پیوند چربی روشی می‌باشد برای انتقال چربی از محلی که مقدار آن زیاد است به محل دیگری که به دلایل اناتومیکی، کاهش وزن شدید یا افزایش سنبافت چربی خود را از دست داده است. به گفته دکتر مریم ملکی، این روش به بیماران امکان می‌دهد به طور همزمان به جوانسازی محل تحت درمان و شکل‌دهی مجدد آن به صورت مشخص و بازگرداندن حجم از دست رفته و اصلاح خطوط ناشی از سن بپردازند.

انتقال چربی در جراحی پلاستیک زیبایی برای چه منظورهایی کاربرد دارد؟

 1. شکل‌دهی باسن از طریق تزریق چربی یا پیوند چربی
 2. صاف کردن و ترمیم دست‌های پیر شده
 3. پر کردن چروک‌ها و صورت‌های پر چین
 4. ایجاد کردن انحنا و قوس‌های زیباتر در باسن، بزرگ کردن سینه‌ها
 5. پیوند چربی در ساق پا
 6. شکل‌دهی لب‌ها
 7. کاشت چربی درچانه و گونه
 8. ترمیم کردن نوک سینه‌های برگشته به سمت داخل
 9. افزایش قطر الت تناسلی مردانه
 10. بزرگ کردن لوب‌های الت تناسلی زنانه

انتقال چربی به دست

دست‌های پر چروک، استخوانی، با رگ‌های ضخیم، لکه‌های ناشی از آفتاب و شیارها مسن بودن را آشکار می‌کنند. حتی اگر بیمار جراحی‌های جوانسازی صورت، سینه و بدن را انجام داده باشد. تعداد کمی از پزشکان از پرکننده‌های پوستی مانند رستیلن و ژوی‌درم استفاده می‌کنند، اما آخرین روش بنظر می‌‌رسد انتقال چربی از طریق تزریق است و گزارش شده که برای سال‌ها دوام دارد.

انتقال چربی در صورت

تکنیک لیپوساکشن برای بدست آوردن چربی و آماده کردن آن بکار می‌رود. سپس چربی در بخش‌هایی از صورت که مورد نیاز است تزریق می‌شود. با استفاده از متد تزریق میکروذرات چربی بسیار ریز در لایه‌‌های متعددی از پوست صورت جایگزین می‌شوند. فرآیند تزریق چربی در صورت معمولا با بی‌حسی موضعی و استفاده از یک آرام‌بخش خوراکی ضعیف قابل انجام است.

مکان‌های شایع تزریق چربی در صورت شامل:

 • نواحی گود افتاده زیر چشم
 • شیارهای گود افتاده پوست که پزشکان آن‌ها را شیار بین لب و بینی {نازولبیال} می‌نامند.
 • چروک‌های عمیق نزدیک به دهان که معمولا خطوط خنده نامیده می‌شوند.
 • پر کردن چین‌های پیشانی
 • شکل‌دهی چانه

شکل‌دهی لب

خطوط ناشی از رژلب، خطوط ناشی از سیگار و خطوط مارینوت وجود دارند اما خطوط لب، نشانه قرمز زیبایی هستند که بر روی پوست صورت شما حک شده‌اند. تعداد زیادی متقاضی برای انجام فرایند پر کردن خطوط پر چین لب‌ها وجود دارند. راه‌حل‌هایی که برای این سطح وجود داشت معمولا به اندازه کافی برای بازگرداندن جوانی به لب‌ها کافی نبودند. اما خوشبختانه در حال حاضر راه حلی مانند انتقال چربی وجود دارد که تا حد زیادی در کاهش یا محو کردن خطوط عمودی لب‌ها و همچنین بازگرداندن بخشی از حجم از دست رفته می‌تواند موثر باشد. جراح چربی را از یک محل مناسب اهدا دریافت و سپس به ارامی در لب بالا و لب پایین برای برجسته شدن تزریق می‌کند. این روش بی‌خطرتر و نرم‌تر و طبیعی‌تر از روش‌های معمول شکل‌دهی لب با پرکننده‌های قابل تزریق مخصوص صورت مثل رستیلن یا مواد پرکننده پزشکی مثل گور-تکس و پولی تترا فلوروتیلن می‌باشند.

شکل‌‌دهی باسن از طریق تزریق چربی

دو روش برای برجسته شدن باسن وجود دارد:

 1. روش تزریق چربی
 2. پروتز سیلیکونی

زنان و تعداد افزایش‌‌یافته‌ای از مردان خواهان داشتن باسنی با قوس بیشتر، گردتر و زیبا‌تر هستند در حالی که بیماران لاغر برای از بین بردن این کاستی می‌بایست جراحی شوند تا پروتزهای مخصوص باسن را جایگزین کنند. می‌توان به جای این روش از چربی برای روش تزریق چربی استفاده کرد که این پروسه جراحی را گلوتوپلاستی یا بالا کشیدن باسن می‌نامند.

بیشتر بیماران ترجیح می‌دهند از چربی بدن خودشان برای اضافه کردن به حجم، شکل دادن و برجسته کردن باسن استفاده کنند همین طور لاغری‌های دیگری که در مچ، کمر و ران‌ها وجود دارد. جراح از طریق برش کوچکی که در شیار پایین باسن ایجاد می‌کند دوزهایی از سلول‌های چربی را به ناحیه پشت بیمار تزریق می‌کند. بعد از این پروسه بیمار باید به مدت 6 هفته از یک لباس کششی {گن} استفاده کند و یک هفته هم روی شکم بخوابد.

فعالیت‌های غیرورزشی و رانندگی کردن باید به مدت 5 روز کاهش یابد. ایجاد کردن فرم باسن بصورت گرد، سفت، محکم و برجسته با این تکنیک ممکن می‌باشد و در کنار یک باسن برجسته ایده‌ال امکان دارد شلی پوست و سلولیت این ناحیه بهبود یافته یا کلا برطرف شود.

میزان چربی که می‌توان از محل اهدا به باسن انتقال داد بستگی به اهداف زیبایی‌شناسی شخصی دارد.

 1. تقویت باسن از طریق شکل‌دهی مجدد: گرد، کوچک کمتر از 400 سی‌سی
 2. تقویت باسن به شکل برزیلی: منظم، چانه‌ای شکل و بزرگ، بیشتر از 401 تا 600 سی‌سی
 3. تقویت باسن به شکل ماه کامل: خیلی بزرگ و به شکل ماه کامل بیشتر از 601 سی‌سی

در این روش مختصری ناراحتی وجود دارد که به آسانی با استامینوفن برطرف می‌شود. بیماران می‌توانند طی مدت کوتاهی پس از جراحی شکل‌دهی باسن بنشینند و در عرض چند روز به فعالیت‌های کاری خود بازگردند.

شکل‌دهی سینه‌ها از طریق پیوند چربی

بکار بردن پیوند چربی به سینه برای افزایش سایز سینه‌ها یکی از تمایلات در حال افزایش در جراحی زیبایی می‌باشد. انتقال بافت چربی برای شکل‌دهی سینه‌ها به دلایل زیبایی و بعد از جراحی سرطان سینه بکار می‌رود. این روش، پروسه تهاجمی نسبتا خفیفی است و یک جایگزین برای جراحی کاشت پروتز سینه است که می‌تواند از گذاشتن اجسام خارجی در سینه‌ها جلوگیری کند.

در مرکز وستون پیوند چربی برای سینه‌های خانم‌ها به دلایل زیبایی، شکل‌دهی سینه‌ها و برطرف کردن غیرقرینگی سینه‌ها انجام می‌‌شود. بسیاری از بیمارانی که شکل‌دهی سینه انجام داده‌اند به طنز می‌گویند وقتی بطور معجزه‌آسایی امکان انتقال چربی از یک منطقه به مناطق دیگر وجود دارد استفاده از پروتز ضروری نیست. دانشمندان به صورت مختصر می‌دانند برای دستیابی به مشتقات چربی یا روش‌های درمانی سلول بنیادی در بزرگسالان فقط نیاز به انقلاب در جراحی پلاستیک نیست باید بطور کلی روش‌های مراقبت پزشکی تغییر یابد.

سلول‌های بنیادی که از بافت چربی بدست می‌‌آیند و سلول بالغ نامیده می‌شوند مجددا به همان بدن معرفی می‌شوند و به این ترتیب ناسازگاری با سلول‌های بنیادی اولیه وجود ندارد و این پیوند همساز باعث جراحی‌های پلاستیک بسیار مهمی شده است. نتایج این جراحی‌ها بستگی به این فرایند دارد مانند بازسازی سینه‌ها بعد از جراحی خارج کردن کامل سینه‌ها، شکل‌دهی سینه‌ها به دلایل زیبایی، جوانسازی دست‌ها به دلایل زیبایی و همین طور ترمیم زخم‌ها، سوختگی، جای جوش و پوست‌‌های آسیب دیده از تششعات.

 • این پروسه در بیماران بصورت سرپایی و با بی‌‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام می‌شود.
 • زمان بهبودی بسیار کوتاه است.
 • برخلاف روش‌های سنتی در این متد هیچ برشی، هیچ جای زخم جدیدی یا جسم خارجی وجود ندارد و در نهایت بیمار احساس می‌‌‌کند که یک سینه طبیعی دارد.
 • چربی از یک منطقه از بدن به سینه‌ها منتقل می‌شود و خیلی دقیق صدها قطره ریز چربی به محل سینه تزریق می‌شود. این انتقال چربی به روش میکرو {بافت‌های همساز} انجام می‌شود و محصول لیپوساکشن ملایم از ران‌ها، باسن، شکم و هر جایی از بدن است که چربی اضافه وجود دارد می‌باشد.
 • این روش حتی برای بیماران استخوانی و لاغر هم به خوبی جواب می دهد.

اصلاح کردن غیرقرینگی سینه‌ها از طریق پیوند چربی

بیشتر از 25 درصد زنان دارای غیرقرینگی دایمی و قابل رویت در سینه‌هایشان هستند که باعث اختلاف اندازه در حد یک سایز در کاسه سینه می‌‌شود. در ده درصد موارد اختلاف سایز بسیار شدید است و در 62 درصد زنان سینه چپ بزرگتر است.

نتایج شکل‌دهی سینه‌ها

زیبایی آن در بدون برش بودن، بدون جای زخم بودن و طبیعی بودن می‌باشد. پیوند چربی در سینه‌ها یک روش بی‌خطر در بیماران انتخاب شده است و نتایج آن به تکنیک اجرای این پروسه توسط جراح و مهارت او بستگی دارد.

موارد مناسب برای پیوند چربی سینه شامل

سینه‌های کوچک، بدشکلی بعد از شکل‌دهی سینه‌هابا یا بدون گذاشتن پروتز، سینه‌های پر از برجستگی، بدشکلی بعد از خارج کردن کامل سینه، نقایصی که به علت درمان‌های محتاطانه یا بازسازی سینه‌ها بعد از استفاده از پروتز یا بافت پیوندی ایجاد می‌شود، بافت آسیب‌دیده در اثر رادیوتراپی و بازسازی نوک سینه‌ها

نتایج پیوند چربی

جراحان معمولا مقدار زیادی از چربی تزریق می‌کنند و برای جلوگیری از جذب مجدد چربی، بیشتر از حد عیب را اصلاح می‌کنند. این روش باعث می‌شود که صورت بیماران بیش از حد برجسته و متورم برای مدت یک هفته بنظر برسد. اگرچه بسیاری از بیماران می‌‌‌‌‌‌‌توانند فورا به فعالیت‌های روزمره بازگردند بیشترین شکایات از سوزش، تورم و قرمزی در محل اهدا و تزریق چربی می‌باشد. نتایجی که از بیماران پزشکان و محققان به دست آمده است، نشان دهنده دوام تزریق چربی در هر محلی از بدن بین شش ماه تا هشت سال می‌باشد.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی پیوند چربی

ماندگاری انتقال چربی بین جراحان پلاستیک، متخصصین پوست و جراحان زیبایی مورد بحث می‌باشد هر چند که هر کدام روش‌های متفاوتی را به بیماران خود پیشنهاد می‌دهند و بیماران هم به خوبی می‌پذیرند. خطرات احتمالی انتقال چربی شامل خونریزی، تجمع خون زیر پوست و عفونت می‌باشد. گاهی اوقات تجمع مایعات یا سرم خون اطراف زخم جراحی اتفاق می‌افتد. همه این موارد به آسانی کنترل می‌شود و بهبود می‌یابد و شکایت جدی‌تری هم اعلام نشده است.

بطور کلی بقا چربی تزریق شده بستگی به چگونگی بدست آمدن چربی توسط جراح از محل اهدا آن، تکنیک آماده کردن چربی، خارج کردن سلول‌های چربی برای تزریق و محل تزریق آن دارد. موضوع میزان بقا بافت چربی بنظر می‌رسد تحت تاثیر محل انتقال چربی، تعداد محل‌های انتقال، میزان عضلانی بودن محل و وجود بیماری می‌باشد.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن: 03116662224تعداد بازدید از این مطلب: 6455
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *