مولوسکم ضایعه پوستی غیرسرطانی و شایعی است که منشا آن ویروسی لایه‌های سطحی پوست می‌باشد. مولوسکوم مسری مشابه زگیل است ولی توسط ویروس متفاوتی ایجاد می‌شود. نام مولوسکم مسری اشاره به این دارد که این بیماری به اسانی با تماس پوستی گسترش می‌یابد.این ویروس می‌تواند از طریق خراش‌های کوچک در پوست یا منافذ مو وارد پوست شود و باعث ایجاد ضایعات پوستی می‌شود. این ویروس هیچکدام از اعضای داخلی بدن را مبتلا نمی‌سازد.

شکل مولوسکم؟

مولوسکم مسری معمولا به صورت ضایعات صورتی رنگ و گنبدی شکل است. ممکن است این ضایعات براق بوده یا فرورفتگی‌هایی در مرکز آن وجود داشته باشد.

در کدام نواحی ازبدن بیشتر درگیر می‌شود؟

مولوسکم مسری غالبا به صورت دسته‌های نزدیک بهم در پوست سینه، شکم، بازوها، کشاله ران و نشیمنگاه یافت می‌شود. همچنین می‌تواند پوست صورت و پلک چشم‌ها را هم گرفتار کند. چون این ضایعات در نتیجه تماس مستقیم پوست مبتلا با پوست سالم گسترش می‌یابند، معمولا در نواحی از پوست که دو لایه با هم تماس دارند (مثل جین‌ها، زیر بغل یا در کشاله ران) یافت. گاهی ممکن است مولوسکم قرمز یا ملتهب شود. این اتفاق معمولا وقتی رخ می‌دهد که ضایعه در حال بهبودی خودبه‌خودی است.

به گفته دکتر مریم ملکی، گاهی متخصصین پوست برای اطمینان از تشخیص، تعداد از سلول‌های سطحی ضایعه را پس از تراشیدن از روی پوست، در زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند. مولوسکوم مسری در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ممکن است در اندازه‌های خیلی بزرگ باشد و صورت را نیز درگیر کند.

مولوسکوم مسری چگونه منتقل می‌شود؟

  1. ویروس این بیماری از پوست فرد مبتلا به پوست دیگر افراد متنقل می‌شود. لذا مولوسکوم مسری اکثرا در افرادی که تماس‌های پوستی مکرر دارند (مثل کودکان در منازل، مهد کودک‌ها یا مدارس) رخ می‌دهد.
  2. اگر این ضایعات در نواحی تناسلی بوجود آید قابل انتقال ازطریق آمیزش جنسی نیز می‌باشند. ابتلا به این بیماری از راه‌های دیگر بعید، ولی ممکن است در استخرهای شنا میان کوکان گسترش می‌یابد.
  3. افرادی که به دلیل تماس‌های پوستی زیادتر، بیشتر در معرض این ویروس هستند، ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. بیماری در میان بچه‌ها که هنوز نسبت به ویروس آن مصونیت پیدا نکرده‌اند شایع است.
  4. مولوسکوم مسری در مناطق گرمسیر شایع‌تر است چون گرما و رطوبت به رشد ویروس آن کمک می‌کنند.
  5. افرادی که مبتلا به ایدزهستند بیشتر مستعد ابتلا به مولوسکوم مسری می‌باشد.

آیا نیاز به درمان مولوسکم مسری وجود دارد؟

از آنجایی که مولوسکوم مسری یک بیماری مسری است، بسیاری از متخصصین پوست توصیه به درمان آن می‌کنند. با این حال این ضایعات به تدریج خودبه‌خود و بدون گذاشتن جوشگاه (اسکار) از بین می‌روند.
به دلیل اینکه این ضایعات از یک ناحیه به نواحی دیگر پوستی گسترش می‌یابند ممکن است در حین اینکه برخی ضایعات از بین می‌روند ضایعات دیگر رشد کنند.
برای اینکه تمامی ضایعات خودبه‌خود برطرف شوند ممکن است زمانی بین 6 ماه تا 5 سال طول بکشد. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ضایعات دیرتر بهبود می‌یابد.

چگونه می‌توان مولوسکوم مسری را درمان کرد؟

درمان مولوسکوم مسری شبیه درمان زگیل است و شامل منجمد کردن با نیتروژن مایع، ازبین بردن ضایعات با اسیدهای متفاوت یا مواد تاول‌زا، سوزاندن با دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌های مخصوص (کوتر الکتریکی)، تراشیدن ضایعات، استعمال کرم‌های موضعی حاوی رتینوئید یا مواد تنظیم‌کننده سیستم ایمنی یا مواد تنظیم‌کننده سیستم ایمنی یا داروی ضدویروس می‌باشد.

اخیرا تاثیر مفید لیزر در درمان مولوسکوم مسری با روش‌های انجماد، تراشیدن، سوزاندن و لیزر با مختصر ناراحتی همراه می‌باشد، اغلب این روش‌ها تنها در بچه‌هایی که همکاری بیشتر دارند و بزرگسالان به کارمی‌روند. در صورتی که ضایعات متعدد باشند، لازم است درمان هر 3 تا 5 هفته تا زمان بهبودی کامل ضایعات تکرار شود.

همچنین راه دیگر برخورد با مولوسکوم مسری این است که آن را درمان نکنیم و صبر کنیم تا ضایعات خودبه‌خود ازیین بروند. این برخورد به ویژه در بچه‌های کوچک مناسب می‌‍باشد.

آیا احتمال عود مولوسکوم مسری وجود دارد؟

همواره احتمال ابتلای مجدد شخص به مولوسکوم مسری وجود دارد. هر چه در هنگام درمان تعداد ضایعات کمتر باشند، شانس مصونیت بیماران بیشتر است.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن: 03116662224


تعداد بازدید از این مطلب: 5825
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.