روشی است جدید که نتایج بسیار درخشانی را در بعضی از معضلات زیبایی بدست آورده است.دراین روش پروژه ای بنام C.I.T یا (Collagen Induction Therapy ) انجام می شود که به طورحیرت انگیزی باعث بالا رفتن غلظت کلاژن درپوست می گردد .میکرونیدل دستگاهی برای نیدلینگ عمودی پوست است که تاثیری شاید هم مرتبه با لیزرو قابل مقایسه با پیلینگ شیمیایی دارد. این دستگاه هم به تنهایی هم به عنوان مکملی برای روشهای درمانی دیگر مثل مزوتراپی و PRP به کار رود.

سر یکبار مصرف این دستگاه شامل ١٢میکرونیدل است که بعد هر درمان باید دور انداخته شود. برای درمان با درماپن می توانید عمق نفوذ سوزن ها را بین ۰ تا ۲ میلی متر تنظیم کرده و با سرعت ۲۵ ضربه در هر ثانیه تا ٩٠ ضربه در هر ثانیه استفاده کنید، که در نهایت بین ٣٠٠ تا ١٠٨٠ سوراخ بسیار ریز در ثانیه در سطح پوست ایجاد می شود، و این تعداد سوراخ در یک دقیقه به ۶۴,٨٠٠ عدد میرسد .

درحال حاضر این روش یکی از بى عارضه ترین روشهای کلاژن سازی دنیا می باشد.میکرونیدلینگ برای تحریک پوست برای ساخت طبیعی کلاژن استفاده می شود.وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث انتشار فارکتورهای رشد مانند فیبروبلاست ها، پلاکت های خونی و تغییر شکل فاکتورهای رشد alpha و Beta و در نتیجه هجوم فیبروبلاست ها میگردد. این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می شود. کراتینوسیت ها نیز به قسمت آسیب دیده اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گرد.

افزایش نفوذپذیری پوست
در روش های سنتی، نفوذ مواد و داروها به پوست کمتر از ۳ درصد خواهد بود در صورتی که با استفاده از درماپن، تا ۹۰ درصد مواد به پوست نفوذ می کنند و نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه تر دیده می شوند.درمان با این دستگاه همچنین به نفوذ و جذب مواد دارویی به پوست،( داروها میتواند داروهاى روشن کننده وضدلک و ویتامین باشد تا داروهاى جوانسازى و سفت کننده پوست ) سفت کردن پوست، جوانسازی و رفع چین و چروک، بهبود زخم ها و جای جوش، بهبود Stretch Marks و ظاهر کلی پوست کمک کرده و اندازه منافذ پوست را کوچک می کند. میکرونیدل برای بیماران با هر رنگ پوست می تواند استفاده گردد.
درمان لک و تیرگی پوست
میکرونیدلینگ به طور موضعی قابلیت درمان عنوان لک حتی لک های ناشی از بارداری و هورمونی را دارد.همانطور که گفته شد ،داروهاى ضدلک که بصورت کرم تجویز میشوند جذب خیلى بالایی ندارند ولى وارد کردن داروهاى ضدلک با میکرونیدل میتواند اثر سریعتر و موثرترى در کاهش لکه هاى پوستى داشته باشد .میکرونیدلینگ باعث روشن کردن رنگ پوست، بهبود آب رسانی و جوانسازی میشود.این داروها روى پوست قرار داده میشود و حرکت رفت وبرگشت سوزنها دارو را به عمق مناسب پوست میفرستد.

برخی موارد استفاده از میکرونیدلینگ :
جوانسازی و رفع چین و چروک پوست :یکی از بزرگترین عوامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین می باشد٬ دراین روش با ایجاد منافذ بسیارریز که با چشم به راحتی قابل دیدن نمی باشند٬ سلولهای بنیادی پوست تحریک کرده ٬ لذا پروسه ترمیم فعال شده و پوست هنگامی که مشغول ترمیم این منافذ می گردد مقدارزیادی کلاژن می سازد.بین ۳ تا ۵ جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است که فاصله بین جلسات حدود۴-۶هفته می باشد.
موثرترین روش درمان جای جوش و آکنه دراین روش منافذ بسیارریزی که درپوست ایجاد می شوند موجبات نفوذ عروق جدید و رشته های کلاژن به کف اسکار آکنه را فراهم می نماید.حال با تحریک سلولهای بنیادی موجوددر پوست آثارترمیمی به بهترین شکل صورت می گیرد.این روش درکنار سلولهای بنیادی گیاهی دردرمان ناصافی های پوست که ناشی از جوش های آکنه ٬ آبله مرغان و سالک می باشد٬ بسیارکارآمد بوده و امیدهای بسیار ارزنده ای ایجاد نموده است.
استرچ مارک یا ترکهای ناشی از حاملگی ٬ چاقی و بلوغ

علل ایجاد ترک پوست :
پوست دارای فیبرهایی الاستین و کلاژن است. وقتی این فیبرها به عللی دچار عدمعملکردشوند این نوارهای قرمز رنگ یا استریا ایجاد می شوند.
عامل اصلی در حقیقت هرچیزی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاستها (سلولهای پایه ای پوست که تولید الاستین و کلاژن می کنند) می شود که این امرمنجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و تولید الاستین می شود. این خطوط ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفیدتر می شوند و از وضوح آنها کاسته می شود.
کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک های پوستی است ولی عامل اصلی به شمار نمی آید.عوامل درونی نیز در بروز آنها موثر می باشند.
بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع ٬ کنترل اضافه وزن و چاق شدن می باشد.یعنی اگر به مرور زمان افزایش وزن پیدا کنید دیگر این ترکها ایجاد نمی شود.
سن اولین بارداری در بروز ترکهای بارداری نقش به سزایی دارد .صرفا از نظر آماری بین ۸۰% تا ۹۰% بانوانی که در سن بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده اند دچارترک های پوستی می شوند. در حالی که احتمال بروز این ترکها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از ۳۵ سالگی است بسیارکمتر است.
چرب کردن پوست با روغنهای طبیعی در پیشگیری موثراست.نکته مهم این است که اگرترک های پوستی درمان نشوند ٬ امکان بهبود خود به خود آنها وجود ندارد.یعنی این ترکها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی می رود ، و طول و پهنای انها تغییر نمی کند.
این روش امیدهایی را برای ترکهای پوست ناشی از افزایش وزن و حجم شدید و یا بارداری ایجاد کرده است.حداقل ۵ تا ۷ جلسه درمان لازم است که باز هم به فاصله هر۴-۶ هفته یکبار می باشد.علاوه بر کاهش پهنا و عمق ترکها و بهبود کیفیت پوست ، رنگ سفید مرواریدى ترکها نیز تا حدودى اصلاح میشود .

آثار ناشی از زخم های شدید و سوختگی
بوسیله میکرونیدلینگ می توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی مانده ی سوختگیها و جای جوش و آکنه را به حداقل رساند.مخصوصا در افرادى که داراى پوستهاى تیره و یا لک صورت هستند و ممکن است با لیزر دچار تغییر رنگ و یا بدتر شدن لک شوند ، این روش میتواند جایگزین خوبى باشد که علاوه بر بهبود اسکارها میتواند همزمان تیرگى و لک پوست را روشنتر کند .
نتایج میکرونیدلینگ :
جوانسازی پوست، جمع شدن و افزایش الاستیسیته پوست، تولید کلاژن جدید
کاهش چین و چروک های سطحی و عمیق
بهبود Stretch Marks
بهبود جای جوش و زخم ، بخیه و سوختگى
بهبود ضایعات پیگمانته،لک صورت و تیرگى
بهبود نفوذ مواد، کرم ها و ویتامین ها به پوست بعد از درمان با میکرونیدل

عوارض میکرونیدلینگ :
این روش بسیار ایمن است و تاکنون عارضه جدی گزارش نشده است. بروز این عوارض نیز بسیار نادر است. معمولاً ۷۲ساعت پس از درمان رفع خواهند شد.

قرمزی و تورم : در طول روزهای اول پس از درمان ممکن است تورم و قرمزی در پوست ایجاد شود. دلیل این امر آن است که نفوذ سوزن به داخل پوست باعث ایجاد کانال های بسیار ریز در پوست شده که طی فرایند بهبود پس از درمان برطرف خواهند شد. زخم های کوچک ایجاد شده بلافاصله بسته شده و حدود ۳ ساعت پس از درمان می توان از لوازم آرایشی استاندارد استفاده نمود.
ایجاد آلرژی در بیمارانی که به آلرژی پوستی به مواد فلزی مبتلا هستند.
برای بیمارانی که دارای آکنه پیشرفته هستند، ممکن است جوش ها پاره شوند و درمان برای این بیماران باید با مراقبت انجام شده و یا تا سپری شدن فاز التهابی به تعویق انداخته شود.
پیگمانتاسیون، در صورتی که فشار زیادی حین درمان با میکرونیدل استفاده شود. در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان، ممکن است هایپرپیگمنتیشن ( تیرگى )ایجاد شود، اگرچه احتمال آن بسیار کم است. استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بالای ۳۰ می تواند از بروز آن جلوگیری کند.
Cutaneous Eruptions (کهیر یا جوش)
التهاب و ورم خفیف
خارش یا احساس سوزش
تبخال : در صورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باشد انجام میکرونیدلینگ ممکن است باعث ایجاد این ضایعه شود. استفاده از داروهای پیشگیری کننده ( ضد تبخال ) می تواند در جلوگیری از بروز آن مؤثر باشد.
هماتوم ( کبودی )

در موارد زیر میکرونیدل نباید استفاده شود:

حاملگى هموفیلى عفونتهاى پوستى مصرف دارهاى ضد انعقاد و آسپیرین

در پایان ، روش میکرونیدل تکنیکى کاملا بى خطر و راحت است که معمولا دوره نقاهت بسیار کوتاهى دارد و نتیج خوبى در روشن سازى ، جوانسازى، افتادگى ،درمان لک صورت ، انواع اسکارهاى جاى جوش ، سوختگى ،بخیه و منفذباز دارد . و در انواع پوستها حتى پوستهاى خیلى تیره و لک ساز( که براى لیزر مناسب نیست ) هم قابل انجام است .

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری تصاویر دیدن فرمایید.
آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)
تلفن :03136662224

۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.