عوامل مختلفی می توانند باعث ریزش مو شوند شغل افراد هم یکی از این عوامل به شمار می رود می خواهیم با مشاغلی که در ریزش مو نقش زیادی برعهده دارند را به شما معرفی کنیم.

گاهی شغل ها می توانند زمینه ساز بروز آسیب در موها و باعث ریزش آن ها شوند.، مو اساسا به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت ریشه که زیر پوست قرار دارد بخش زنده مو است و آنچه به عنوان تارهای مو روی سطح سر می بینیم بافتی مرده است. این بافت مرده توسط غلافی به نام کوتیکول محافظت می شود که اگر به هر دلیلی از قبیل آسیب های فیزیکی یا شیمیایی آسیب ببیند، تارهای مو حالت مطلوب خود را از دست داده و شکننده، کدر، وز، دو یا چند شاخه و در کل بد حالت م یشود. کوتیکول موها را لطیف و خوشحالت نگه می دارد و به همین علت حفظ این غلاف در برابر آسیب ها و تروماهای محیطی بسیار اهمیت دارد. شاید جالب باشد بدانید بعضی از شغل ها باعث ریزش مو می شوند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر ملکی به نقل از روزنامه سایه، گاهی شغل ها میتوانند زمینه ساز بروز آسیب در موها و باعث ریزش آن ها شوند. باید توجه داشت آسیبهای وارده به غلاف موها یا فیزیکی یا شیمیایی هستند که در میان آسیبهای فیزیکی باید به حرارت و نور اشاره کرد، آسیبهای شیمیایی هم ناشی از ترکیبات شیمیایی است که در سطح موها مانند ژل و تافت استفاده می شود.

کشاورزان
کشاورزان به علت آن که در محیط های باز فعالیت می کنند در تماس طولانی و مستقیم با آفتاب هستند. باید توجه داشت هر دو نوع اشعه های UVA و UVB برای موها مضر هستند و باعث آسیب رسیدن به کوتیکول موها می شوند. این آسیب ها منجر به تیرگی، خشکی، بد حالت شدن و حتی تغییر رنگ در موها شود. در ایران عموما کشاورزها از پوششی مانند کلاه استفاده می کنند. این مسئله از این جهت که آسیب ناشی از تابش و نور آفتاب را کمتر میکند اما به علت ازدیاد میزان عرق اصلا مناسب نیست. به هر حال کشاورزان به خاطر شغل شان در معرض یک سری عفونت ها به خصوص عفونت های قارچی هستند.اساسا یکی از اختلالاتی که در موهای کشاورزان دیده میشود ناشی از عفونت های قارچی است. باید به این نکته اشاره کرد که قارچ ها به سه طریق خاک، حیوان و انسان منتقل می شوند. کشاورزان قاعدتا با خاک و حیوان بیشتر در تماس هستند. تماس کشاورز با حیوانی که مثلا به عفونتی قارچی مبتلاست و گذاشتن کلاه به سر می تواند زمینه را برای رشد قارچ و عارضه های ناشی از آن در سطح سر و مویشان مساعد کند. حتما توجه کنید که عفونت های قارچی که از حیوان منتقل می شوند چون بسیار شدید هستند، حتی می تواند منجر به از دست دادن دائمی موها شود و دیگر جای آنها مویی در نیاید.

ناجیان غریق
دسته ی دیگر از مشاغلی که می تواند به موها آسیب بزند در غریق های نجات دیده می شود، به خصوص در تابستان و فصول گرم که کارشان بیشتر است. این افراد نسبت به افرادی که شغلشان باعث آسیب رسیدن به موها میشود، بیشتر در معرض خطر هستند، زیرا جدای آنکه اساسا در معرض نور آفتاب هستند، مدام در آب هستند و موهایشان به طور مرتب شسته میشود و موها دیگر هیچ حفاظتی ندارند. باید بدانید که گرد و خاکی که به طور طبیعی روی موها می نشیند سدی محافظتی تا حدودی ایجاد میکند که یا اشعه های خورشید را جذب یا رفلکس می کند اما ناجیان غریق چون مدام در آب می روند، این حفاظ طبیعی از سطح موهایشان پاک می شود و اشعه های UV به شدت کوتیکول موهای آن ها را تخریب می کند. مسأله دیگری که به موهای ناجیان غریق آسیب می رساند کلر موجود در آب استخر است. از آن جا که استخرها به علت میزبانی زیاد از شناگران مجبور به استفاده از میزان بالاتری از کلر هستند، موها در معرض خطر بیشتری هستند. به عبارتی ناجیان غریق نهتنها موهایشان در معرض آسیب فیزیکی است بلکه آسیب شیمیایی هم می بینند. ضمن آنکه باید به وجود املاح مس در آب استخرها اشاره کرد که ترکیب این ماده با نور آفتاب روی سطح مو میتواند باعث تغییر رنگ موها شود. استفاده از کلاه مخصوص شنا در این موارد بسیار کمک کننده است.

دامداران
از آنجا که دامداران به طور مستقیم با حیوانات در ارتباط هستند ممکن است بیشتر دچار عفونت های قارچی بشوند. این عفونت ها نه تنها برای پوست مضر هستند بلکه می توانند باعث حذف دائمی موها هم شوند که ریزش موی غیرقابل برگشت است.

مکانیک ها و کارگران صنعتی
افرادی که در کارخانه های صنعتی کار می کنند و مکانیک ها یا تعویض روغنی ها که چون با روغن های صنعتی سروکار دارند هم در معرض خطر هستند. در واقع اگر فرد مستعد جوش آکنه باشد و از کلاه مناسب استفاده نکنند و دست چرب و روغنی شان رابه موها بزنند هم می توانند باعث تشدید بروز جوش های آکنه بشوند و هم میتواند عفونت شدیدی ایجاد کند که به ریشه موها آسیب زده و ریزش موی غیرقابل برگشت را به وجود بیاورد. توصیه میشود حتما از کلاه مناسبی استفاده کنند که مواد روغنی با پوست و موهایشان تماس نداشته باشد. به خصوص در ناحیه ی پشت گردن. این کارگرها معمولا لباس های کاری می پوشند که جنس زبر و خشکی دارد و تماس یقه زبر این لباس ها با پوست گردن شان چنان چه با روغن صنعتی هم آغشته باشد می تواند منجر به عارضه جوش گردنی شود که به آن باید ایجاد گوشت اضافه را هم در نژاد ایرانی که نژاد تیره ای است در بعضی افراد افزود. به این عارضه «آکنه پس گردنی گوشت اضافه ساز» می گویند.

نکات مهمی که درباره ی شغل و ریزش موها باید بدانید :
١. یکی از سوالات رایجی که پرسیده می شود این است که استفاده از کلاه ایمنی باعث ریزش موها می شود؟ باید گفت چه در موتورسواران برای مثال پیک های موتوری و چه در کارگران ساختمانی استفاده از کلاه ایمنی حتی به شکل طولانی مدت، باعث ریزش موها نمی شود، تنها ممکن است به علت تعریق و این سایشی که بین موها و کلاه است، موها کمی بد حالت شود. اتفاقا از این جهت که این افراد ساعات طولانی از روز را در معرض تابش آفتاب هستند، استفاده از کلاه ایمنی نه تنها به سلامتی و امنیت شان کمک می کند بلکه مانعی بسیار خوب در برابر آسیب های ناشی از نور بر موها است و یک عامل بسیار مفید و کمک کننده است که اجازه تخریب شدن موها را نمی دهد.

٢. هنوز ثابت نشده که استرس بتواند باعث ریزش موها شود و همچنان بر سر این موضوع بحث وجود دارد. آن چه در آن اتفاق نظر وجود دارد این است که اگر استرس که می تواند استرس شغلی هم باشد در خواب و خوراکی خود تأثیر منفی و تغییری ایجاد کند می تواند باعث ریزش و آسیب به موها شود، در واقع استرس به شکل غیرمستقیم میتواند اثرگذار باشد و علت مستقیمی نیست که بگوییم شغل های پر استرس باعث ریزش مو می شوند.

٣. احتمال این مسئله که عفونت قارچی منجر به ریزش مو در مشاغلی که فرد با فرد تماس و ارتباط دارد مانند پزشکان یا آرایشگران که می توانند مراجعه کننده بیمار داشته باشند، بسیار اندک است و برای چنین سرایتی باید تماس مکرر با منبع مبتلا به عفونت قارچی داشت.

۴. تماس دست با موادی که ترکیبات قلیایی دارند و بردن دست آلوده به این مواد لابه لای موها می تواند باعث آسیب و حتی ریزش موها می شود.

۵. آلودگی محیطی مانند آلودگی محیط های کاری معدنی یا سطح خیابان ها به خصوص در مورد راننده ها باعث آسیب به موها و ریزش موها نمی شود.

۶. در میان آسیب های فیزیکی علاوه بر نور، حرارت هم می تواند باعث ریزش موها شود، اما به شرطی که این منبع حرارتی خیلی به فرد نزدیک باشد. مثلا فردی که در نانوایی، نان را در تنور می گذارد یا از آن بیرون می کشد یا آن هایی که در کوره یا ذوب آهن فعال هستند. به همین علت توصیه می کنیم حتما از کلاه استفاده کنند.تعداد بازدید از این مطلب: 4777
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *