

بهترین روش ها برای درمان زگیل
زگیل های غیرتناسلی معمولا خودبه خود بهبود پیدا می کنند. با این حال اگر فرد از وجود زگیل ناراحت است، می تواند با مراجعه به پزشک آن را برطرف کند.

یک راه استفاده از محلول موضعی «پودوفیلین» است. این محلول باید به تناوب و یک روز در میان استفاده شود نه هر روز.
خیلی باید دقت شود محلول با پوست سالم تماس پیدا نکند زیرا عارضه ایجاد می کند ، همچنین در خانمهاى باردار استفاده از پودوفیلین ممنوع است .
به غیر از داروهای موضعی مثل «پودوفیلین» و «پودوفیلوکس» برای از بین بردن زگیل می توان از کرم «ایمیکویمود» (Imiquimod) نیز استفاده کرد. این کرم در ناحیه تناسلی بسیار موثر است اما قیمت بالایی دارد و چند عدد از پمادهای کوچکش بیشتر از 100 هزار تومان هزینه برمی دارد.
علاوه براینها می توان از داروی «تری کلراستیک اسید» استفاده کرد. مهمترین و روشى که توسط متخصصان پوست انجام می شود «کرایوتراپی» است. در این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن ضایعات زگیل استفاده می شود.

اخیرا استفاده از لیزر نیز باب شده است، ولى بدلیل اینکه ویروس زنده در دود ناشی از لیزر پراکنده میشود و امکان نشستن روى مخاط بینى و دهان افراد در معرض دود مانند پزشک بیمار و پرسنل وجود دارد ، روش سوزاندن با کوتر و یا لیزر توصیه نمیشود. در بسیاری از موارد از داروهای ضد ویروس مثل «اینترفرون» نیز استفاده شده است اما هیچ کدام از اینها درمان صددرصد استاندارد گزارش نمی شوند.
به همین دلیل پزشک باید مجموعه ای از راه ها را در نظر داشته باشد و باتوجه به شرایط بیمار یکی از روش های درمانی را انتخاب کند.

1 + 5 نکته مهم درمورد واکسن!
اگر قصد تزریق واکسن گارداسیل را دارید به این شش نکته توجه کنید:
1. در تولید این واکسن تکنولوژی جدیدی به کار رفته است، به این صورت که فقط جدار ویروس را وارد بدن می کند و بدن فکر می کند خود ویروس وارد آن شده، بنابراین نسبت به آن آنتی بادی می سازد. پس از ویروس ضعیف شده در آن استفاده نشده است و خود واکسن به هیچ عنوان باعث بیماری نمی شود.

2. واکـسـن HPV بی خطر است اما تزریق آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

3. گرچه تزریق این واکسن قبل از ازدواج توصیه می شود اما در صورت امکان بهتر است پس از ازدواج نیز خانم های جوان این واکسن را تزریق کنند.

4. خانم هایی که واکسینه می شوند بهتر است همچنان تست پاپ اسمیر را به صورت منظم ادامه دهند.

5. این واکسن زگیل های موجود را درمان نمی کند، اما برای افرادی هم که دچار زگیل شده اند توصیه می شود زیرا از انواع دیگر ویروس زگیل که فرد دچار آن نشده است جلوگیری می کند.

6. هزینه هر دوز از این واکسن در حال حاضر حدود 290 هزار تومان است. این واکسن را می توانید از داروخانه هایی مثل «13 آبان» یا «29 فروردین» تهیه کنید.


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.