مردان مسنی که دچار ریزش مو هستند می توانند مطمئن باشند که سن آنها به خودی خود نمی تواند عاملی برای محروم نمودن آنان از انجام پیوند موی طبیعی باشد . مردان 50 سال به بالا معمولاً می توانند نتایج بسیار رضایت بخشی را از انجام حتی یک مرحله پیوند مو انتظار داشته باشند . نتایج عالی خصوصاً در مردان 70 سال به بالا یعنی زمانیکه فرد تصمیم به انجام پیوند موی دیرهنگام می گیرد بسیار شایع است .

انجام پیوند موی طبیعی در چه زمانی از نظر سنی مناسب تر است ؟
ریزش موی مردانه می تواند در رده های سنی از نوجوانی تا 40 الی 50 سالگی آغاز گردد . بعضی از مردان از همان ابتدای ریزش مو به دنبال روشهای درمانی بوده و یک رژیم درمانی را به طور ادامه دار در طول مدتی که دچار ریزش مو هستند پیگیری می نمایند . درمان زود هنگام و مداوم تحت نظر پزشک متخصص پیوند مو می تواند به حفظ نسبی ظاهر چهره از لحاظ اصول زیبایی شناسی کمک بسیاری نماید . تعداد دیگری از مردان ممکن است تصمیم بگیرند از دست دادن موهایشان را به عنوان یک واقعیت در زندگی بپذیرند و در صدد درمان آن برنیایند.
هنگامی که مردی در سنین بالاتری از زندگی موهای خود را از دست می دهد و یا ریزش مو سبب بروز تغییراتی در امور زندگی او می گردد ممکن است در این وضعیت انجام پیوند مو پس از 50 سالگی وی امری مطلوب و یا حتی ضروری به نظر برسد .در جوامع امروزی ایجاد تغییراتی از بعد اقتصادی در وضعیت مردان 50 سال به بالا غیر معمول نیست . به عنوان مثال بعضی از مردان ممکن است در این سن حتی شغل خود را تغییر داده و به حرفه جدیدی روی آورند .
از بعد اجتماعی نیز تأکید بر حفظ جوانی و اهمیت این موضوع در جوامع مختلف ممکن است یک مرد را تشویق به حفظ ظاهر جوان همانند آنچه که همسرش در جستجوی اوست نماید! بعضی از مردان ممکن است حتی پس از سالها به ناگهان تصمیم بگیرند که طاسی را از چهره خود بزدایند . در هر یک از حالات مذکور پیوند موی طبیعی می تواند به منظور تأمین نظر این افراد ایفای نقش نماید .

چه موقع یک مرد میانسال بایستی به انجام پیوند موی طبیعی بگیرد ؟
مردی با سن 50 سال یا بالاتر که به دنبال پیوند موی طبیعی است بایستی در ارتباط با نکات ذیل با پزشک متخصص پیوند مو مشاوره نماید :
پیوند مو می بایست سبب بازگشت موها به حالتی مناسب با سن شخص گردد . خوشبختانه اغلب مردان در چنین سنی ذهنیتی معقولانه از نتیجه کار دارند. آنان تمایلی برای رسیدن به وضعیت یک جوان بیست ساله ندارند بلکه بیشتر به دنبال رفع نسبی طاسی در چهره خویش می باشند . به هر حال اهداف انجام پیوند مو بایستی صراحتاً در بین پزشک و بیمار به بحث گذاشته شده و مورد توافق قرار گیرد .
یکی از فاکتورهای مهم در چگونگی نتیجه پیوند مو از لحاظ میزان تراکم و حجم موی ایجاد شده پس از عمل عبارت است از میزان موی موجود در ناحیه دهنده (پشت سر) می باشد . وجود مقدار کمی مو در ناحیه دهنده مسلماً تعداد گرافت قابل پیوند به نواحی طاس را محدود خواهد کرد .برای تعدادی از مردان مسن تر انجام اولین مرحله پیوند موی طبیعی ممکن است تنها مرحله پیوند موی آنان باشد چرا که ریزش موی پیشرونده در ناحیه دهنده امکان انجام مراحل بعدی را به دلیل وجود حجم بسیار کم مو در پشت سر غیرممکن می سازد . به هر حال چنین افرادی ممکن است از نتایج همین یک مرحله پیوند مو نیز بسیار راضی گردند زیرا به سطحی از انتظارات خود در جهت درمان طاسی شدید دست می یابند .
وجود مقادیر بسیار اندک مو در ناحیه پشت سر ممکن است موجب شود که پزشک سعی در منصرف نمودن فرد از انجام پیوند نماید . در شرایطی که حصول حداقل نتایج پیوند مو غیرممکن می باشد بیمار بایستی توصیه پزشک مبنی بر عدم انجام چنین عملی را بپذیرد .یکی از اهداف مورد انتظار و در عین حال قابل دسترسی از انجام پیوند مو برای یک فرد مسن بازگرداندن خط مو در ناحیه پیشانی و کاشت تعدادی مو(هر چند ناچیز) در پشت این خط به منظور ایجاد یک تراکم نسبی در جلوی سر است .
اتفاقاٌ چنین تدبیری از لحاظ علمی نیز مفید فایده می باشد زیرا چشم انسان توانایی تشخیص تفاوت میان تراکم موی 50% با تراکم موی 100% در پوست سر را به طور دقیق ندارد . این استراتژی که تحت عنوانless is more strategyنامیده می شود با درصد موفقیت بالایی توسط پزشکان با تجربه متخصص پیوند موی طبیعی دنبال می گردد .پزشک و بیمار بایستی در مورد تمامی جوانب و زوایای پیوند موی طبیعی به بحث و تبادل نظر پرداخته و در حصول اهداف این عمل به شکلی صریح ، واقعی و قابل انتظار به توافق برسند .

محدودیتهای فیزیکی انجام پیوند موی طبیعی در افراد مسن :
یک مرد 55 ساله یا مسن تر ممکن است مبتلا به بیماریهای مزمنی باشد که درمان و یا لااقل کنترل کنترل آنها قبل از انجام هرگونه عمل جراحی سرپایی نظیر پیوند موی طبیعی لازم است . این بیماریها به ندرت خطری جدی برای انجام این عمل محسوب می گردند کنترل آنها بیشتر به منظور کاهش احتمال خطرآفرینی صورت می گیرد . پزشک متخصص پیوند موی طبیعی فردی کارآزموده و دارای توانایی و مهارتهای لازم در برخورد و کنترل اینگونه بیماریهاست و در صورت لزوم با پزشکان متخصص در سایر رشته ها مشاوره می نماید .
نکته بسیار مهم در مورد بیمار این است که وی بایستی سابقه ابتلا به هر گونه بیماری به ویژه بیماری های مزمن و نیز مصرف هرگونه دارو به خصوص به طور دراز مدت را به پزشک متذکر گردد .اغلب این بیماریها چندان خطرناک نبوده و در صورت اطلاع پزشک و انجام اقدامات لازم توسط وی به راحتی قابل کنترل می باشند .
به عنوان مثال اگر فرد به بیماری مزمن قلبی مبتلا باشد ممکن است پیوند موی طبیعی برای وی در دو یا چندین مرحله کوتاه مدت انجام شود تا از هرگونه خطر ناشی از انجام چنین عملی در یک مرحله طولانی مدت اجتناب گردد . بعضی از بیماریها که قبل از انجام عمل پیوند مو نیاز به کنترل دارند عبارتند از : بیماریهای قلبی ، فشارخون ، دیابت و اختلالات خونی .اصلی ترین داروهایی که قبل از انجام پیوند موی طبیعی نیاز به تغییر دوز یا قطع مصرف دارند عبارتند از وارفارین (کومارین ) و آسپیرین . این داروها سبب کاهش قابلیت انعقاد خون می گردند .

اهداف واقع گرایانه برای پیوند موی طبیعی در افراد مسن :
پزشکان متخصص پیوند موی طبیعی در اکثر موارد افراد مسن را بیمارانی با انتظارات واقعی قابل دسترس می دانند . یک مرد 55 ساله یا مسن تر در اغلب موارد انتظار ندارد با انجام این عمل به چهره دهها سال پیش خود برگردد بلکه وی می خواهد با پیوند موی طبیعی تا حدودی از طاسی شدید خلاصی یافته و با رسیدن به چنین وضعیتی ارضا می گردد .
در بعضی موارد به خصوص در افرادی که ریزش موی زیادی دچار نمی باشند ممکن است انتظار آنان از نتیجه پیوند مو برگشت به وضعیت زمان جوانی باشد . اینکه آیا چنین هدفی قابل دسترسی است یا خیر بایستی پس از انجام معاینات پوست سر و سایر قسمتهای لازم توسط پزشک با بیمار به بحث گذاشته شود . میزان فعلی ریزش مو ، مقدار و کیفیت موهای موجود در ناحیه دهنده (پشت سر) و چگونگی سیر ریزش مو در آینده از جمله نکات مهم قابل بحث در ارتباط با تعیین اهداف قابل دسترس برای بیمار و پزشک در این مباحثه می باشند .

باتشکراز آقای دکتر پارسا نوایی

آلبوم کاشت مو

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی )

تلفن :03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.