یکی از شناخته‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های رفع چین و چروک صورت و افزایش زیبایی و جوانی، روش راحت و آسان تزریق بوتاکس است که در طی چندین سال گذشته پیشرفت‌های بسیاری در این عرصه صورت گرفته است. یکی از نکات مورد توجه برای افرادی که به تازگی و برای نخستین بار، می‌خواهند تزریق بوتاکس انجام دهند، این است که ماندگاری این روش چقدر است و آیا می‌توان تاثیر آنرا طولانی‌تر نمود؟ در ادامه این بحث دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو به این موضوع می‌پردازد.

می‌دانید که اثر بوتاکس کم‌کم از بین می‌رود و چروک‌ها دوباره ظاهر می‌شوند. بنابراین اگر بخواهیم  نتیجه خوبی در جهت بهبود چروک‌های اخم و پیشانی و اطراف چشم ، به‌دست آوریم ، لازم است تزریق بوتاکس را حداقل سالی دو بار انجام دهیم.

تاثیرات بوتاکس

مدت اثر بوتاکس چگونه است؟

مدت اثر هر بار تزریق بوتاکس حدود۳ تا ۶ ماه می‌باشد. بطور کلی مدت اثر بوتاکس به چندین فاکتور وابسته است،
  1. میزان پاسخ دهی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، مانند بسیاری از روشهای دیگر جوانسازی، در افراد مختلف، ماندگاری بوتاکس نیز متفاوت است؛ ولی به طور متوسط بین 4 الی 6 ماه تاثیر بوتاکس باقی خواهد ماند و پس از آن نیاز به تزریق مجدد وجود دارد. که شاید مرتبط به فاکتور ژنتیک باشد و یا میزان و تعداد تزریقات بوتاکس قبلی .
  2. میزان دارو یا واحدی از بوتاکس است که پزشک معالج برای مراجعه کننده خود تزریق می‌کند. مثلا آیا ۵۰ واحد بوتاکس تزریق کرده یا ۷۰ واحد.
  3. شدت چروک فرد است که هر چه شدت و عمق چروک‌ها بیشتر باشد میزان تاثیر دارو و مدت اثر آن هم کم‌تر خواهد شد.
  4. اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار بوتاکس تزریق کرده باشد مسلما اثر آن از فردی که بار اول است که بوتاکس تزریق می‌کند، هم اثر آن بهتر است و هم مدت اثر آن بیشتر  خواهد بود.
  5. از سایر عواملی که در ماندگاری نتیجه تزریق بوتاکس تاثیر بسیاری دارد، ناحیه و منطقه تزریق شده در صورت است. میزان ماندگاری بوتاکس در نواحی مختلف صورت یکسان نبوده و در برخی نواحی سریع‌تر از سایر نواحی دیگر اثر بوتاکس تمام می‌شود.
  6. غلظت داروی بوتاکس نیز بسیار مهم بوده و از عوامل ماندگاری بوتاکس به شمار می‌رود و تاثیر مستقیمی در دوام آن خواهد داشت. اگر غلظت بوتاکس کم باشد میزان ماندگاری اثر نیز کم خواهد بود.
  7. برند بوتاکس مورد استفاده، نقش چشمگیری بر ماندگاری تزریق بوتاکس دارد. با مراجعه به کلینیک‌های معتبر، مطمئن خواهید بود که بهترین برند سم برای شما انتخاب خواهد شد.
  8. نحوه مراقبت از خود در دوره نقاهت و همچنین میزان متابولیسم بدن، عامل مهم دیگری است که طول مدت ماندگاری تزریق بوتاکس را تعیین خواهد کرد.

داروی بوتاکس

چروک دینامیک و استاتیک چیست؟

قبل از تزریق بوتاکس ، در  بررسی چروک صورت دو حالت زیر باید مورد توجه قرار گیرد.
  • حالت اول : برای این که شما بدانید آیا دچار چروک‌های ذکر شده هستید و یا نه، و اینکه شدت آن زیاد ، متوسط ، یا خفیف است ، کافی است در آینه،  بدون این‌که پیشانی یا اخم خود را منقبض کنید در حالت عادی به خودتان نگاه کنید. اگر در این حالت در هر کدام از نقاط فوق یعنی اخم و پیشانی و دورچشم چروک داشتید، این بدان معنا است که شدت چروک شما پیشرفته است یا در حال شدید شدن است ، به این چروک‌ها چروک استاتیک گفته می‌شود، یعنی چروکی که در حالت بدون انقباض عضله نیز ، قابل رویت هستند.
  • حالت دوم : در این حالت اگر بدون منقبض کردن عضلات صورت ، به پیشانی و اخم و دور چشم خود نگاه کنید و چین و چروک وجود نداشته باشد، ولی بعد از منقبض کردن متوجه شوید اخم و پیشانی شما چین دارد ولی هنگام تبسم ببینید که خطوط دور چشم شما خود را نشان می‌دهد این نشان می‌دهد، یا دچار چروک هستید ولی هنوز پیشرفته و عمیق نشده. به اینگونه چروک‌ها ، چروک داینامیک اطلاق می‌شود. چروک داینامیک خطوطی هستند که فقط با حرکت دادن عضلات صورت قابل روئیت هستند. در این صورت است که تاثیر تزریق بوتاکس در از بین بردن این چروک‌ها ۱۰۰درصد و کامل است،ولی در حالت اول که چروک استاتیک شده و شدید است ، تزریق بوتاکس کاملاً چین و چروک‌ها را از بین نمی‌برد و حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد موثر است. این بدان معنی است که بعد از تزریق بوتاکس شما نمی‌توانید اخم و پیشانی و دور چشم خود را منقبض و جمع کنید ولی باز هم در حالت عادی و بدون منقبض کردن شما متوجه ته مانده خطوطی در نواحی فوق خواهید شد، که با بوتاکس کاملاً برطرف نشده است.

تاثیرات بوتاکس

البته این بدان معنی نیست که شما نباید بوتاکس تزریق کنید، چراکه در صورت عدم تزریق برشدت چروک شما هر سال افزوده خواهد شد. لذا علاوه بر تاثیر ۷۰ تا ۸۰درصدی در کاهش این چین‌ها اگر منظم هرسال دوبار بوتاکس تزریق شود نه تنها از پیشرفت آن جلوگیری می‌شود، بلکه شدت چروک هم بعد از ۱ تا ۲ سال کمتر هم می‌شود. درضمن در مواردی که شدت چین اخم شدید است و بدون منقبض کردن دچار شیار یا شکاف عمیق شده، علاوه بر تزریق بوتاکس لازم است ژل‌ هیالورونیک‌‌اسید هم در چین اخم تزریق شود. در اینصورت با تزریق بوتاکس و تزریق ژل ، تا ۹۰ الی ۱۰۰ درصد چین عمیق اخم اصلاح و پر می‌شود. بر خلاف تاثیر کوتاه مدت بوتاکس ، در ناحیه اخم ژل‌ها دوام طولانی مدت یک تا ۳ سال دارند، مخصوصا اگر بوتاکس مرتب هر ۵ ماه تکرار شود.

اثر آفتاب بر ماندگاری بوتاکس

از جمله کار‌هایی که می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش ماندگاری بوتاکس داشته باشد، دوری از نور مستقیم خورشید است. نور خورشید تاثیرات منفی بر بوتاکس خواهد داشت.

اثر کرم‌ها بر ماندگاری اثر بوتاکس چگونه است؟

آیا دارو و یا کرم و یا حتی لیزری وجود دارد که بر چروک اخم و پیشانی اثر داشته باشد ؟

با توجه به اینکه مکانیسم چروک در اخم و پیشانی انقباضات عضلانی است و کرم های ضدچروک و لیزر بر روی پوست اثر می‌کنند، لذا لیزرها عملاً نمی‌توانند به تنهایی، تاثیری بر این چروک‌ها داشته باشند ، مگر اینکه از لیزر در از بین بردن خطوطی استفاده شود که با بوتاکس امکان رفع کاملشان وجود ندارد. البته کرم های بوتاکس ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد که در واقع بوتاکس واقعی نیستند ، علت انکه نام بوتاکس را بر این کرم‌ها گذاشتند این است که مقداری ( نه کاملا ) شبیه بوتاکس عمل می‌کنند. به عنوان مثال ماده ارژیرلین که ماده موثره اصلی این کرم‌ها است یک هگزاپپتید است که مولکول بسیار ریزی دارد وقتی این کرم‌ها به پوست مالیده می‌شوند این ماده بتدریج جذب می‌شود و باعث جلوگیری از انقباض فیبروبلاست‌های داخل پوست و به مقدار کم و به‌طور غیرمستقیم باعث کاهش انقباضات عضلات زیر پوستی می‌شود. کاربرد اصلی این‌گونه کرم‌ها برای پیشگیری است، و در از بین بردن انقباضات عضلانی و کاهش چروک به تنهایی تاثیر نسبتاً کمی دارند. لذا این کرم‌ها با توجه به اینکه گران هم هستند دو تا سه ماه بعد از تزریق بوتاکس تجویز می‌شوند تا اثر بوتاکس تزریق شده بیشتر و بهتر شود .

عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس

آیا برای چروک دور چشم بوتاکس به تنهایی کفایت می‌کند؟

چروک دور چشم دخیل است ، لذا اگر هنگام تبسم دور چشم شخص دچار چروک می‌شود و در حالت عادی چروک ندارد فقط تزریق بوتاکس به تنهایی کفایت می‌کند، ولی اگر در حالت عادی هم دور چشم شخص چروک داشته باشد در این موارد علاوه بر تزریق بوتاکس بهتر است فرد از کرم‌های دور چشم ضدچروک ، آندو آراف ، آر اف فرکشنال ، جوانسازی با نخ ، تیکسل، پلکسر و یا تزریق مزوژل نیز استفاده کند.  البته کرم دور چشم فقط برای پیشگیری است واثر زیادی در درمان چروک پوستی دور چشم ندارد.

چرا باید برای تزریق بوتاکس به متخصص پوست مراجعه کنید؟

تزریق بوتاکس با وجود سادگی و سهولت، نیاز به مهارت و تجربه دارد. اصولاً متخصصین پوست به دلیل آشنایی کامل به آناتومی، و شناخت دقیق ساختار پوست از جمله بهترین پزشکانی هستند که می‌توانند بوتاکس را به بهترین نحو تزریق کنند. در پایان دکتر مریم ملکی  توصیه می‌کند از تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مراکز غیر پزشکی، به دلیل ایجاد عوارض، اکیداً اجتناب نمایید.

ترمیم به موقع تزریق بوتاکس

طبق برنامه تعیین شده، برای تمدید تزریق بوتاکس به پزشک خود مراجعه نمایید؛ زیرا تکرار تزریق بوتاکس به مرور زمان توانایی ماهیچه را کاهش می‌دهد و تاثیر  بوتاکس را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. پس لازم است یک برنامه طولانی مدت داشته باشید تا ماندگاری بوتاکس را بیشتر حفظ نمایید. اگر فواصل جلسات درمانی کوتاه باشد ماهیچه پاسخی به بوتاکس نمی‌دهد و اگر فواصل تزریق طولانی باشد مابین جلسات، خطوط ، مجدد پدیدار خواهند شد.

تعداد بازدید از این مطلب: 22022
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *