آیا ضد آفتاب به‌تنهایی جلوی سرطان پوستی را می‌گیرد؟
‎اشعه فرابنفش عامل اصلی ایجاد سرطان پوست است. آمارها حاکی از افزایش سرطان پوست ناشی از نور خورشید است. به گفته اداره آمار فدرال آلمان، از سال ۲۰۱۰ این بیماری در این کشور ۱/ ۱۷ درصد افزایش‌یافته است. احتمال ابتلا به سرطان پوست در کسانی که به‌دفعات و شدیدتر در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرند، بخصوص در کودکان دو تا سه برابر می‌شود. مطالعات انجام‌شده نشان داده است که استفاده از کرم ضد آفتاب به‌تنهایی نمی‌تواند بدن را به‌طور کامل در برابر سرطان پوست محافظت کند.
‎استفاده از کرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت‌های خاصی انجام شود تا اثربخش باشد. استفاده از لباس آستین‌بلند، دستکش، کلاه، عینک آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب‌سوختگی و ملانوم موثر است.
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی مواد تشکیل‌دهنده کرم‌های ضد آفتاب به دو روش از پوست محافظت می‌کنند، آن‌ها یا اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب و راه عبور آن‌ها مسدود کرده یا اینکه اشعه ماوراى بنفش را منعکس و متفرق می‌کنند.

‎1- مراقبت از پوست در برابر آفتاب
‎ هرگز در ساحل و یا هنگام ورزش در محیط باز در تمام طول روز بدون استفاده از محافظ‌های نور خورشید نباشید. این کاملا غیرممکن است که پوست‌تان را 100 درصد بدون استفاده از کرم ضد آفتاب و سایر محافظ‌ها، حفظ کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که خورشید از 11 صبح تا 3 بعدازظهر شدیدتر از همیشه می‌تابد.
‎در افرادی با پوست روشن، موی بور یا قرمز که استعداد بیشتری برای ایجاد کک‌ومک دارند شانس ابتلا به سرطان پوست بالاتر است. همچنین احتمال ابتلا به ملانوما در کسانی که بیش از ۴۰ خال و لکه پوستی دارند 7 تا ۱۵ برابر بیشتر می‌شود. یک‌سوم موارد ابتلا به این نوع خطرناک سرطان پوست از تغییرات سلولی لکه‌های پوستی ناشی می‌شود.
2- ملانوم چیست؟
‎ملانوم به توموری با منشأ سلول‌های ملانین دار گویند. این تومور بدخیم اصولا یک تومور پوستی است که درمان آن در مراحل اولیه جراحی و برداشتن ضایعه است. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی بروز ملانوما با تابش طولانی‌مدت نور آفتاب مرتبط است. ملانوم بدخیم پنجمین سرطان کشنده در انگلیس محسوب می‌شود و سالیانه بیش از ۱۳ هزار نفر در انگلیس به آن مبتلا می‌شوند و مهم‌ترین عامل ابتلا به آن اشعه ماورای بنفش خورشید است.
گاهی اوقات افراد تحت تاثیر حرف دیگران قرار می‌گیرند که سرطان پوست یک سرطان بد نیست، زیرا تهدیدکننده زندگی نیست. ملانوم یکی از علل عمده مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در جوانان است. اگر زود تشخیص داده شود، تهدیدکننده زندگی نیست؛ اما اگر اجازه دهیم در داخل پوست عمیق‌تر شود، درمان آن سخت‌تر می‌شود.


تصویر 1: ملانوم (نوعی سرطان پوست)

3- ضرورت استفاده از ضد آفتاب لب برای جلوگیری از سرطان پوست
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی، پوست نازک روی لب فاقد ملانین (ضد آفتاب طبیعی بدن) است و آن را به‌خصوص برای سرطان پوست و علائم پیری آسیب‌پذیر می‌کند. باوجود داشتن ویژگی برجسته و آسیب‌پذیر، اغلب لب‌ها در برابر خورشید محافظت نمی‌شوند و این مسئله خیلی ضروری است که از کرم ضد آفتاب لب هم به طور جداگانه برای محافظت از لب‌ها استفاده شود. درواقع، یک مطالعه از بازدیدکنندگان ساحل نشان داد که تنها 37 درصد از افرادی که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌کردند نیز از لب‌ها محافظت می‌کردند. بچه‌ها به‌خصوص بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پوست هستند (فارغ از هر جنسیتی که دارند).تصویر 2: ضد آفتاب لب

توجه داشته باشید که لب پایینی 12 برابر بیشتر تحت تأثیر نور مضر آفتاب قرار می‌گیرد زیرا بیشتر در معرض آن قرار دارد. اگر یک خال سیاه یا یک زائده پوستی در حال تغییر دارید، حتما آن را بررسی کنید. علاوه بر تغییرات در اندازه، شکل و رنگ، باید در مورد ضایعاتی که خارش یا درد ایجاد می‌کنند نیز مراقب باشید.
تهیه و گردآوری مطلب: پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر مریم ملکی متخصص پوست، مو و زیباییتعداد بازدید از این مطلب: 4340
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *