میکرونیدلینگ، میکرو به معنی کوچک و نیدلینگ یعنی سوزن زدن است و میکرونیدلینگ یعنی ایجاد سوراخ‌های ریز در سطح پوست، که تاثیری هم مرتبه با درمان‌های با لیزر و قابل مقایسه با پیلینگ شیمیایی دارد. در این مقاله دکتر مریم ملکی متخصص پوست و زیبایی به توضیحات بیشتر در مورد میکرونیدلینگ می‌پردازد.

دستگاه میکرونیدل

این دستگاه هم به تنهایی و هم به عنوان مکملی برای روش‌های درمانی دیگر می‌تواند به کار رود. سر یکبار مصرف این دستگاه شامل ۱۲ میکرونیدل سوزنهای کوتاه و ظریف است که بعد از هر درمان باید دور انداخته شود. برای درمان می‌توانید عمق نفوذ سوزن‌ها را بین ۲۵% تا ۲/۵ میلی‌متر تنظیم کرده و با سرعت ۲۵ تا ۹۰ ضربه در هر ثانیه استفاده کنید، که در نهایت بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سوراخ بسیار ریز در ثانیه در سطح پوست ایجاد می‌شود. در واقع میکرونیدلینگ به منظور تحریک پوست جهت تحریک ساخت طبیعی کلاژن استفاده می‌شود. درمان با این دستگاه همچنین به نفوذ و جذب مواد دارویی به پوست، جوانسازی و رفع چین و چروک، بهبود زخم‌ها، جای جوش، بهبود ترک‌های بدن و ظاهر کلی پوست کمک کرده و اندازه منافذ پوست را کوچک می‌کند. این روش درمانی برای بیماران با هررنگ پوست قابل استفاده است.

یک نمونه دستگاه میکرونیدل

هدف از انجام میکرونیدلینگ:

۱-افزایش نفوذپذیری پوست

در روش‌های سنتی، نفوذ مواد و داروها به پوست کمتر از ۳درصد، است، در صورتی که با استفاده از میکرونیدلینگ، تا ۹۰ درصد مواد به پوست نفوذ می‌کنند، و نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه‌تر دیده می‌شوند. حین انجام میکرونیدلینگ می‌توان مواد و سرم‌هایی از قبیل اسید هیالورونیک و کوکتل‌های مزوتراپی را برای نفوذ به لایه درم استفاده کرد. هیالورونیک اسید به تحریک کلاژن سازی کمک کرده و به جوانسازی پوست کمک می‌کند.

۲-افزایش تولید کلاژن در پوست

در روش میکرونیدلینگ، به واسطه تولید کلاژن جدید، کاهش چین و چروک‌های سطحی و عمقی، جوانسازی پوست، جمع شدن منافذ و افزایش الاستیسیته پوست، همچنین بهبود ضایعات پیگمانته و افزایش نفوذ داروها و ویتامین‌ها به پوست بعد از درمان با میکرونیدلینگ اتفاق می‌افتد.

برخی از موارد استفاده از میکرونیدلینگ:

برخی از موارد استفاده از میکرونیدلینگ

1- جوانسازی و رفع چین و چروک پوست

یکی از مهمترین عوامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین می‌باشد، در این روش با ایجاد منافذ بسیار ریز که با چشم به راحتی قابل دیدن نمی‌باشند، سلول‌های بنیادی پوست و فیبروبلاست‌ها تحریک شده، لذا پروسه ترمیم فعال شده و پوست هنگامی که این منافد را ترمیم می‌کند مقدار  زیادی کلاژن می‌سازد. بین ۳ تا ۵ جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است که فاصله بین جلسات حدود ۴ هفته می‌باشد.

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

2- درمان اسکار آکنه

در این روش به دلیل سوراخ‌های ریزی که روی پوست توسط میکرونیدل ایجاد می‌شود، تولید عروق جدید و رشته‌های کلاژن در کف اسکار آکنه اتفاق می‌افتد. این روش در درمان ناصافی‌های پوست که ناشی از اسکار آکنه، آبله مرغان و سالک می‌باشد، می‌تواند کارآمد و امیدوار کننده باشد.

بهبود اسکار اکنه با میکرونیدلینگ

3- بهبود ترک‌های پوستی

ترکهای پوستی ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ
برای اولین بار در دنیا این روش امیدهای بسیاری را برای بهبود استرچ مارک ایجاد کرده است. حداقل ۵ تا ۷ جلسه درمان لازم است که به فاصله هر ۴-۶ هفته یکبار می‌باشد. مزیت این روش قابلیت استفاده در همه قسمتهای بدن و همه تایپ‌های پوستی است. نتیجه این روش صددرصد نیست و بسته به شدت ترک از ۴۰ تا ۷۰ درصد بهبودی را با تکرار جلسات درمانی می‌توان انتظار داشت.

4- آثار ناشی از زخمهای شدید و سوختگی

به وسیله میکرونیدلینگ می‌توان آثار ناشی از بخیه، زخم جراحی، و همچنین اسکار باقی مانده از سوختگی‌ها را به حداقل رساند.

بهبود آثار سوختگی با میکرونیدلینگ

5- بهبود لک و تیرگی پوست

میکرونیدلینگ در دست متخصص پوست قابلیت کاهش لک حتی لک‌های ناشی از بارداری و هورمونی را دارد، البته به همراه داروهای موضعی که مصرف می‌شود. باید توجه داشت که در صورت عدم استفاده صحیح از دستگاه، می‌تواند سبب تیره‌تر شدن لکه‌ها شود.

6- تقویت رشد مو

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند میکرونیدلینگ در ناحیه سر می‌تواند به تقویت فولیکول‌های مو کمک کند و ریزش موی آندروژنیک را متوقف و رشد مجدد موهای آسیب دیده را تحریک کند. میکرونیدلینگ مو با افزایش جریان خون موضعی و کاهش سبوم در اطراف فولیکول مو و افزایش پروتئین wnt و نهایتا کاهش دی‌هیدروتستوسترون اثر خود را بر روی فولیکول های مو اعمال می کند. پروتئین wnt موجب افزایش فولیکول‌های جدید می‌شود. بعلاوه در میکرونیدلینگ موی سر منافذ ریزی در پوست سر ایجاد شده که ورود ویتامین‌ها و سرم‌های تقویتی و ماینوکسیدیل را به عمق پوست در ناحیه فولیکول‌های مو تسهیل می‌نماید. مصرف همزمان فیناستراید یک میلی گرم در روز به کاهش اثر هورمون دی‌هیدروتستوسترون بر روی فولیکول مو کمک کرده و اثر هم‌افزایی بر روی تقویت و رشد مو دارد.

مراقبت قبل از میکرونیدلینگ

بهتر است دو الی ۳ هفته قبل ازا این عمل زیبایی، مصرف هرگونه کرم لایه بردار را قطع کنید تا پوست استحکام خود را حفظ کند، و دچار تخریب و آسیب نشود.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

به دلیل سوزن‌هایی که به صورت عمقی وارد پوست شده‌اند، التهاب و کبودی یکی از عوارض اولیه این عمل زیبایی است که موجب ترس و وحشت بسیاری از افراد می‌شود. برای این که در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کنید، موارد زیر را بعد از انجام این عمل زیبایی رعایت کنید:
  • ایتفاده کرم‌هایی که خاصیت ترمیم کنندگی و بهبود جای زخم و التهاب دارند.
  • عدم انجام فعالیت‌هایی که باعث تعریق پوست می‌شوند.
  • قرار نگرفتن در در معرض آفتاب مستقیم
  • دست کاری نکردن پوست در روزهای اول

نتایج:

کمک به تحریک فاکتورهای رشد پلاکت برای تولید کلاژن و الاستین جدید تصحیح و بهبود مشکلات معمول پوستی مانند جای جوش، ترکهای پوستی، جای زخم، روشن کردن رنگ پوست، بهبود آبرسانی و جوانسازی که به همراه مواد دارویی دیگری که روی پوست استفاده می‌شود بکار می‌رود.

عوارض جانبی احتمالی

این روش ایمن است و تاکنون عارضه جدی گزارش نشده است. بروز عوارض می‌تواند شامل تبخال، احتمال تیرگی یا تیرگی پس از التهاب، و عفونت‌ پوست است، که این موارد در دست متخصصین پوست معمولاً اتفاق نمی‌افتد. همچنین ایجاد آلرژی در بیمارانی که به آلرژی پوستی به مواد فلزی مبتلا هستند. در بیمارانی که دارای آکنه وسیع هستند، ممکن است جوش‌ها پاره شوند. درمان برای این بیماران باید با مراقبت و دقت زیاد انجام شده و بهتر است تا سپری شدن فاز التهابی به تعویق انداخته شود. در پایان دکتر مریم ملکی اضافه می‌کند، برای به دست آوردن بهترین نتایج، بهتر است در انتخاب پزشک خود دقت کنید و  موارد درمان پوست را به دست متخصصین پوست با تجربه بسپارید، به این دلیل که متخصصین پوست آشنایی کامل با انواع پوست و عوارض ناشی از درمان‌ها دارند.    

تعداد بازدید از این مطلب: 388
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *