كربوكسی تراپی به معنای تزریق گازكربنیک زیر پوست است ، به این صورت كه هنگامی كه تزریق می شود چون گاز كربنیک گازی است كه بدن باید آن را دفع نماید ، به همین علت هموگلوبین اكسیژن را رها كرده تا گاز كربنیک را گرفته و از محیط خارج نماید و این موجب خواهد شد كه سیلاب اكسیژن درمنطقه ایجاد شود و سلول ها از آن استفاده كنند، دوم آن كه سلول های فیبروبلاست را تحریک می كند كه این ها تولید كلاژن نموده و موجب كشیدن پوست می شود.

در این روش مختصر درد وسوزش درمحل تزریق ایجاد میشود که موقت بوده و بلافاصله برطرف میشود.كربوكسی تراپی اولین بار٧٠ سال پیش ، از فرانسه آغاز شد و یك پزشك ایتالیایی كه با این روش تحت درمان قرار گرفته بود، ماشین آن را ساخت و گاز را در كپسول های گاز كربنیك قرار داده و آن را گرم كرده و با سوزنی كه زیر پوست زده می شود گاز در زیر پوست پخش می شود.در حال حاضر در استرالیا ، المان ، اروپا و … از این روش استفاده می شود. تزریق این گاز خطری نداشته و میزانی كه تزریق می شود 25 درصد كمتر از آن چیزی است كه بدن دفع می كند.

نحوه انجام
در روش کربوکسی تراپی، گاز CO2 با سوزنی بسیار ظریف زیر پوست دمیده می شود، که تحریک و افزایش محصولات اکسیژنی در بافت های ما را پدید می آورد، همچنین متابولیسم زیر پوست تنظیم میکند و بهبود میببخشد، این بهبود شامل میکرو جریان ها و تحریک فیبرولاست ها در ناحیۀ سنتز کلاژن می شود. ضمناً جلوی افتادگی پوست را می گیرد و در صورت وجود آن را اصلاح می کند. همچنین، بر کبودی ها و سیاهی هم اثر می گذارد.هنگام دمیدن نیز ، ممکن است انتشار گاز احساس شود، و کشیدگی پوست هم می تواند دردناک باشد.از این روش معمولا درکنار روشهای دیگرمانند مزوتراپی ، کاویتیشن و رادیوفرکوئنسی جهت تاثیربهتر استفاده میشود.

موارد استفاده
یكی از استفاده های آن در زیبایی است به این ترتیب پوست هایی كه شل شده و افتاده اند را ترمیم می كند، دیگری برای صاف كردن تركهاى حاملگی و خط های چاقی ران ها كاربرد دارد.اما آن چیزی كه در درماتولوژی حائز اهمیت است بهبود اگزما در طی چند جلسه می باشد. به خصوص در اگزماهایی كه مرتب عود پیدا می كند، بسیار تاثیر گذار است. یكی دیگر از اثرات آن درمان دردهای روماتیسمی است.

کاربردهای مختلف این روش عبارتست از:
سلولیت و چاقی موضعی درنواحی شکم ، پهلوها و ران و باسن
رفع خطوط ناشی از چاقی و لاغری و حاملگی (strech mark)
آکنه
چین وچروک
افزایش کیفیت و استحکام پوست قبل و بعد از لیپوساکشن
درمان پلاک های پسوریازیس
درمان حلقه تیره دور چشم
رفع شلى پوست زیر بغل و كشاله ران
اگزما و زخمهاى پوستى
بهبود اسكارهاى وسیع سوختگى

طول دوره درمان
این متُد درمانی با توجه به ناحیه مورد درمان، دارای طول درمان متفاوت می باشد. برای مثال برای صورت هرماه یک بار و برای بدن هفته ای دوبار انجام می شود. طول مدت درمان و تعداد کل جلسات در موارد مختلف، با توجه به ناحیه تحت درمان متفاوت می باشد.

مزایا :
درمان منحصر به فرد بودن برای رفع ناهمواری های پوست
سرپایی و بدون دردسربودن
بدون عوارض بودن
بهبود مشكلاتى مانند تیرگى دور چشم

عوارض جانبی:
تاکنون خوشبختانه هیچ عارضه خاصی درباره این روش گزارش نشده است. تزریق این گاز بی خطر است. مختصر درد وسوزش درمحل تزریق ایجاد میشود که موقت بوده و بلافاصله برطرف میشود.

مراقبت های پس از کربوکسی تراپی
تنها مراقبت این روش عدم استفاده از سونا و جکوزی و حمام تا حدود 4 ساعت میباشد.تعداد بازدید از این مطلب: 8898
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.