زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی کشور و جهان محسوب می شود که اگر به موقع تشخیص داده نشود، ابتلا به سرطان دهانه رحم را به همراه دارد. این بیماری که عاملی ویروسی دارد نه تنها باعث ایجاد زگیل های زشت و دردناک در ناحیه تناسلی می شود بلکه بعضی از انواع آن، خطر سرطان دهانه رحم در خانم ها و سرطان ناحیه تناسلی و مقعد در آقایان را هم تا حد زیادی بالا می برد.

خبر خوب اینکه خوشبختانه برای این ویروس واکسنی تولید شده است که می تواند از ابتلا به انواع خطرناک زگیل تناسلی و سرطان پیشگیری کند، اما اینکه واکسن برای چه کسانی تاثیرگذار است و در چه سنی باید تزریق شود،در زیر توضیح داده ایم :

همه زگیل ها سرطان زا نیستند
حدود 106 نوع سروتیپ ویروس زگیل (HPV) وجود دارد که هم روی نواحی تناسلی و هم روی نواحی غیرتناسلی می توانند ایجاد زگیل کنند. شایع ترین انواع زگیل ها در ناحیه ای به جز دستگاه تناسلی ایجاد می شوند؛ از جمله پوست دست، صورت، پا، مخاط و…
عمده این زگیل ها توسط نوعی از ویروس HPV ایجاد می شوند که با سرطان ارتباطی ندارند. خیلی از آنها را اگر دستکاری نکنیم خودبه خود از بین می روند، اما دستکاری زگیل معمولا باعث انتشار آن می شود.منظور از دستکارى فقط ور رفتن و کندن و زخم کردن زگیل با دست نیست ، بلکه هر نوع خاراندن ، تیغ و ژیلت استفاده کردن و کیسه کشیدن روى زگیلها میتواند منجر به تشکیل زخمهاى بسیار کوچک و سطحى روى زگیل شود و بدنبال آن ، ویروس وارد نقطه دیگرى از پوست سالم شود و پس از مدتى زگیلهاى جدید اضافه شود . همچنین استفاده از لوازم مشترک مثل تیغ ژیلت مشترک خطر انتقال را بین افراد بیشتر میکند . یکی از مهم ترین راه های انتقال اکثر انواع زگیل تماس نزدیک فردی است.

کدام زگیل ها خطرناکند؟
کسانی که روی دست و پا و اندام شان زگیل دارند، از خاراندن آن، به خصوص دست زدن به آن جدا خودداری کنند چون می توانند آن را به ناحیه تناسلی انتقال دهند. با این حال سروتیپ هایی که روی دست و پا ایجاد می شوند بیشتر نوع 1، 2، 3، 4، 7 و 10 هستند که معمولا باعث زگیل ناحیه تناسلی نمی شوند.سروتیپ هایی که باعث زگیل تناسلی می شوند؛ نوع 6، 11، 16 و 18 هستند. دکتر ژانت سروش، متخصص عفونی نیز معتقد است در میان انواع ویروس های زگیل تناسلی حدود 15 نوع از آنها جزء تیپ های خطرزا برای سرطان گردن رحم هستند که از این میان، سروتیپ های 16 و 18 حدود 70 تا 80 درصد از موارد سرطان را منجر می شوند. حدود 20 تا 30 درصد از موارد سرطان نیز براثر سروتیپ های دیگر مثل 31، 33 و. . . ایجاد می شوند.

ایمنی تا 80 درصد با تزریق واکسن
اگر سرطان دهانه رحم در مراحل نهایی تشخیص داده شود با مرگ و میر بسیار زیادی همراه است. به همین دلیل از حدود یک دهه قبل در کشورهای پیشرفته دنیا واکسنی برای آن ساخته شده که توصیه می شود دخترها در 9 تا 11 سالگی آن را تزریق کنند.واکسن «گارداسیل» به صورت سه دوز در طول مدت 6 ماه در عضله بازو تزریق می شود؛ ابتدا دوز اول، سپس دوز دوم 2 ماه پس از اولین دوز و دوز سوم 6 ماه پس از اولین دوز.درحال حاضر واکسن برای سروتیپ های 6، 11، 16 و 18 ساخته شده است ولی متخصصان هنوز موفق نشده اند برای همه 15 سروتیپ خطرزا یک واکسن تهیه کنند.بعد از تزریق واکسن، پیشگیری های بعدی نیز توصیه می شود زیرا با این واکسن فقط دربرابر چهار نوع از 15 سروتیپ خطرناک ایمن می شویم، بنابراین احتمال ابتلا به انواع دیگر ویروس هنوز وجود دارد اما با تزریق واکسن حداقل خیال مان 80- 70 درصد راحت می شود زیرا در برابر سروتیپ های 16 و 18 که شایع ترین و مهم ترین هستند، ایمن می شویم.

در آقایان هم سرطان ایجاد می کند ؟
این ویروس در آقایان نیز باعث سرطان پنیس و ناحیه انتهایی دستگاه گوارش و مقعد می شود. لازم به ذکر است زگیل هایی که در ناحیه تناسلی و مقعد ایجاد می شوند خیلی راحت انتشار و تعدد پیدا می کنند زیرا عرق کردن و فرسایش در این ناحیه زیاد است بنابراین به افراد مبتلا توصیه می شود با مراجعه به پزشک پوست یا عفونی یا متخصص زنان نسبت به درمان زگیل ها اقدام کنند.

هر سال پاپ اسمیر بدهید اگر. . .
در بسیاری از موارد پزشک می تواند این زگیل ها را فقط با نگاه کردن تشخیص دهد. البته تشخیص آنها در ناحیه تناسلی کمی دشوارتر است. دکتر مردانی در ادامه توضیح می دهد که اگر زگیل را با جراحی برداریم، می توانیم با بررسی های مولکولی ظرف 24 تا 48 ساعت ویروس را تشخیص دهیم و حتی تعیین کنیم آیا این HPV مولد سرطان خواهد بود یا خیر.برای خانم هایی که کوچک ترین نشانه ای از HPV در دستگاه تناسلی شان دارند، توصیه می شود حتما به صورت سالانه تست پاپ اسمیر به روش Liquid Based Method انجام دهند که تا حدودی با پاپ اسمیر معمولی تفاوت دارد.خوشبختانه این روش الان در اکثر شهرهای بزرگ ایران در دسترس است و پاتولوژیست خیلی راحت می تواند بگوید که آیا کوچک ترین نشانه ای از سرطان وجود دارد یا خیر. اگر سرطان در مراحل اولیه باشد متخصص زنان می تواند با کولپوسکوپی یا عمل جراحی ضایعه مشکوک را بردارد و اجازه ندهد سرطان عارضه ایجاد کند.

چرا آمار زگیل در ایران زیاد شده ؟
در رابطه با بهداشت عمومی آنچه اهمیت بیشتری دارد، بروز زگیل در ناحیه تناسلی و مقعد است که در آقایان ممکن است در ناحیه پنیس و در خانم ها در ناحیه واژن و دیگر نقاط دستگاه تناسلی ایجاد شود.طبق مشاهدات، وقتی یکی از شریک های جنسی به این بیماری مبتلا می شود و از وسایل جلوگیری استفاده نمی کند به احتمال دوسوم طرف مقابلش را هم مبتلا خواهد کرد. از آنجایی که جوانان ما به اندازه کافی درمورد استفاده از وسایل حفاظتی اطلاعات ندارند متاسفانه خیلی راحت به این بیماری مبتلا می شوند.

شاید فقط HPV نداشته باشید !
یک نکته مهم، همزمانی عفونت HPV با بقیه عفونت های مقاربتی است،اگر فردی در ناحیه تناسلی دچار HPV شده است حتما از لحاظ سایر بیماری های مقاربتی مثل سیفلیس، هرپس، ایدز، هپاتیت B و C، سوزاک، کلامیدیا و. . . نیز بررسی شود زیرا فردی که نسبت به مقاربت بدون وسایل جلوگیری اقدام می کند ممکن است همزمان با HPV عفونت های دیگر را هم بگیرد. کشف سریع تر این عفونت ها می تواند حیاتی باشد.

بعضی ها هیچ علامتی ندارند !
این ویروس وقتی وارد بدن می شود ممکن است سال ها بی علامت و غیر فعال باقی بماند اما وقتی سیستم دفاعی بدن پایین می آید خودش را نشان می دهد و زگیل ایجاد می کند.اغلب زوج هایی که بدون محافظت، مقاربت انجام می دهند متوجه ابتلای همسرشان به این زگیل نمی شوند و بعد از مدتی می بینند که دچار زگیل ناحیه تناسلی شده اند و وقتی سراغ همسرشان می روند متوجه می شوند او نیز این ضایعات را دارد. دکتر سروش نیز در این مورد نظر مشابهی دارد.یکی از مواردی که در پیشگیری مشکل ایجاد می کند این است که خیلی از افراد مبتلا به خصوص آقایان، علائم و مشخصه های ظاهری زگیل تناسلی را ندارند و فقط پخش کننده ویروس هستند.در مطالعاتی که روی سرم آقایان انجام شده است مشخص شده حتی تا 50 درصد از آقایان این ویروس را در بدن شان دارند و احتمالا در ترشحات شان هم دفع می کنند، بدون اینکه ضایعه تناسلی مشخصی داشته باشند. البته میزان این احتمال در کشورهای مختلف متفاوت است.پس نداشتن ضایعه تناسلی همیشه دلیل بر سالم بودن فرد نمی شود. حتی ضایعات ممکن است نامشخص، ریز و رنگ پوست بدن بوده و درد نداشته باشند.

وسایل حفاظتی برای پیشگیری کافی نیست
وسایل حفاظتی از انتقال های مخاطی و تماس های عمیق جلوگیری می کند، بنابراین درصورتی که خانم ها در نواحی واژینال یا مخاط و آقایان روی آلت تناسلی شان مبتلا به زگیل باشند تا حد زیادی از انتقال آن جلوگیری می شود، اما وسایل حفاظتی از تماس پوست با پوست نواحی خارجی تناسلی جلوگیری نمی کند؛ بنابراین اگر فرد در این نواحی زگیل داشته باشد خیلی راحت با تماس پوستی، آن را منتقل می کند.حتی در افرادی که رابطه زناشویی جدی نداشته اند، دیده شده که به علت تماس پوستی ناحیه تناسلی با فرد مبتلا به زگیل تناسلی مبتلا شده اند.وسایل جلوگیری احتمال ابتلا به موارد خطرناک داخل واژینال و گردن رحم را کمتر می کند و درکل گفته می شود حدود 50درصد احتمال ابتلا را کاهش می دهد.


تعداد بازدید از این مطلب: 0
لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.