سوالات رایج در مورد بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین درمان‌های زیبایی و جوان‌سازی است. معمولاً سوالات زیادی برای بسیاری از افراد پیش می‌آید، دکتر مریم ملکی متخصص پوست در این مقاله به سوالات شما پاسخ می‌دهد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مجاز نیست؟

 •  افرادی که سن آنها زیر ۱۸ سال است.
 •  افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند.
 •  افرادی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند.
 •  افرادی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند.
 •  افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است.
 • حساسیت به آلبومین.
 • افرادی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.

چه محل‌هایی برای تزریق بوتاکس مناسب است؟

  اصلاح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس

درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس

آیا بوتاکس باعث شلی و افتادگی پوست می‌شود؟

بوتاکس به‌هیچ وجه باعث شلی یا افتادگی پوست نمی‌شود. بوتاکس داخل عضله تزریق می‌شود و از انقباض عضله جلوگیری می‌کند. برخلاف آنچه تصور می‌شود، بوتاکس با کاهش حرکت‌های مختلف مثل اخم کردن، باعث می‌شود، پوست دیرتر از حالت عادی، دچار کاهش کلاژن شده و پیر شود، و در واقع پیری را به تعویق می‌اندازد.

آیا بوتاکس باعث بر طرف شدن خط اخم میشود؟

خیر در چنین مواردی، علاوه بر تزریق بوتاکس، لیزر، جنسیس و یا تزریق فیلر (ژل) و یا نخ جوانساز هم لازم است.

آیا بوتاکس برای رفع خط خنده موثر است؟

خیر، برای رفع خط خنده باید از تزریق ژل(فیلر) استفاده کرد.

بوتاکس خوب و استاندارد، چه نوع بوتاکسی است؟

دیسپورت انگلیس و زئومین آلمان، دو بوتاکس خوب و استاندارد در ایران است، که هم تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد (FDA approved) و هم تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد. نورونوکس کره و مصپورت ایران هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند و نتایج نسبتاً خوبی دارند. بوتاکس‌های غیر استانداد چینی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و عوارض زیادی ممکن است ایجاد کنند، لذا توصیه می‌شود از پزشک خود بخواهید که ویال بوتاکسی که برای شما تزریق می‌کند را به شما نشان دهد تا مطمئن شوید که از بوتاکس استاندارد، استفاده شده است.

بوتاکس‌های استاندارد دیسپورت و زئومین

مراقبت‌های پیش از تزریق بوتاکس چیست؟

برای به حداقل رساندن عوارض بوتاکس (کبود شدگی) بهتر است به مدت دو هفته قبل، از مصرف آسپیرین، ایبوپروفن، ژلوفن، داروهای رقیق‌کننده خون، روغن‌ماهی، امگا۳، چای سبز یا ویتامین E، پرهیز کنید، هر چند این کار تنها برای رعایت احتیاط است.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس:

 • تا ۲ ساعت بعد از تزریق، با عضلات صورت کار کنید و محلهای تزریق را کمپرس سرد نمایید.
 • تا ۴ ساعت بعد از تزریق نخوابید، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی کرم نمالید.
 • حمام نکنید، از سونا و جکوزی و استخر استفاده نکنید
 • پیاده روی و ورزش نکنید.

بوتاکس چقدر سریع عمل می‌کند؟

طی یک هفته پس از تزریق بوتاکس، اثر آن را روی چین ‌و چروک‌های صورت قابل مشاهده است. حداکثر میزان تاثیر آن روی چین ‌و چروک‌های صورت معمولاً طی دو تا سه هفته پس از تزریق دیده می‌شود.

درصورت تزریق بیش از حد بوتاکس آیا روشی برای فرونشاندن سریعتر آن موجود است؟

متأسفانه نمی‌توان تأثیرات بوتاکس را برگشت داد. به همین دلیل است که انتخاب یک متخصص پوست برای درمان تزریقی‌ ضروری است. بهترین راه‌ حل این است که صبر کنید تا بوتاکس به‌ تدریج از بین برود که معمولاً بین ۳ تا ۴  ماه طول می‌کشد.

تاثیر ورزش پس از تزریق بوتاکس چگونه است؟

بستگی به نوع ورزش دارد. پزشکان توصیه می‌کنند پس از دریافت بوتاکس برای اینکه بوتاکس عمل کند ۴ ساعت صبر کنید و ورزش سنگین تا ۲۴ ساعت انجام ندهید. ورزش کردن پس از تزریق برای چین و چروک، نتایج بوتاکس را کاهش نمی‌دهد.

آیا درصورت تزریق بوتاکس باید آنرا به صورت دوره‌ای تکرار کرد؟

مدت اثر بوتاکس در هر بار تزریق به طور متوسط ۳ تا ۶ ماه دوام دارد، سپس کم‌کم اثر آن از بین می‌رود. پس از اتمام اثر بوتاکس شما می‌توانید دوباره تزریق را تکرار کنید یا دیگر تکرار نکنید. درصورت تکرار اثر آن ادامه پیدا می‌کند و در صورتی که تکرار نکنید صورت شما به همان وضع ۶ ماه قبل برگشت می‌کند. تزریق بوتاکس اعتیادی برای صورت شما ایجاد نمی‌کند که مجبور به تکرار آن باشید.

چرا بعد از بوتاکس پلک‌های من احساس سنگینی می‌کنند؟

بیشتر موارد سنگینی پلک فوقانی پس از تزریق بوتاکس در پیشانی به دلیل فلج بیش از حد عضله پیشانی است که باعث افتادگی ابرو می‌شود. این به نوبه خود، پلک بالایی را به سمت پایین هل می‌دهد. این عارضه بیشتر در افرادی که پیشانی کوتاه دارند، یا خطوط پیشانی بیشتر در قسمت پایین پیشانی متمرکز است (ناحیه‌ای که نباید بوتاکس تزریق شود) و یا میزان بوتاکس تزریقی بیش از حد بوده رخ می‌دهد.

اگر بعد از بوتاکس دچار افتادگی پلک شدم چه کار کنم؟

قطره چشمی مانند آپراکلونیدین (Iopidine) که می‌تواند در صورت افتادگی پلک کمک کند، اما نه برای افتادگی ابرو. تزریق بوتاکس دوباره، که اگر در محل مناسب تزریق شود، می‌تواند با شل شدن عضلات ابرو مقابله کند.

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

ماندگاری افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس چقدر است؟

جراحان انجمن زیبایی توضیح می‌دهند که هر گونه افتادگی ابرو یا پلک ناشی از بوتاکس باید در عرض چهار تا شش هفته برطرف شود. اما گاه ممکن است تا سه ماه هم طول بکشد.

سنگینی پیشانی بعد از بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

با از بین رفتن بوتاکس در عرض ۳ ماه، احساس سنگینی به طور کامل از بین می رود. اما معمولا بعد از یک یا دو هفته کمتر قابل توجه می‌شود. اگر این اتفاق برای شما افتاده است، حتماً دفعه بعد که بوتاکس انجام می‌دهید به پزشک خود اطلاع دهید که این اتفاق افتاده است، تا او بتواند درمان شما را برای جلوگیری از این مشکل در آینده تنظیم کند.

اگر بعد از بوتاکس یک ابرو  بالاتر از دیگری شد چه کنیم؟

این مشکل به راحتی قابل برطرف کردن است. کافی است به پزشک خود مراجعه کنید تا با یک تزریق مختصر بوتاکس در ناحیه ابرویی که بالا رفته، غیر قرینگی را اصلاح کند.

اگر بعد از بوتاکس خم شوید یا بخوابید چه اتفاقی می‌افتد؟

دلیل اینکه نگه داشتن سر در بالاتر از  قلب بلافاصله پس از انجام بوتاکس بسیار مهم است این است که خم شدن به جلو ممکن است گردش خون در صورت شما را افزایش دهد و خطر حرکت مواد تزریق شده از نواحی مورد نظر قبل از جذب را افزایش دهد، و احتمال عوارض افتادگی پلک بیشتر می‌شود.

چه مدت بعد از بوتاکس می‌توان لیزر کرد؟

پیشنهاد می‌شود قبل از برنامه‌ریزی برای لیزر، حداقل دو هفته صبر کنیم تا بوتاکس اثر کند. برای کسانی که می‌خواهند ابتدا لیزر درمانی را انجام دهند، می‌توانند یک تا دو هفته بعد از لیزر، بوتاکس کنند. اگر لیزر و بوتاکس در فاصله کم انجام شود، می‌تواند منجر به نتایج نامطلوب و عوارض شود. البته که همه این‌ها به نظر پزشک متخصص هم مربوط است.

چگونه می‌توان دوام بوتاکس را طولانی‌تر کرد؟

 • به دنبال یک پزشک متخصص پوست ماهر باشید.
 • عضلات صورت پس از درمان حرکت دهید البته نه با دست، بلکه با انقباض از مالیدن صورت خود به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 

نحوه افزایش دوام بوتاکس

آیا می توان یک هفته بعد از بوتاکس فیشیال انجام داد؟

حداقل ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس باید صبر کنید. اکثر فیشال‌ها نیاز به فشار و ماساژ روی صورت دارند که می‌تواند باعث انتشار و پخش شدن دارو و ایجاد نتایج نامطلوب شود.

آیا می توانم بعد از بوتاکس RF انجام دهم؟

بله، بوتاکس را می‌توان با پرکننده‌ها (ژل‌ها) ترکیب کرد، اگرچه، باید هفت روز بعد از تزریق بوتاکس صبر کنید و بعد RF کنید.

آیا بوتاکس همان ژل است؟

خیر. متاسفانه بسیار مشاهده می‌شود که این واژه بوتاکس و ژل با هم و به جای هم استفاده می‌شود. حتی در صدا و سیما هم اصطلاح «ژلِ بوتاکس» شنیده می‌شود. همان طور که گفته شده بوتاکس محلولی است که برای رفع چروک‌های فعال صورت به کار می‌رود، ولی ژل یا فیلر یا پرکننده ماده‌ای است که برای پرکردن حجم از دست رفته صورت مثل خط خنده، گونه یا هر جایی دیگر به کار می‌رود. بوتاکس خط خنده اصطلاحی است که به اشتباه، به جای تزریق ژل برای درمان خط خنده به کار می‌برد.

آیا تزریق بوتاکس در واژینیسموس مفید است؟

بله. واژینیسموس به معنای انقباض بیش از اندازه عضلات جدار واژن در هنگام نزدیکی است. در این افراد معمولا با رفتار درمانی میزانی از بهبودی را دارند ولی در افرادی که این درمانها برایشان موثر نباشد تزریق بوتاکس می‌تواند بسیار کمک کننده است.

چرا بوتاکس بی‌خطر است؟

بوتاکس برای اهداف زیبایی یک پروتئین خالص است، به این معنی که هیچ باکتری در آن وجود ندارد و نمی‌تواند مانند باکتری زنده ذکر شده در بالا تکثیر شود. علاوه بر این، بوتاکس در پوست تزریق می‌شود، نه در خون و به آرامی توسط بدن متابولیزه می‌شود. حتی اگر بوتاکس وارد جریان خون می‌شد، مقدار لازم برای ایجاد علائم بوتولیسم صدها بار بیشتر از مقداری است که در صورت، برای مصارف جوان‌سازی استفاده می‌شود، و از آنجایی که بدن به طور طبیعی بوتاکس را متابولیزه می‌کند، اثرات آن و حتی عوارض، موقتی خواهد بود.تعداد بازدید از این مطلب: 22433
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۲ دیدگاه

ناشناس · ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ در ۵:۳۸ ق.ظ

سلام ،وقتتون بخیر،من یه دختر ۶ماهه دارم و غذای کمکی و شیر خشک میخوره،گاهی شیر خودمو هم میخوره،میخواستم بپرسم برای بوتاکس مشکلی ندارم؟

  مریم ملکی · ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ در ۵:۰۶ ب.ظ

  سلام عزیزم در دوران سیردهی بهتره بوتاکس نزنین
  چند ماه دیگه صبر کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *