در زیبایی صورت ترکیب و تناسب تمام اجزا نقش مهمی دارد، و یکی از قسمت‌های موثر بر زیبایی صورت چانه می‌باشد. اندازه و شکل چانه در فرم صورت، چه رخ و چه پروفایل نیمرخ تاثیر بسیاری دارد. برای مثال، چانه کوتاه و کوچک، سبب می‌شود، ظاهر بینی، بزرگتر و بیرون‌زده  جلوه کند. چانه بزرگ و بلند نیز بینی را کوچکتر و کوتاه‌تر از حالت طبیعی نشان می‌دهد. هم‌چنین چانه عقب، باعث می‌شود غبغب نمایان شود، و فاصله نوک چانه تا حدفاصل فک و گردن کوتاه به‌نظر برسد. برای اصلاح این مورد، باید به یک متخصص زیبایی با تجربه مراجعه کرد تا چانه به دقت بررسی شده و معایب آن شناسایی شود، و بر اساس معاینه و شرایط فیزیکی چهره فرد، درمان لازم برای تغییر چانه انجام شود.

چانه و خط فک مناطق قابل تمرکز قسمت تحتانی صورت و گردن هستند. چانه متناسب و خط فک با حاشیه مشخص ظاهرى جذاب به این ناحیه مى‌دهد. یک پزشک با تجربه در این زمینه با نگاهى هنرمندانه صورت و گردن شما را در مجموع ارزیابى کرده و سپس در راستاى بهبود ظاهرتان شما را راهنمایی مى‌کند.

بدن همه ما در دو نیمه راست و چپ آفریده شده است و همیشه تفاوت‌هایی میان این دو نیمه وجود دارد. وجود این تفاوت‌هاى کم و ناچیز در واقع همان چیزى است که قیافه منحصربفرد را در هر شخص ایجاد مى‌کند. فقط زمانى که این اختلاف در دو نیمه چپ و راست شدیدتر یا بسیار واضح است سبب نارضایتى و ناخشنودى فرد می‌شود. در این مقاله، دکتر مریم ملکی، متخصص پوست و مو، به توضیحات بیشتر در این رابطه می‌پردازد.

نمونه‌ای از تزریق فیلر در چانه

چانه چه تاثیرى در زیبایی صورت دارد؟

هماهنگی اجزای صورت و تعادل بین این قسمت‌ها باعث زیبا بودن و جذاب‌تر شدن صورت می‌شود. وقتی از نیم‌رخ به چهره یک فرد طبیعی نگاه می‌کنیم چانه مختصری عقب‌تر از لب پایینی قرار می‌گیرد. در بعضی افراد چانه عقبت‌تر از این حد است. اگر میزان عقب بودن زیاد باشد صورت فرد حالت نامتناسبی پیدا می‌کند و در واقع، در این افراد نیمه میانی صورت و بینی خیلی جلوتر از سایر اجزای صورت است. موقعیت لب‌ها نیز باید ارزیابی شود. در حالت عادی، لب پایینی باید نسبت به برآمدگی چانه در تقارن و هماهنگی کامل باشد.

چه کسی کاندید حجم‌دهی در چانه است؟

مردان یا زنانی که چانه کوچکی دارند و تمایل به بزرگ کردن چانه دارند، خصوصا افرادی که از نیم‌رخ چانه‌ی آن‌ها عقب رفته است، کاندید‌های مناسبی برای جراحی زیبایی چانه و یا تزریق ژل یا چربی به چانه هستند.

در افرادی که غبغب کوچک دارن، گاه با تزریق ژل یا چربی در چانه، ظاهر غبغب بسیار بهبود پیدا می‌کند. اگر چربی غبغب زیاد باشد، با خارج کردن چربی اضافه غبغب از طریق یک سوراخ کوچک دو میلی‌متری، با مشخص شدن حدود فک و گردن، و زاویه بین گردن و چانه، ظاهر کلی جوان‌تری در قسمت تحتانی صورت و گردن، ایجاد می‌شود.

روش‌های مختلف حجم‌دهی چانه کدام است؟

اگر نگرانی‌هایی درباره کوچک و ضعیف بودن یا عقب بودن چانه خود دارید تزریق فیلر در چانه روشی برای رفع این مورد است. حجم چانه را به چند روش می‌توان افزایش داد:

تزریق ژل یا فیلر جهت اصلاح چانه و فک

فیلرها با افزایش حجمى که ایجاد مى‌کنند و در جلو و حتى زیر چانه قرار می‌گیرند، ابعاد و طول چانه را متناسب و زیبا مى‌کنند. تزریق بسیار آسان، سریع و کم‌عارضه است، اگر از ژل‌های استاندارد، و برندهای معتبر، استفاده شود و توسط پزشک متخصص انجام گردد. در آغاز پس از بررسی صورت و تخمین حجم مورد نیاز و این‌که دقیقا کجای چانه تزریق باید صورت بگیرد، محل چانه با کرم بی‌حسی پوشانده می‌شود. با بی‌حس شدن ناحیه، پزشک تزریق خود را با سوزن و یا میکرونیدل، و یا حتی هر دو، انجام می‌دهد. به‌جز کمپرس سرد، جهت جلوگیری از کبودی، نیاز به مراقبت خاصی ندارد، و فرد می‌تواند بلافاصله، به کارهای روزمره بپردازد.

تزریق چربى جهت برجسته‌‌سازى چانه و خط فک

تزریق چربى طبیعى‌ترین، روش ماندگار برجسته‌سازى و جوان‌سازی چانه و خط فک محسوب می‌شود. چربى از طریق سوراخ کوچکى به قطر سه ملی‌متر از زیر پوست ناحیه شکم یا پهلو، خارج شده و پس از تصفیه و آماده‌سازی، به زیر پوست چانه تزریق می‌شود. این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به هیچ برش یا بخیه‌اى روی پوست نیست. به دلیل ماهیت چربی، و جذب آن، حجم چربی تزریق شده باید کمی بیشتر از حجم مورد نیاز باشد. تورم در این روش وجود دارد و تا دو هفته ادامه دارد. احتمال نیاز به جلسه دوم یا سوم هست. اصولاً اگر فردی علاوه بر کوچکی چانه، نیاز به حجم‌دهی در سایر نواحی صورت دارد، روش تزریق چربی پیشنهاد خوبی است، ولی اگر فقط، مشکل در چانه است، و نواحی دیگر صورت تناسب کافی دارد، تزریق ژل روش مناسب‌تر و راحت‌تری است. 

 

نمونه‌ای از تزریق چربی در چانه

جراحی پروتز جهت اصلاح چانه و فک

یک برش، یا در داخل دهان یا روی پوست، از زیر چانه ایجاد می‌شود. یک فضایی در جلوی استخوان چانه و زیر ماهیچه ها ایجاد می‌شود، و سپس ایمپلنت یا پروتز، داخل آن قرار داده می‌شود. در موارد برش داخل دهانی، احتمال عفونت وجود دارد، که در صورت بروز، پروتز باید خارج شود.

جراح ممکن است از استخوان یا بافت چربی طبیعی، و یا یک پروتز ساخته شده از سیلیکون، تفلون، داکرون یا درج‌های بیولوژیکی جدیدتر استفاده کند. در صورت انجام موفق پروتز چانه، ماندگاری بسیار طولانی دارد. به طور کلی باید از بزرگ کردن بیش از حد چانه در خانم‌ها پرهیز کرد.

ژنیوپلاستی اسلایدینگ

ژینوپلاستی اسلایدینگ برای اصلاح چانه‌ای است که با پروتز چانه درست نمی‌شود و فرم بدی دارد. در این جراحی قسمتی از استخوان چانه به وسیله برش خارج می‌شود. فک را با استفاده از صفحه و پیچ‌های فلزی مخصوص این کار محکم نگه می‌دارد و پس از اتمام کار برش‌ها بخیه می‌خورد. احتمالاً این عمل، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جراح برشی را در داخل دهان در امتداد لثه پایین ایجاد می‌کند، و این به جراح امکان دسترسی به استخوان چانه را می‌دهد.

 استخوان فک جابجا شده و با یک صفحه فلزی در جای خود سیم یا پیچ می شود، سپس، برش با بخیه بسته می‌شود و بانداژ می‌شود. از آنجایی که جراحی در داخل دهان انجام می‌شود، هیچ جای زخمی مشاهده نمی‌شود.

 این روش بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. در این روش، احتمال عفونت وجود دارد، و درد و دوره نقاهت طولانی از معایب آن است.

 بزرگ کردن چانه معمولاً همزمان با عمل بینی (رینوپلاستی) یا لیپوساکشن صورت (زمانی که چربی از زیر چانه و گردن برداشته می‌شود) انجام می‌شود.

نحوه انجام ژنیوپلاستی اسلایدینگ

مقایسه تزریق چربى و تزریق ژل

  • نتایج تزریق چربى می‌تواند ماندگار و حتى دائمى باشد.
  • تزریق چربی نیاز به مهارت خاص دارد، عمل وقت‌گیری است و دوره نقاهت دارد.
  • اغلب ژل‌های هیالورونیک ماندگاری یک ساله دارند، ولی جالب است بدانید همین ژل‌ها در چانه، از ماندگاری دو تا سه سال برخوردار هستند.
  • روش تزریق ژل دقیقاً همان حجم تزریق شده باقی میماند، درحالی‌که، در روش تزریق چربی معمولاً مقداری از چربی جذب می‌شود و نیاز به جلسه دوم یا سوم دارد.
  • ژل‌های غیر استاندارد و یا تزریق توسط غیرپزشک می‌تواند عوارض جدی داشته باشد، همان‌طور هم تزریق چربی توسط پزشک کم‌تجربه و یا غیرپزشک می‌تواند عوارض داشته باشد.
اگر از ژل‌های استاندارد توسط پزشک متخصص استفاده شود، سریع‌تر و راحت‌تر از تزریق چربی، به نتیجه می‌رسیم.

مزیت‌هاى تزریق چربى نسبت به پروتز چانه چیست؟

تزریق چربى یا تزریق ژل ،مزیت‌هاى زیادى نسبت به پروتز چانه دارد.
  • احتمال عفونت در روش تزریق چربى یا ژل، بسیار نادر است چون برخلاف پروتز، که جسم خارجى وارد بدن می‌شود، در روش تزریق چربی جسم خارجی وجود ندارد.
  • تزریق چربى و تزریق ژل، با بی‌حسى موضعى و بدون بی‌هوشی انجام می‌شود. در حالی که پروتز چانه معمولا با بی‌هوشی انجام می‌شود و بی‌هوش کردن بیمار خود عوارض خاص خود را به دنبال دارد.
  • در تزریق چربى و تزریق ژل، هـیچگونه بخیه و یا جاى عمل و برشی وجود ندارد ولى در روش پروتز زیر چانه و یا داخل دهان برش داده شده و پس از جاگذاری پروتز، بخیه زده می‌شود.
  • احتمال جابه‌جایی در روش تزریق چربى وتزریق ژل‌های استاندارد، وجود ندارد در حالی که در پروتز احتمال جابه‌جایی وجود دارد.
  • پروتز در شکل و اندازه محدود است ولى در روش تزریق چربى و تزریق ژل، به هر حجمى که نیاز باشد و در هر ناحیه از چانه و یا فک که احتیاج باشد می‌توان تزریق کرد تا به نتیجه دلخواه برسیم.
   

تعداد بازدید از این مطلب: 8354
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *