لیپوترانسفر یا انتقال چربی یکی از جذاب‌ترین روش‌های جوانسازى است که از آن طریق چربی از قسمتی از بدن، معمولا از ران، شکم و پهلو برداشته شده و سپس به قسمت دیگر بدن تزریق می‌شود. به گفته دکتر مریم ملکی در حال حاضر تزریق چربی بهترین، موثرترین، طبیعى‌ترین، مهمترین و ماندگارترین روش جوانسازی صورت می‌باشد و به تنهایی یا به همراه استفاده از انواع لیزرها، هایفوتراپى و یا سایر اعمال جراحی، نتایج شگرف و خیره‌کننده‌ای ایجاد کند. دلایل این محبوبیت توسط بیماران، در زیر شرح داده مى‌شود:

 1. علت اصلی پیری صورت و افتادگی پوست، تحلیل رفتن تدریجی بافت نرم است که عمدتا شامل چربى زیر پوست و عضله است و این تحلیل و از بین رفتن منجر به خالی شدن تدریجی کیسه پوستی صورت و کمک به ایجاد چین و چروک‌ها و تغییرات ظاهری و شلى صورت می‌شود. بنابراین بازگرداندن چربى زیر پوست مى‌تواند کمک شایانى به جوانسازى کند.
 2. نکته دیگری که باعث رواج ومحبوبیت تزریق چربی در سال‌های اخیر شد، تغییرات و ظرافت‌هایی بود که در روش برداشت و تزریق چربی به وجود آمد. قبلا تزریق چربی معمولا ماندگاری قابل توجه و قابل پیش‌‌بینی نداشت اما به وسیله تکنیک دقیق، تزریق چربی ماندگارترین نوع پرکننده بافتی (فیلرها) است و بیماران بسیاری هستند که سال‌‌های سال چربی تزریقی را حفظ کرده‌اند و در بسیاری از آن‌ها تزریق چربی نتایج دائمی داشته است.
 3. با وجود وارد شدن پرکننده‌های (فیلر) قابل جذب و غیرقابل جذب فراوان و متنوع به بازار از دهه 70 میلادى هنوز هم در میان پرکننده‌های نسج نرم، چربی طولانی‌ترین، طبیعی‌ترین و قابل دسترس‌ترین نوع پرکننده است.
 4. از سال‌ها قبل به تجربه مشاهده شده بود که در افرادی که تحت عمل تزریق چربی قرار می‌گیرند کیفیت پوست روی محل تزریق چربی بهتر می‌شود، به این معنی که قوام شفافیت و منافذ پوستى و رنگ پوست بهبود قابل توجه می‌یابد. با رواج مطالعات سلول‌های بنیادی، مشخص شد که یکی از بهترین منابع سلول‌های بنیادی در فرد بالغ بافت چربی است و این سلول‌های بنیادی موجود در بافت چربی قابلیت تبدیل به بسیاری از سلول‌ها مثل سلول چربی‌، سلول عضلانی، سلول عصبی، سلول غضروفی‌، سلول استخوانی و سلول‌های عروقی را دارند و لذا در حال حاضر چنین تصور می‌شود که سلول‌های بنیادی که هنگام تزریق چربی زیر پوست وارد می‌شوند با تبدیل شدن به سلول‌های مورد نیاز و تحریک سلول‌های خود بافت موجب بهبود کیفیت بافتی می‌شوند.

در تزریق چربی باید تبحر جراح بالا باشد و تکنیک تزریق لایه به لایه حتما رعایت شود. تزریق چربی در نواحی پا، باسن و سینه کاری زمان‌بر و سلیقه‌ای محسوب می‌شود. بسیاری از پزشکان وارد این زمینه نمی‌شوند چرا که در این عمل باید دو ناحیه از بدن دستخوش تغییر شود و بسیار وقت‌گیر مى‌باشد. به طورى که اگر حتى پزشک روش برداشت و تزریق چربى را هم اصولى و درست انجام دهد ولى سلیقه خوبى در فرم‌دهى صورت و یا سینه نداشته باشد می‌تواند عوارض روحى و ظاهرى بسیار بدى ایجاد کند. در کل تزریق چربى نیاز به داشتن علم و مهارت و تجربه کافى، ذوق و سلیقه و زیبایی‌شناسى کافى، ابزار و وسایل مناسب و با کیفیت و از همه مهم‌تر عشق، علاقه، حوصله و انرژى زیاد دارد. نداشتن حتى یکى از فاکتورهاى قید شده منجر به عدم رضایت بیمار خواهد شد. خارج کردن چربى باید بسیار ظریف و با دقت انجام شود و چربی به صورت قطره‌ای خارج شود، بنابراین این عمل نیاز به صبر و حوصله و تبحر کافی دارد و هرکسی حاضر به صرف این میزان وقت و انرژی نیست.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام عمل تزریق چربی به این صورت است که ابتدا با بی‌حسی موضعی قسمتی از بافت چربی نواحی مختلف بدن (هر نقطه‌ای که مناسب باشد، اما بیشتر پهلوها و ران‌ها) بی‌حس شده و سپس به کمک سرنگ و میله کوچک مخصوص با ظرافت و سعی در صدمه کمتر به بافت چربی، مقداری چربی از آن ناحیه گرفته می‌شود سپس چربی گرفته شده آماده سازی می‌شود. روش‌های مختلفی برای آماده‌سازی بافت چربی وجود دارد که می‌تواند به شکل سانتریفوژ یا شست‌وشو و سپس آبگیری ساده باشد. پیشرفت دیگری که برای آماده‌سازی بافت چربی در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است سعی در زیادتر کردن سلول‌های بنیادی آن و همچنین افزودن پلاکت به آن است (PRP) و یا در صورت نیاز انجام لیزر فرکشنال است، به نظر می‌رسد که هم ماندگاری بافت چربی را بیشتر می‌کند و هم اثرات ترمیم کننده تزریق چربی و جوانسازى را افزایش می‌دهد. پس از آماده‌سازی هر نقطه‌ای که لازم باشد تحت درمان قرار بگیرد، ابتدا بی‌حس شده و سپس تزریق چربی بصورت لایه به لایه در عمق بافت‌هاى زیر پوست انجام می‌گیرد.

 • نكته اولى كه باید توجه داشت آن است كه تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی باید سلول چربی با كمترین صدمه و بیشترین دقت از یک نقطه برداشته شده و سپس به طور یكنواخت سلول‌های پیوندی مابین سلول‌های دیگر پخش شوند تا شانس آن را داشته باشد كه توسط مویرگ‌ها تغذیه شده زنده بمانند بنابراین آن چه شانس زنده ماندن سلول پیوندی را زیاد می‌كند توجه به همین ظرایف و دقایق است.
 • نكته دوم آن كه باید توجه داشت كه چیزی به اسم جابه‌جایی و حركت كردن در تزریق چربی وجود ندارد زیرا یا سلول زنده می‌ماند و بین بقیه سلول‌ها به زندگی ادامه می‌دهد كه پس ثابت و بدون حركت است یا سلول مرده و جذب می‌شود. پس برخلاف ژل‌های غیرقابل جذب امكان جابه‌جایی ندارد.
 • نكته سوم آن كه در صورت توجه به دقایق و ظرایف تزریق چربی هیچگاه حجم دادن اغراق‌آمیز ناحیه تزریق شده امكان نخواهد داشت و به همین علت است كه برعكس تصور عمومی، تزریق چربی نباید در بیماری كه خواسته‌های اغراق‌آمیز دارد انجام شود چون معمولا چنین بیماری به خواسته خود نخواهد رسید.
 • نكته چهارم این كه بافت چربى معمولا در اكثر افراد به وفور در دسترس است و هر چقدر (حتى گاها در تزریق چربى باسن ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠ سى‌سى چربى) كه نیاز باشد می‌توان از بدن خارج كرد و به جاى مورد نظر دیگر تزریق كرد و مانند فیلرها (ژل‌هاى تزریقى) نیاز نیست براى هر سى‌سى آن مبالغ هنگفتى ارز از كشور خارج شود.
 • نکته پنجم این كه چربى از بدن خود فرد گرفته می‌شود و به همین دلیل احتمال واكنش آلرژیک ندارد و با بدن فرد سازگارى كامل دارد، برخلاف فیلرها (ژل‌ها) كه مخصوصا با به بازار آمدن انواع متفرقه و تقلبى، احتمال واكنش‌هاى آلرژیک و غیر آلرژیک روزبه‌روز بیشتر دیده می‌شود.

باید گفته شود كه با وجود محبوبیت چربى در نزد بیماران، به دلیل وقت‌گیر بودن و نیاز به صرف انرژى زیاد و همچنین تجربه و مهارت زیادى كه در روش تزریق چربى لازم است و همین طور لزوم تكرارجلسات تزریق چربى در بسیارى از موارد، تا كسب نتیجه مطلوب، براى پزشكان، فرم‌دهى و برجسته‌سازى با پروتز بسیار سریع‌تر و راحت‌تر است و بیشتر پزشكان مخصوصا جراحان شاید كمتر رغبت به انجام تزریق چربى داشته باشند و این روش را كمتر براى بیماران مورد توجه قرار دهند و یا پیشنهاد كنند.

آیا تزریق چربی ماندگاری كمی دارد؟

جواب این سوال كاملا منفی است یعنی برعكس، تزریق چربی ماندگارترین پركننده نسج نرم است. اما علت آن كه چنین تصوری رواج یافته است این است كه معمولا به بیمار توضیح داده نمی‌‌شود كه ممكن است برای رسیدن به نتایج قابل قبول نیاز به چندین مرحله تزریق چربی باشد و در واقع نوبت اول تزریق چربى در صورت بیشتر جوانسازى می‌‌كند و نوبت دوم بیشتر حجم می‌دهد. تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی سلول‌ها از یک محل برداشته شده و به محلی كه دچار كمبود است پیوند می‌شود و مانند هر پیوندی امكان قبول پیوند صددرصد نیست به این معنی كه در مطالعات مختلف مشخص شده است كه بین 30 تا 70 درصد سلول‌های چربی زنده می‌ماند. حال اگر 30 درصد سلول‌ها زنده بماند بیمار نیاز به جلسات بیشتر تزریق چربی دارد و اگر70 درصد زنده بماند بیمار ممکن است از یک جلسه تزریق چربی هم رضایت داشته باشد اما هر مقدار سلولی که زنده بماند و در محل باقی بماند معمولا سال‌های سال ماندگاری خواهد داشت.

تزریق چربی پشت دست

با بالا رفتن سن و کم شدن چربی ناحیه پشت دست، رگ‌ها نمایان‌تر شده و رنگ آبی آن‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. تاندون‌ها (زرد پى‌ها) نیز با کم شدن چربی و بافت نرم پشت دست مشخص‌تر می‌شوند. به همراه این تغییرات عمقی، ظاهر پوست نیز چروکیده شده و دست‌ها مسن‌تر به نظر می‌رسند. نکته مهم در تزریق چربی پشت دست توجه به حفظ کارایی و عدم آسیب دیدگی تاندون‌ها و اعصاب دست است که کاملا سطحی و در معرض آسیب‌های جراحی هستند. جراح باید با آناتومی ناحیه دست و محل قرارگیری اعصاب و تاندون‌ها کاملا آشنا باشد.

بعد از آماده‌سازی چربی، از طریق یک تا دو سوراخ کوچک یک میلی‌متری لایه نازکی از چربی در فضاهای پشت دست مابین رگ‌ها و تاندون‌ها و بین مناطق خالی شده از چربی به خصوص مابین انگشت شست و انگشت نشانه، کناره انگشت کوچک و فضاهای بین استخوانی تزریق می‌شود. انگشتان را تا حد بند اول می‌توان تزریق کرد و سپس با ماساژ به قسمت‌های پایین‌تر انگشتان چربی را حرکت داد. ناحیه مچ دست تا حدود خط ساعت نیز به همین طریق پر می‌شود. تزریق چربى به جز ازبین بردن ظاهر لاغر دست و پوشاندن رگ‌هاى آبى و تاندون‌ها، جوانسازى پوست و افزایش رطوبت و نرمى را به دنبال دارد.

 • ماساژ ذکر شده نباید عمیق باشد زیرا می‌تواند با وارد کردن چربی به ساختمان‌های زیرین دست در به حرکت در آوردن انگشتان و حرکت دست‌‌‌‌‌‌‌ها مشکلات جدی بیافریند.
 • برخلاف صورت و سایر نقاط بدن تکنیک تزریق در دست لایه به لایه نبوده و کاملا سطحی است و چربی باید کاملا یکدست تزریق شود. از تزریق قطعه قطعه که موجب ناهمواری بعدی می‌شود باید اجتناب کرد.
 • در طی دو هفته اول تا حد امکان از کار کردن با دست ها و هر گونه فشار بر دست یا ماساژ غیرضروری خودداری کنید. تورم پشت دست‌ها حدود سه هفته ادامه دارد و در هفته چهارم بسیار كمتر می‌شود ولو انجام كارهاى روزمره مختل نمی‌شود.

تزریق چربی در سینه

هر چند که پس از سال‌ها انجمن جراحان پلاستیک ایالات متحده مدتی پیش اجازه تزریق چربی به سینه‌ها را داد اما همچنان هراس از رسوب کلسیم در بافت سینه متعاقب تزریق چربی وجود دارد که می‌تواند باعث اشتباه با سرطان در ماموگرافی (‌یعنی عکس رادیوگرافی مخصوص از سینه‌ها برای بررسی وجود سرطان سینه) شود و همچنین به علت آن که تغییر سایز سینه‌ها به دنبال تزریق چربی حداکثر به طور معمول در حد یک سایز امکان‌پذیر بوده ممکن است بیمار نیاز به چند بار تزریق چربی داشته باشد. این روش بیماران خاصی را پوشش می‌دهد و همچنان پروتز به عنوان بهترین روش بزرگی سینه به کار می‌رود و البته شایان ذکر است که تزریق چربی در کاربردهای ترمیمی یا جهت درمان بعضی از عوارض پروتز سینه بسیار موثر و شایع است. تزریق چربی در سینه بسیار پرطرفدار است اما تعداد کاندیداهای مناسب برای این کار زیاد نیست و این عمل برای همه جواب نمی‌دهد.

برای انجام آن چندین شرط لازم است

 1. سینه به هیچ وجه نباید افتادگی داشته باشد.
 2. سینه باید کوچک باشد و قاعده خیلی بزرگی نداشته باشد.
 3. در عین حال حجم کم، فرد را راضی کند.
 4. ممکن است این تزریق کار یک جلسه‌‌ای نباشد و احتیاج به تکرار داشته باشد بنابراین شخص باید از لحاظ روحی آمادگی لازم را داشته باشد.
 5. لازم است چربی مورد نیاز را به فراوانی در شکم و پهلوهایش داشته باشد.

با توجه به موارد ذکر شده، تعداد افرادی که تمام این فاکتورها را یک جا داشته باشند زیاد نیست. با انجام این تزریق بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به ناحیه فرم داد و تغییر زیادی در سایز سینه ایجاد نمی‌شود. برای برجسته‌‌‌سازی باید یک تا دو نوبت تزریق تکرار شود. اگر چربی در یک نوبت به میزان زیادی در حالت حفره‌ای تزریق شود پیوند نمی‌‌‌گیرد و خون کافی به بافت چربی نمی‌رسد و در عین حال این کار ممکن است باعث رسوب کلسیم در بافت سینه شود.

این وضعیت تشخیص توده چربی تزریق شده را از توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم در سونوگرافی و ماموگرافی دشوار می‌کند، بنابراین باید یک لایه متناسب تزریق شود و آن لایه پیوند بخورد و چند ماه بعد دوباره یک لایه جدید تزریق شود. برخلاف باسن که بیشتر شامل عضله است و تزریق لابه‌لای عضله انجام می‌شود، ناحیه سینه بیشتر شامل غدد شیردهی و بافت پستان است و لابه‌لای آن‌ها نمی‌توان چربی تزریق کرد. چربی در این ناحیه باید بصورت سطحی زیر پوست و مقدارى نیز در زیر بافت پستان و روى عضله و داخل عضله تزریق شود. این روش براى خانم‌هایی که کاهش وزن زیاد داشته‌اند و به دنبال این لاغرى دچار لاغرى مفرط و شلى و چروکیدگى پوست سینه‌‌‌‌ها شده‌‌اند ولى افتادگى سینه چندانى ندارند بسیار مناسب است و علاوه‌بر حجم دادن پوست آن را نیز شاداب و جوان‌تر می‌کند. در ضمن در لمس، قوام بسیار طبیعى دارد. اگر به دلیل عدم تبحر پزشک تزریق درست صورت نگیرد، گلوله گلوله شدن چربى و لمس آن از روى پوست حس بسیار ناخوشایندى به فرد می‌دهد.

تزریق چربى در باسن

به علت پرعارضه بودن پروتز باسن در صورتی که بیمار چربی کافی در سایر نواحی داشته باشد و در عین حال امکان نیاز به چند بار تزریق چربی را هم بپذیرد، تزریق چربی به باسن به عنوان روشی قابل قبول برای بزرگ‌سازی باسن به کار می‌رود. افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند معمولا از نتیجه راضی هستند زیرا از مقادیر زیادى چربی که بصورت ناخواسته در قسمتی از بدن هستند مثل شکم و پهلوها، کاسته شده و در قسمت باسن بصورت کاملا طبیعی افزایش می‌یابد و در اصل با یک عمل دو ناحیه اصلاح می‌شود. در برجسته‌سازى باسن ابتدا باید فرم بدن بررسى شود و اگر تجمع چربى در پایین کمر و پهلوها زیاد است حتما در اولین قدم چربى این نواحى خارج شود، زیرا پر بودن این نواحى سبب می‌شود که باسن برجستگى کمترى نشان دهد. سپس همین چربى پس از مراحل شست‌شو و آبگیرى در لایه‌هاى مختلف از زیر پوست گرفته تا داخل عضله لایه به لایه و تدریجى تزریق می‌شود. در تزریق چربى باسن همچنین باید به پهلوهاى باسن توجه شود و اگر فرورفتگى و یا بیرون زدگى دارد اصلاح گردد. همچنین مانند سایر نواحى تزریق چربى با یک نوبت حجم خیلى زیادى نمى‌دهد و نیاز به تکرار دارد، در هر نوبت حدود ٥٠٠ تا ١٠٠٠ سى‌سى چربى تزریق می‌شود. پس از تزریق بیمار باید تا دو سه هفته از نشستن خوددارى کند تا سلول‌هاى چربى تحت فشار قرار نگیرند و مراحل ترمیم بافت بهتر صورت بگیرد.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن: 03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 7051
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *