این روزها همه برای کاهش وزن به دنبال سریع‌ترین و آسان‌ترین راه هستند، اما شاید اگر عوارض جدی آن را بدانند در انتخاب روش خود بازنگری کنند. رژیم‌های غذایی که خیلی سریع وزن را کم می‌کنند، می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی در فرد شوند. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، در این مقاله بیشتر به عوارض کاهش وزن روی پوست و ظاهر کلی فرد اشاره می‌کند.

در رژیم‌های غیر استاندارد، بدن علاوه بر سوزاندن چربی زیاد، بافت عضلانی را نیز از دست می‌دهد. در واقع بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود شروع به سوزاندن بافت عضله می‌کند این کار اگر چه اشتها را کم می‌کند، اما برای سلامتی بدن مضر است. در رژیم‌های کاهش وزن سریع، افت ناگهانی کالری دریافتی، باعث می‌شود بدن، آن را با کم کردن میزان سوخت و ساز جبران کند، به همین علت است که افراد با گرفتن رژیم‌های سریع و ناگهانی، به محض ترک رژیم به سرعت اضافه وزن پیدا می‌کنند.

کاهش وزن و تزریق چربی در صورت و دست

شکل 1 کاهش وزن و تزریق چربی در صورت و دست

در حالی که متخصصان تغذیه روش آهسته و پیوسته را توصیه می کنند، متاسفانه این روزها تبلیغات بسیاری در مورد کاهش وزن سریع دیده می‌شود. کاهش وزن ایمن و بی‌خطر توسط سازمان جهانی غذا (FDA)، نیم تا یک کیلو در هفته اعلام شده است، بنابراین فقط کاهش وزن 2 تا 4 کیلوگرم در ماه نسبتا کم عارضه‌تر است و غیر از این میزان عوارضی را روی کل بدن، از پوست و مو گرفته تا گوارش و مشکلات اعصاب و روان، در پی خواهد داشت. با این حال دکتر مریم ملکی می‌افزاید، اگر می‌خواهید با کمترین عارضه به بهترین سایز ایده‌آلتان برسید، کاهش بیش از یک تا دو کیلوگرم را توصیه نمی‌کنم.

عوارض پوستی رژیم غذایی نامناسب

ساختار پوست به گونه‌ای است که قادر است خود را با کاهش وزن آهسته، تدریجی و محدود به یک تا یک و نیم کیلوگرم در ماه سازگار کند. ولی، استفاده از رژیم‌های سریع جهت سوزاندن چربی‌های بدن با سرعت زیاد به سلول‌های پوست مهلت ترمیم و بازسازی نمی‌دهد که به شکل مناسب خودشان باز گردند. از رژیم‌های غذایی زودگذر و سخت دوری کنید، افرادی که به سرعت وزن زیادی کم می‌کنند احتمال بیشتری دارد که دوباره وزن اضافه کنند و بخشی از این روند به عدم تعهد آن‌ها به تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد کرد‌ه‌اند مربوط می‌شود. همان طور که گفته شد بهتر است بر روی کاهش هفته‌ای نیم کیلوگرم یا حتی کمتر تمرکز کنید. مثلا شخصی را تصور کنید که ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن دارد، اگر این مقدار را به آرامی در مدت 10 ماه کم کند به گونه‌ای که مواد معدنی لازم و پروتئین‌ها به اندازه کافی به بدنش برسد پوست می‌تواند به آهستگی با این کاهش وزن تطابق پیدا کند اما متاسفانه اکثر افرادی که تصمیم به کاهش وزن می گیرند تمایل دارند از رژیم های سریع و چند هفته ای برای کاهش وزن خود استفاده کنند. رژیم غذایی در چنین شرایطی می تواند آسیب‌زا باشد و منجر به ایجاد عوارضی در پوست فرد شود. درست است که کاهش وزن باعث خواهد شد احساس بهتری در مورد بدن خود بدست آورید ولی اگر قرار باشد به دنبال آن در صورت یا بدن دچار شل شدگی و افتادگی پوست شوید لذتی که از خوش اندامی نمی‌برید هیچ، برای برخی از افراد افسردگی هم به دنبال خواهد داشت.


شکل 2 کاهش وزن اصولی

شکل 2 کاهش وزن اصولی

یکی دیگر از عوارض رژیم غذایی غیر اصولی، این است که بعد از آن معمولا دوباره فرد چاق می‌شود و در این حالت پوست به وضعیت بادکنکی است که بادش مرتب پر و خالی شود. در پوست الیاف الاستین وجود دارد که مانند کشی که اگر بیش از حد کشیده شود نهایتا خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد، این احتمال هست که ترک بخورد، وجود دارد. این عارضه هم در کاهش وزن و هم افزایش آن قابل مشاهده است.

از دیگر عوارض کاهش سریع وزن، چر‌وک‌های عمیق در پوست است. چربى صورت و دست‌ها به شکل ناخوشایندى زودتر و بیشتر از چربی سایر نواحى از بدن تحلیل می‌رود و لاغر می‌شود. گاهی اوقات حتی با کمترین کاهش وزن در ماه‌های اول می‌توان به وضوح اثرات آن را در صورت و پشت دست‌ها متوجه شد مثلا در ناحیه گونه یا خط خنده چربی مخصوصی بنام چربی‌های بوکال وجود دارد که بیشترین حد آن را در چهره کودکان می‌توان دید. اگر در اثر رژیم غذایی غیر صحیح این چربی بوکال، به یکباره از بین برود، دیگر هرگز جایگزین نخواهد شد. مثلا افرادی که با رژیم‌های غیر اصولی لاغر می‌شوند و گونه هایشان از بین میرود هر قدر هم که دوباره چاق شوند گونه‌هایشان به حالت قبل بر نخواهد گشت. چربی‌های ناحیه صورت، ناحیه دور چشم و شقیقه‌ها جزو نواحی بسیار حساس هستند که در زیبایی صورت و پر و جوان نشان دادن ساختمان صورت نقش مهمی دارند و با کاهش وزن غیر اصولی معمولا جزو اولین نواحی هستند که دچار لاغری و تحلیل رفتگی می‌شوند. همچنین، چربی پشت دست‌ها نیز به راحتی و سریع‌تر از سایر نواحی لاغر می‌شود و ظاهری استخوانی، با رگ‌ها و تاندون‌های مشخص و برجسته به جا می‌گذارد.

برای کاهش وزنی که کمترین عارضه را در روی پوست ایجاد کند باید تلاش کرد که در هر ماه بیشتر از یک کیلوگرم کاهش وزن نداشته باشیم این روش ایده‌‌آل‌ترین روشی است که می‌تواند کمترین آسیب را به پوست ‌برساند.

عوارض پوستی رژیم غذایی

شکل 3 عوارض پوستی رژیم غذایی نامناسب و سریع

تزریق چربی بهترین جایگزین جراحی لیفت صورت

اخیرا متخصصین زیبایی در موارد شلی و افتادگی ناشی از کاهش وزن زیاد به جای کشیدن پوست با جراحی که یک عمل سخت و پرعارضه است از روش تزریق چربی استفاده می‌کنند که ظاهری بسیار طبیعی‌تر از روش جراحى دارد، بدون اینکه هیچ‌گونه اسکار یا جای بخیه بر جا بگذارد. دكتر مریم ملكى با خارج كردن چربی از نواحی پهلو یا ران‌ها (که معمولا مقاوم به رژیم می‌باشند) و تزریق آن در گودی زیر چشم، گونه‌ها، شقیقه‌ها و خط خنده افتادگی و شلی پوست را تا حد قابل قبولى برطرف مى‌نماید. با این روش همان چربى که در موقع کاهش وزن از دست رفته است دوباره به این نواحى برگردانده می‌شود. این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود.

تزریق چربی

شکل 4 قبل و چهار سال بعد از تزریق چربی

کاهش وزن معمولا سبب لاغر شدن پشت دست‌ها نیز می‌شود و ظاهر ناهنجارى به دست‌ها می‌دهد. رگ‌ها و تاندون‌ها مشخص‌تر شده و چربى زیر پوست بسیار کم می‌شود و پوست آن چروکیده و نازک و خشک به نظر می‌رسد. تزریق چربى در دست در واقع بافت از دست رفته را به آن برمی‌گرداند و باعث می‌شود پوست جوان‌تر شده و ظاهر تاندون‌ها و رگ‌ها را محو کند.

مزایاى تزریق چربى

درحال حاضر تزریق چربی از بهترین، بی‌خطرترین و موثرترین روش‌های درمان لاغری صورت و جوانسازی می‌باشد و به دلیل عوارض زیادی که بعد از تزریق برخى از ژل‌ها بوجود می‌آید روش تزریق چربى طبیعی‌ترین روش برجسته كردن گونه‌ها و رفع گودی زیر چشم می‌باشد مخصوصا در افرادی که از رژیم‌های لاغری استفاده کرده‌اند. همچنین به دلیل وجود سلول‌هاى بنیادى فراوان در بافت چربى، فیبروبلاست‌های پوست فعال شده و تولید کلاژن بیشتر در پوست می‌کند که خود به شفافیت و سفت شدن پوست و رفع چروک کمک می‌کند.

برخلاف ژل، در روش تزریق چربی خطر جابه‌جایی و یا آلرژی وجود ندارد. توجه داشته باشید که چربی تزریق شده در اصل یک گرافت است و با سلول‌های مشابه بدن پیوند می‌خورد و بنابراین امکان جابه‌جا شدن (مانند ژل) ندارد.

بیمار باید حداقل شش ماه در وزن ثابت بماند و بعد اقدام به تزریق چربی کند و اگر بیمار به کاهش وزن ادامه ندهد چربی تزریق شده از ماندگاری خوبی برخوردار است. چربی با افزایش یا کاهش وزن بیمار می‌تواند اضافه یا کم شود. البته باید در نظر داشت كه با برگشت وزن به حالت اول چربی تزریق شده هم به وضعیت قبل بر می‌گردد.

از مزایاى دیگر تزریق چربى در جوانسازى این است که در سن‌هاى بالاتر براى کسب نتایج بهتر می‌توان همزمان با تزریق چربى از سایر روش‌ها‌ى جوانسازى مانند هایفوتراپى، گذاشتن نخ، لیزر فرکشنال و پى آر پى نیز استفاده کرد. همچنین با گذشت زمان و پیشرفت روند پیری برخلاف جراحی لیفت صورت که تکرار جراحی لیفت می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد روش تزریق چربی را می‌توان باز هم بدون عارضه تکرار کرد.

مزایای تزریق چربی

شکل 5 مزایای تزریق چربی

با شلی پوست به دنبال لاغری چه کنیم؟

در مواردی که شلی پوست و افتادگی متوسط تا شدید است علاوه بر تزریق چربی، عمل کشیدن پوست نیز ضرورت پیدا می‌کن­د. در مورد شلی و افتادگی پوست سایر نواحی بدن که بیشتر در افراد با کاهش وزن‌های بالای ۱۵ کیلوگرم رخ می‌دهد، بسته به شدت و محل درمان متفاوت است. این افتادگی در بازوها و زیر بغل، ران‌ها، شکم و گاه باسن و کمر اتفاق می‌افتد.

شلی پوست به دنبال لاغری

شکل 6 شلی پوست به دنبال لاغری

برای موارد خفیف تا متوسط از روش‌های مختلف مانند: ورزش، شنا، ماساژ، کربوکسی‌تراپی، مزوتراپی گرفته، تا آر اف، هایفوتراپی و لیزر آندولیفت کاربرد دارند. البته نتایج در حد متوسط است نه عالی و معمولا میزان بهبودی کمتر از ۵۰ درصد است. در موارد افتادگی شدیدتر معمولا به جز جراحی و برداشتن پوست اضافی کار دیگری نمی‌توان انجام داد.تعداد بازدید از این مطلب: 9868
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *